Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Diagnostyka układu hydraulicznego – dlaczego lepiej powierzyć ją fachowcom? Część 1.

Diagnostyka układu hydraulicznego – dlaczego lepiej powierzyć ją fachowcom?

Układ hydrauliczny współczesnej maszyny budowlanej jest na tyle skomplikowany i precyzyjny, że trafne wskazanie przyczyny awarii bez użycia specjalistycznych narzędzi staje się praktycznie niemożliwe. Nawet typowe objawy nie zawsze świadczą o uszkodzeniu podejrzanego podzespołu, a źródłem problemu może być coś zupełnie innego. Dlatego diagnostykę układu hydraulicznego najlepiej powierzyć doświadczonemu serwisowi.elementy hydrauliczne

Najczęstsze objawy awarii układu hydraulicznego

Każdy, nawet niedoświadczony operator, musi zareagować i zgłosić awarię, jeśli zauważy tego typu objawy:

  • Opadanie ramienia
  • Brak obrotu w koparce
  • Wolna jazda
  • Dławienie się silnika
  • Wycie pompy hydraulicznej

Wszystkie z tych usterek znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia pracę, dlatego konieczna jest wówczas szybka diagnoza problemu i jego usunięcie, a doświadczenie pokazuje, że nie warto kierować się domysłami.

Układy hydrauliczne współczesnych maszyn budowlanych są już na tyle skomplikowane, że coraz trudniej jest mówić o oczywistych przyczynach awarii.

grupa rotacyjna

Pośpiech nie jest wskazany

W przypadku wystąpienia jednej z wymienionych awarii podejrzenie najczęściej pada na uszkodzony reduktor, silnik spalinowy, pompę czy silnik hydrauliczny. Zanim właściciel podejmie decyzję o zleceniu remontu, warto skonsultować się z doświadczonym serwisem, który dysponuje odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi.

Często bywa tak, że poważną awarię, np. brak obrotu w koparce, wywołuje drobna usterka: wypięta wtyczka na cewce, uszkodzona cewka czy chociażby zacięty hamulec. Oczywiście może być też odwrotnie i zdarza się, że przyczyną opadania ramienia nie są uszkodzone uszczelnienia, ale awaria rozdzielacza hydraulicznego.

Warto zaufać specjalistom

Złe wskazanie źródła problemu generuje niepotrzebne, zwykle bardzo wysokie koszty, których można uniknąć wykonując profesjonalną diagnostykę układu hydraulicznego. Należy ją zlecić doświadczonemu serwisowi, który nie tylko dokładnie zna budowę układów, ale także dysponuje schematami i specyfikacjami konkretnych maszyn.

Jeśli za diagnostykę bierze się osoba, która nie wie, jakie ciśnienie powinno panować w układzie i gdzie znajdują się punkty pomiarowe, to ustalenie rzeczywistej przyczyny awarii będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, a to zaś znacznie wydłuży okres naprawy i podniesie jej koszt.