Szybki powrót
Pompa wielotłoczkowa Rexroth A4VG i jej zastosowanie w układach hydraulicznych maszyn budowlanych
Pompa hydrauliczna A4VG to urządzenie ze “stajni” Rexroth, o samej firmie wspominaliśmy już w innym artykule, a także przedstawiliśmy poszczególne modele pomp, które przewijają się przez nasz serwis remontowy. W tym tekście skupimy uwagę czytelnika na oznaczeniu modelowym wspomnianym w pierwszym zdaniu.
Zastosowanie pompy w układach jezdnych
Pompa ta jest montowana w układach zamkniętych, a najpopularniejsze zastosowanie znajduje w napędach jezdnych maszyn budowlanych. Temu też często zostaje określana jako “pompa jezdna”. Sztandarowym przykładem użycia napędów hydrostatycznych w układach odpowiedzialnych za ruch pojazdu są konstrukcje Liebherr. Producent stosuje tę technologię w swoich ładowarkach i właśnie tym rodzajom sprzętu budowlanego przyjrzymy się bliżej, gdyż to one zaopatrywane są najczęściej w pompę A4VG.
Charakterystyka tej pompy hydraulicznej przedstawiona jest przez producenta jako urządzenie idealnie pasujące do montażu w zelektryzowanych napędach jazdy. A4VG jest pompą o zmiennej wydajności, a tłoczy olej w oparciu o ruch tłoków w cylindrze (pompa wielotłokowa osiowa).
Jak mierzona jest wydajność pompy hydraulicznej i do czego ona służy?
Ważnym parametrem opisującym pompę jest wydajność. Omawiany typ występuje w rożnych wielkościach, które determinują wspomnianą wartość opisową pompy. Rozmiary są ujęte poprzez objętość geometryczną wyrażoną w cm3/obrót.
Warianty A4 rozpoczynają się od wielkości 28 cm3, a kończą na 250 cm3. Laikowi nic to specjalnie nie mówi, gdyż wartość ta przekłada się właśnie na wydajność przedstawioną w l/min. Łatwo można to samemu obliczyć używając uproszczonego wzoru, w którym mnożymy objętość geometryczną przez ilość obrotów, a następnie dzielimy przez tysiąc i otrzymujemy pożądaną liczbę w l/min. Wydajność wyrażona w l/min pozwala dopasować parametry silnika hydraulicznego do naszego układu.
Mając te dane można oszacować, jakiego rozmiaru pompy potrzebujemy, aby spełniała swoją rolę w posiadanej przez nas maszynie. Zazwyczaj informacje o maksymalnych obrotach odnajdujemy w dokumentacji technicznej pompy hydraulicznej. Dysponując taką wiedzą zyskujemy większą świadomość o sposobie działania posiadanego sprzętu i jego możliwościach.
Napęd hydrostatyczny w układach jezdnych ładowarek
We wspomnianych wcześniej ładowarkach, pompa A4VG, niejednokrotnie obsługuje układ jezdny całego pojazdu. W ładowarkach Liebherr napęd jezdny złożony jest z dwóch pomp o zmiennej wydajności, które tłoczą olej ze zbiornika i poprzez przewody hydrauliczne transportuje go do dwóch silników tłoczkowych zasilających zwolnice. Takie rozwiązanie obejmuje pojazdy należące do rodziny oznaczeń modelowych L550 - L580. Efektywność maszyny jest uzależniona od wydajności pompy w danym momencie jej działania.
Układ hydrauliczny o zamkniętym obiegu wykorzystują również ładowarki Komatsu, gdzie odpowiada on za kierowanie jazdą maszyny. Model Komatsu WA320-8 napędza swój układ jezdny napędem hydrostatycznym, w którym olej tłoczony jest przez pompę wielotłoczkową o zmiennej wydajności. Wszyscy producenci stosujący ten typ rozwiązania dla układów jezdnych zwracają uwagę na precyzję i płynność w sterowaniu maszyną, co przekłada się dodatkowo na ekonomiczną pracę silnika.
Postępująca elektronizacja systemów sterowania nie omija także maszyn budowlanych. Zarówno Liebherr, jak i Komatsu stosują elektroniczne czujniki regulujące np. maksymalna prędkość w ładowarce Komatsu WA320-8 jest właśnie kontrolowana przy pomocy programowalnego regulatora szybkości. Na tych przykładach widać najlepiej, jak szerokie zastosowanie może mieć pompa A4VG.
Eksploatacja i serwis pomp hydraulicznych
Ciężki sprzęt budowlany jest niemalże ciągle narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i awarie ze względu na charakter wykonywanych czynności. Układy hydrauliczne biorą na siebie gro poszczególnych funkcji maszyny. Przywoływane wcześniej ładowarki mają za zadanie podnieść i przenieść materiał o dużej gęstości (zbita ziemia, kruszywo). Częste cykle pracy i nieodpowiednia konserwacja sprzętu może doprowadzić do usterki, a nawet poważnej szkody unieruchamiającej pojazd na dłuższy okres.
Zauważalne spadki mocy napędu hydraulicznego, problemy z wyciekiem płynu hydraulicznego, czy dziwne hałasy, które wcześniej nie miały miejsca, powinny zwrócić uwagę operatora. Mogą to być oznaki awarii pompy hydraulicznej i w razie ich zaobserwowania należy zgłosić się do profesjonalnego serwisu remontowego. Naprawa na własną rękę może doprowadzić tylko do pogorszenia stanu pompy.
W Wibako przeprowadziliśmy tysiące remontów pomp i silników hydraulicznych różnych typów popularnych marek. Przywróciliśmy do sprawności wiele urządzeń Rexroth w tym pokaźne grono modeli A4VG. Oferujemy naprawę i serwis pomp tłoczkowych i łopatkowych. Dla poszukujących części zamiennych polecamy odwiedziny strony WIBAKO hydraulics - całkowicie poświęconej produktom Bosch Rexroth.
Jak przeprowadzamy remonty można przeczytać w stosownym artykule, gdzie przedstawiamy po kolei podejmowane przez warsztat Wibako etapy prac na specyficznych przypadkach zarówno mało skomplikowanych, jak i bardziej kompleksowych. Odpowiednio i sprawnie przeprowadzony remont gwarantuje skrócenie czasu przestoju maszyny, a tym samym niweluje niepotrzebne koszty.
Kategorie
Często przeglądane