Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Codzienna obsługa maszyny budowlanej: klucz do bezawaryjności

Codzienna obsługa maszyny budowlanej: klucz do bezawaryjności

Maszyny budowlane należą do najintensywniej eksploatowanych sprzętów na świecie. Często pracują w bardzo trudnych warunkach terenowych, w skrajnych temperaturach i muszą być stale gotowe do działania. To wszystko wpływa na zwiększenie awaryjności maszyn. Wielu problemów można uniknąć, ale wyłącznie pod warunkiem dbania o sprzęt. Nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne. Wystarczy stosować się do kilku procedur. Eksperci WIBAKO opisują, na czym polega codzienna obsługa maszyny budowlanej.

Porządek w kabinie

Zacznijmy od drobnostki, która jednak jest bardzo często bagatelizowana. Porządek w kabinie świadczy o tym, że operator dba o sprzęt, a więc także szanuje swojego pracodawcę. Ma to również znaczenie z czysto eksploatacyjnego punktu widzenia. Śmieci, klucze i inne elementy walające się po podłodze kabiny stwarzają poważne zagrożenie. Może chociażby dojść do zablokowania pedału gazu czy hamulca. Warto o tym pamiętać.

Znajomość maszyny

Bardzo ważne jest, aby przed przekazaniem maszyny operatorowi, zadbać o jego odpowiednie przeszkolenie. Maszyny poszczególnych producentów mogą znacznie się od siebie różnić. Operator powinien przeczytać instrukcję obsługi i poznać wszystkie kluczowe systemy. 

obsluga maszyny

 

Zwracanie uwagi na drobne problemy

Operator, który dobrze zna powierzoną mu maszynę budowlaną, nie powinien mieć żadnego problemu z wychwyceniem drobnych usterek i dziwnego zachowania sprzętu. Niepokojące są wszelkie niespodziewane odgłosy (szczególnie dobiegające z układu hydraulicznego lub napędowego), spadek wydajności maszyny, pęknięcia ramy czy luzy na sworzniach.

Doświadczony operator z pewnością to zauważy. Wówczas powinien podzielić się tą wiedzą z przełożonym. Najgorsze jest bagatelizowanie problemów, które z czasem zaczną się nawarstwiać, aż doprowadzą do poważnej awarii.

Każdorazowa ocena stanu maszyny

Praca operatora powinna być zaplanowana w taki sposób, aby miał on czas uważnie przyjrzeć się maszynie pod koniec dnia roboczego, najlepiej po choćby pobieżnym umyciu sprzętu. Jest to dobra okazja, by wychwycić różne problemy, jak wycieki czy pęknięcia. Raz w tygodniu taki „przegląd” powinien mieć bardziej szczegółowy charakter.

Serwis

Nie da się utrzymać maszyny budowlanej w dobrym stanie technicznym bez regularnego odwiedzania profesjonalnego serwisu. Wielu polskich przedsiębiorców to bagatelizuje i umawia wizytę w warsztacie dopiero wtedy, gdy maszyna zostaje unieruchomiona. Wówczas trzeba się już liczyć z dużymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania na naprawę.

Lepiej jest więc zlecać regularne serwisy, podczas których zostaną wymienione płyny eksploatacyjne i filtry, a stan kluczowych podzespołów będzie zweryfikowany przez doświadczonych mechaników.

Te proste zasady składają się na prawidłową, codzienną obsługę maszyny budowlanej. Dzięki nim można bez wielkiego wysiłku uniknąć niespodziewanych i bardzo kosztownych awarii.