Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Napawanie i tulejowanie otworów w ramionach i łyżkach

Zima to dobry moment na przeprowadzenie napawania i tulejowania otworów w ramionach i łyżkach

Lista awarii, jakim może ulec maszyna budowlana, jest bardzo długa. Znajdują się na niej również z pozoru niegroźne usterki, których jednak nie należy bagatelizować. Mamy tutaj na myśli chociażby uszkodzenie otworów w ramionach i łyżkach. To dość powszechna awaria, którą należy jak najszybciej usunąć, by uniknąć poważniejszych problemów.

Szybka reakcja

O wyrobieniu otworów w ramieniu czy łyżce zawsze świadczą ponadnormatywne luzy. Doświadczony operator bez problemu je wyczuje. Wówczas powinna zapaść decyzja o jak najszybszym wezwaniu serwisu. Na szczęście drobne uszkodzenia tego typu można z powodzeniem naprawić na placu budowy.

W WIBAKO korzystamy z mobilnych wytaczarek, dzięki czemu gwarantujemy szybką i sprawą reakcję na zgłoszenie. Nie ma zatem sensu zwlekać z naprawą. Im szybciej zostanie przeprowadzona, tym niższy będzie jej koszt.

Naprawa niewielkich uszkodzeń sprowadza się do wymiany tulejek i zastosowania nowego sworznia. Doświadczony serwis bez trudu sobie z tym poradzi i przywróci maszynę do pełnej sprawności. Jeśli operator lub właściciel nie zareaguje odpowiednio wcześnie, konsekwencją będą poważniejsze uszkodzenia.

Gdy prosta naprawa nie wystarczy

W przypadku znacznego uszkodzenia otworów w ramieniu lub łyżce z reguły zapada decyzja o przeprowadzeniu napawania całego gniazda wraz z wytoczeniem nowego otworu. Dla doświadczonego serwisu nie powinno to stanowić większego problemu, choć oczywiście koszt naprawy będzie wyższy.

Może się jednak okazać, że otwory są już tak mocno wyrobione, że napawanie i tulejowanie jest niemożliwe. Wówczas jedynym sensownym rozwiązaniem będzie wymiana całego ramienia lub łyżki. Choć wiąże się to ze sporymi kosztami, to nie warto na siłę reanimować otworów. Ich skrajne zużycie grozi bowiem zerwaniem łyżki w trakcie pracy, co oczywiście jest bardzo niebezpieczne.

Zimowy przegląd dobrą okazją do przeprowadzenia prac

Jeśli maszynę budowlaną czeka zimowy przestój, to poza standardowymi czynnościami serwisowymi warto również zlecić przegląd stanu otworów i gniazd w ramieniu oraz łyżce. W przypadku stwierdzenia choćby minimalnych luzów, zawsze zalecamy wykonanie opisanych wcześniej czynności. Pozwoli to kompleksowo przygotować maszynę do pracy w kolejnym sezonie. Bez pośpiechu, nerwów i ryzyka awarii w najmniej oczekiwanym momencie.

Tym samym maszyna będzie mogła pracować w maksymalnym zakresie wydajności, zapewniając przy tym operatorowi komfort oraz bezpieczeństwo. Nie zapominajmy również, że stan otworów nie pozostaje bez wpływu na trwałość pozostałych elementów maszyny.