Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Elementy układu hydraulicznego maszyny budowlanej i ich funkcje

Podstawowe funkcje elementów układu hydraulicznego

Układy hydrauliczne współczesnych maszyn budowlanych są niezwykle precyzyjne, wydajne i wytrzymałe. Decydują o tym coraz lepsze podzespoły, w tym pompa czy rozdzielacz. Warto przy tym wiedzieć, że sama hydraulika składa się z wielu elementów – każdy z nich ma ważną funkcję do spełnienia. Jaką? Podpowiadamy!

Różne maszyny, podobne funkcje

Oczywiście producenci maszyn budowlanych muszą jakoś wyróżniać swoje produkty na rynku, dlatego co i rusz pojawiają się sprzęty z coraz nowszymi funkcjami. Wiele z nich opiera się na rewolucyjnych rozwiązaniach w układach hydraulicznych. Podzespoły stosowane w poszczególnych maszynach różnią się więc między sobą i mają coraz bardziej skomplikowaną budowę. Mimo to podstawowe funkcje układów hydraulicznych pozostają niezmienne i nadal są oparte na tych samych podzespołach:

Pompie hydraulicznej
• Rozdzielaczu
• Zbiorniku oleju hydraulicznego
• Odbiornikach: silnikach hydraulicznych, siłownikach hydraulicznych
• Chłodnicy oleju
• Elementach sterowania
• Filtrach hydraulicznych
• Elementy łączące (złącza, trójniki, bloki zaworowe itp...) przewody, akumulatory hydrauliczne;
• Oleju hydraulicznym;

Oczywiście każdy z tych podzespołów może mieć różne warianty, co ostatecznie przekłada się na efektywność układu hydraulicznego, jednak w codziennej pracy zasada ich działania jest podobna.

Za co odpowiadają najważniejsze elementy układu hydraulicznego?

Zacznijmy od pompy hydraulicznej, bo to ona ma w całym układzie najważniejszą rolę do spełnienia. Jej zadaniem jest zamiana energii mechanicznej w energię ciśnienia cieczy. Sprawna pompa wytwarza kontrolowany strumień oleju z odpowiednio regulowanym ciśnieniem. Za kontrolę przepływu i ciśnienia oleju hydraulicznego odpowiadają natomiast zawory, rozdzielacze i układ sterowania. Energia ciśnienia oleju jest następnie wykorzystywana przez odbiorniki, czyli najczęściej silniki hydrauliczne i siłowniki hydrauliczne. Dzięki temu możliwe jest poruszanie wysięgnikiem czy łyżką. W układzie hydraulicznym znajdziemy także sieć przewodów i pozostałe elementy armatury hydrauliki, które dystrybuują olej poprzez system filtrów i chłodnicę wprost do zbiornika oleju.

Elementami wspierającymi pracę układu hydraulicznego są m.in. układ napędowy, elektroniczny i pneumatyczny. Są one, podobnie jak same układy hydrauliczne, stale udoskonalane, aby zagwarantować jeszcze większą wydajność roboczą maszyn budowlanych.

Układy hydrauliczne maszyn budowlanych są tak bardzo rozbudowane i wydajne, że wymagają stałej kontroli serwisowej, w tym regularnej wymiany filtrów.