Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Ładowarka – niezbędna na placu budowy

Ładowarka – niezbędna na placu budowy (i nie tylko)


Kontynuujemy nasz cykl prezentujący najważniejsze, najpopularniejsze i najbardziej przydatne maszyny budowlane. Tym razem przyjrzymy się bliżej ładowarce, czyli maszynie, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić realizację robót budowlanych. Warto natomiast pamiętać, że mówimy tutaj o uniwersalnym sprzęcie, którego możliwości wykraczają daleko poza zwykły załadunek materiałów sypkich. Po szczegóły zapraszamy do poradnika przygotowanego przez ekspertów firmy WIBAKO.
Ładowarka: co warto o niej wiedzieć?
Ładowarka to maszyna samojezdna, która jest wyposażona w urządzenie załadowcze do przenoszenia i załadunku materiałów sypkich. Standardowo wykorzystuje się ją do prac ziemnych, ale też czynności związanych z porządkowaniem placu i terenu budowy, kopania
i zasypywania wykopów, urabiania skarp czy równania terenu. Uniwersalność ładowarki jest więc imponująca, dlatego ten sprzęt spotyka się w najróżniejszych branżach, w tym budowlanej, drogowej, rolniczej, górniczej, transportowej, leśnej i tartacznej, recyklingowej.

Jak dzielimy ładowarki?

Podstawowy podział polega na rozróżnieniu sposobu prowadzenia załadunku. Mamy więc ładowarki jednonaczyniowe (pracują w trybie przerywanym), wielonaczyniowe (pracują w trybie ciągłym), taśmowe oraz zgarniakowe.
Na polskim (i nie tylko) rynku najpopularniejsze są ładowarki jednonaczyniowe, które można dodatkowo podzielić ze względu na:
• Budowę - wyróżniamy tutaj ładowarki gąsienicowe (stosowane w szczególnie trudnym terenie, np. w hutnictwie czy kamieniołomach) oraz kołowe (najbardziej popularne), wyposażone w dwie osie i cztery koła. Ładowarki kołowe dzielimy ponadto na nieprzegubowe, w których występuje zwarte, jednoczęściowe podwozie
i dwa koła skrętne oraz przegubowe, w których przednia i tylna część podwozia połączone są przegubem.
• Sposób wykonywania pracy – tutaj mamy ładowarki czołowe, obrotowe oraz z łyżką wychylną na bok. W przypadku ładowarki obrotowej warto podkreślić stosunkowo dużą mobilność części obrotowej (z reguły około 180 stopni), co pozwala ograniczyć zbędne ruchy do minimum.

W zależności od danego producenta, ładowarki klasyfikowane są również w oparciu o rozmaite kryteria, jak np. pojemność łyżki, masa eksploatacyjna czy też moc silnika.

Osprzęt roboczy

W ładowarkach można stosować zarówno osprzęt załadowczy, jak i dodatkowy. Najczęściej wykorzystuje się oczywiście łyżkę. Poza klasyczną łyżką z zębami spotykane są także łyżka przesiewająca, do skarpowania, do materiałów sypkich oraz do kamieni. Warto zaznaczyć, że ładowarki łyżkowe są wykorzystywane również do innych czynności, jak np. do wybierania gruntu czy przewożenia materiałów budowlanych.

W ładowarce można zastosować również inny osprzęt załadowczy, w tym chociażby widły paletowe, pług do śniegu czy chwytak do drewna. Pamiętajmy przy tym, że możliwość zastosowania osprzętu dodatkowego jest ściśle określona przez producenta i należy bezwzględnie przestrzegać tych wytycznych.

Jednym z podstawowych zaleceń dotyczących użytkowania osprzętu jest to, aby w trakcie jazdy łyżka była uniesiona około 0,5 m nad powierzchnią - co bardzo ważne, w pozycji zamkniętej. Przydatnym rozwiązaniem stosowanym we współczesnych ładowarkach jest funkcja automatycznego sterowania, która pozwala na zaprogramowanie pracy łyżki, dzięki czemu staje się ona bardziej efektywna.

Warto także wyjaśnić, na czym polega różnica między ładowarką łyżkową, a koparką łyżkową. W głównej mierze sprowadza się ona do tego, że w przypadku ładowarki napełnianie łyżki odbywa się z wydatnym wykorzystaniem mechanizmu jazdy.

Koparko-ładowarki

Są to popularne maszyny łączące w sobie cechy koparki i ładowarki – dzięki temu mogą być wykorzystywane zarówno do prowadzenia wykopów, jak również do załadunku urobku. Dodatkowym atutem jest szeroka gama możliwego do zamontowania osprzętu załadowczego.

Koparko-ładowarki wyposażone są w ładowarkowy i koparkowy układ hydrauliczny - stanowią one bazę do zamontowania osprzętu. Po stronie ładowarkowej można zamontować np. widły paletowe czy lemiesz do odśnieżania, a po stronie koparkowej chociażby łyżkę czy młot hydrauliczny. W efekcie koparko-ładowarki bez problemu mogą być stosowane przy wykonywaniu takich prac, jak sztaplowanie, frezowanie, odśnieżanie czy zamiatanie.

Warto wiedzieć

Zazwyczaj koparko-ładowarka jest oparta na konstrukcji traktora o napędzie kołowym.

Na sam koniec wspomnijmy również o innym popularnym sprzęcie, czyli ładowarce teleskopowej. Z uwagi na znaczny zasięg podnoszenia jest to uniwersalna maszyna, cechująca się nieprzeciętna funkcjonalnością, chętnie wykorzystywana w branży budowlanej czy rolniczej.

Wibako ładowarka