Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Awaria układu hydraulicznego i co dalej?

Awaria układu hydraulicznego i co dalej?

Sprawny układ hydrauliczny jest gwarantem efektywnej pracy maszyny – niezależnie od tego, czy mówimy np. o ładowarce, koparce, wozidle czy spycharce. Wszelkie awarie w układzie skutkują natomiast przymusowym i drogim przestojem. To jasne, że właścicielowi maszyny zależy na jak najszybszym przywróceniu jej do pełnej sprawności, ale nigdy nie powinno się to odbywać kosztem jakości przeprowadzonych prac naprawczych. Co zatem zrobić, gdy już dojdzie do awarii układu hydraulicznego w maszynie czy pojeździe? Eksperci WIBAKO przygotowali garść wskazówek.

Awaria (prawie) zawsze daje o sobie wcześniej znać

Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której następuje poważna awaria układu hydraulicznego, choć nic jej nie zwiastowało. Najczęściej jest tak, że operator może wychwycić niepokojące sygnały, jak na przykład dziwne odgłosy dobiegające z układu czy delikatny spadek wydajności maszyny. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ konsekwencją będzie doprowadzenie do kosztownej usterki.

Właśnie dlatego operatorzy powinni dokładnie znać budowę maszyny i zasady korzystania z niej. Przed dopuszczeniem do pracy na maszynie operator musi zapoznać się z DTR. Jeśli tego nie zrobi lub zlekceważy zalecenia producenta, będzie to pierwszy krok do wystąpienia poważnej awarii. Trzeba też wyczulić operatora, by unikał przeciążania maszyny i gwałtownych zmian ciśnienia.

 

Przyczyną awarii w układzie hydraulicznym może być jakaś błahostka, na przykład zabrudzenie zaworu. Ważne jest zatem, aby regularnie dokonywać przeglądów technicznych i kontrolować działanie hydrauliki, ze szczególnym akcentem na regulację ciśnienia oraz stan przewodów hydraulicznych.

Typowe usterki w układzie hydraulicznym

W przypadku awarii hydrauliki najczęściej pierwsze podejrzenie pada na pompę hydrauliczną, co może być akurat trafną diagnozą. Do uszkodzenia pompy dochodzi w wyniku albo wyeksploatowania podzespołu, albo – i jest to częstszy scenariusz - braku dbałości o czynności serwisowe, takie jak wymiana filtrów i oleju. 

Dość częstym, a przy tym całkiem łatwym do wyeliminowania problemem są wycieki i uszkodzenia przewodów. Aby sobie z tym poradzić trzeba najpierw zlokalizować, a następnie wymienić wadliwy element, tym samym zapewniając pełną szczelność układu – a to warunek prawidłowej pracy urządzeń hydraulicznych w każdej maszynie.

Chcąc ograniczyć ryzyko awarii układu hydraulicznego należy stosować się do kilku podstawowych zasad, które wymieniamy poniżej:

  • regularna wymiana filtrów i oleju hydraulicznego,
  • niemieszanie różnych olejów (mogłoby to doprowadzić do jego spieniania i spadku ciśnienia w układzie),
  • używanie wyłącznie oleju zalecanego przez producenta maszyny,
  • każdorazowe wypłukanie całego układu hydraulicznego przed zalaniem świeżego oleju,
  • regularne sprawdzanie poziomu oleju i wymiana zgodnie z zalecanym interwałem.

Jeśli natomiast dojdzie do uszkodzenia danego podzespołu (co może wynikać po prostu z jego wyeksploatowania), wówczas należy wymienić wadliwą część na nową lub poddać ją profesjonalnej regeneracji.

Gdy już zdarzy się awaria

Usterki w układzie hydraulicznym bywają na tyle skomplikowane, że ich usunięcia może się podjąć wyłącznie profesjonalny warsztat, dysponujący doświadczonym zespołem fachowców oraz odpowiednim zapleczem techniczno-maszynowym. To wszystko swoim klientom oferuje WIBAKO.

Jednocześnie dość często spotykamy się z sytuacją, gdy klienci sami próbują usunąć awarię, tylko pogarszając sprawę i narażając się na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Pamiętajmy, że naprawa „na wyczucie” nie ma żadnego sensu i może doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń w delikatnym układzie hydraulicznym, a tym samym do przedłużenia przymusowego przestoju maszyny.