Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Okresowa obsługa maszyny budowlanej

Okresowa obsługa maszyny budowlanej, w przeciwieństwie do tej codziennej, jest dużo bardziej zaawansowana. Dlatego zawsze należy zlecić jej przeprowadzenie wyspecjalizowanemu serwisowi, który ma dostęp nie tylko do podzespołów, ale także fachowej wiedzy i zaleceń producenta. Regularne poddawanie maszyny okresowym przeglądom gwarantuje, że będzie ona pracować bezawaryjnie i nie zaskoczy nas usterką w najmniej spodziewanym momencie.

Proste, ale bardzo ważne czynności obsługowe

Absolutną podstawą w okresowej obsłudze maszyny budowlanej jest wymiana filtrów i olejów. Należy także zwrócić uwagę na elementy wymagające regularnego smarowania, a w razie potrzeby je po prostu wymienić. Wszystkie informacje na temat zalecanych przed producenta rozwiązań (m.in. klasy olejów) znajdziemy w instrukcji obsługi maszyny. Jeśli jej nie mamy, to spokojnie możemy się zdać na fachowość profesjonalnego serwisu.

Obsługa okresowa maszyny jest konieczna, aby w porę wychwycić ewentualne usterki, usunąć pojawiające się uszkodzenia i wymienić kluczowe mechanizmy maszyny, takie jak: sworznie, węże, tuleje czy elementy podwozia. Pamiętamy przy tym, że wszelkie prace muszą być przeprowadzane na unieruchomionej maszynie – to kwestia bezpieczeństwa.


Jakie czynności składają się na okresową obsługę maszyny?

Zlecając wykonanie okresowego przeglądu musimy od serwisu wymagać, aby zabrał się za to kompleksowo. Fachowcy częściowo demontują maszynę, dzięki czemu zyskują swobodny dostęp do najważniejszych podzespołów. Wówczas następuje właściwy etap przeglądu.

Kasowane są luzy na podporach i wysięgniku, czyszczone i myte układy smarowania i chłodzenia, wymieniane oleje i filtry. Specjalista dokonuje przeglądu łożysk, sprzęgieł, przekładni zębatych, łańcuchów napędowych, instalacji elektrycznej, mierzy luzy w maszynie i sprawdza działanie przyrządów pomiarowo-kontrolnych.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, to na tym etapie należy wymienić zużyte części i naprawić wszelkie ujawniające się usterki. Na koniec serwis wykonuje wszystkie czynności, jakie wchodzą w skład codziennej obsługi maszyny, czyli m.in. dokładnie ją myje.

Pamiętajmy, aby nie ulegać pokusie zlecania okresowej obsługi maszyny operatorom czy pracownikom budowlanym, nawet mającym o tym jakiekolwiek pojęcie. Lepiej zrezygnujmy też ze stosowania słabej jakości części zamiennych, które nie dają żadnej gwarancji bezawaryjnej pracy i mogą narazić nas na niepotrzebne koszty.

Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie oddanie maszyny pod opiekę wyspecjalizowanego serwisu, który dysponuje odpowiednim stanowiskiem diagnostycznym. To po prostu inwestycja w bezpieczne i pewne użytkowanie sprzętu przez naszych pracowników.