Szybki powrót
Jaką rolę pełnią w maszynie budowlanej?
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ogromny wpływ na wydajność i bezawaryjność maszyny budowlanej ma skuteczna filtracja. Tymczasem wielu właścicieli nagminnie bagatelizuje konieczność regularnej wymiany filtrów hydraulicznych.
To z kolei może doprowadzić do poważnych problemów, w tym do kosztownej awarii układu. Można tego uniknąć stosując prawidłowo dobrane filtry i pilnując zalecanych przez producenta interwałów wymiany.
Bez filtrów ani rusz
Filtry hydrauliczne są stosowane w układach wszystkich maszyn, bez względu na ich wielkość. Ich rolą jest wychwytywanie nawet drobnych zanieczyszczeń, które w przeciwnym razie krążyłyby po układzie hydraulicznym doprowadzając do przyspieszonego zużycia jego poszczególnych elementów, spadku wydajności, a nawet doprowadzając do awarii. Odpowiednio wczesna wymiana filtrów zawsze jest o wiele tańsza, niż skomplikowana naprawa.
Mało tego. Należy pamiętać, że producenci maszyn oraz dostawcy części uzależniają uznanie gwarancji od tego, czy maszyna była prawidłowo serwisowana. Dotyczy to także wymaganej częstotliwości wymiany filtrów hydraulicznych.
Dlatego warto uczulić operatora czy zarządcę floty, aby przykładali dużą wagę do sprawdzania poziomu i stanu filtracji w maszynie. Ta standardowa czynność eksploatacyjna może uchronić właściciela przed bardzo wysokimi kosztami.
Trudna sztuka dobierania filtrów hydraulicznych
Wyróżniamy wiele rodzajów filtrów hydraulicznych, w tym m.in. ssawne, powrotne, ciśnieniowe, wlewowe. Elementy te dzielimy również ze względu na parametry pracy, chociażby sposób zatrzymywania zanieczyszczeń (mechaniczne i siłowe), dokładność filtrowania, dopuszczalną wartość ciśnienia oraz miejsce osadzania się zanieczyszczeń (powierzchniowe i wgłębne).
Kluczowe znaczenie dla skuteczności filtracji ma oczywiście prawidłowy dobór filtrów do konkretnej maszyny. Należy tutaj uwzględnić co najmniej kilka czynników, jak: rodzaj i ilość oleju, miejsce montażu (inne filtry stosuje się np. za pompą, inne przed pompą), warunki pracy, ciśnienie czy wytyczne producenta.
Ponieważ dobranie filtrów do maszyny nie jest taką prostą sprawą, zawsze zaleca się powierzenie tego wyspecjalizowanemu serwisowi. Eksperci Wibako bazują na wieloletnim doświadczeniu oraz wiedzy technicznej, dzięki czemu jesteśmy w stanie bezbłędnie wskazać odpowiednie filtry i oczywiście wymienić je zgodnie z zaleceniami producenta maszyny.
Warto wiedzieć!
Przy doborze filtrów hydraulicznych można popełnić mnóstwo brzemiennych w skutkach błędów. Do tych najczęstszych zaliczamy niedopasowanie elementu do ciśnienia w układzie oraz do konkretnego typu oleju.
Oryginalne filtry hydrauliczne to najlepszy wybór
W Wibako zawsze zalecamy właścicielom maszyn, aby inwestowali w oryginalne filtry hydrauliczne. Nie są to na tyle kosztowne elementy, by opłacało się ryzykować zakup najtańszych zamienników niewiadomego pochodzenia.
W przypadku, gdy właściciel decyduje się na zamienniki, powinny to być filtry renomowanego producenta. Wymagane jest bowiem idealne dopasowanie ich do maszyny oraz posiadanie przez nie dokładnie takich samych parametrów, jak filtry oryginalne.
Bardzo ważne jest również to, aby wymienić komplet filtrów, a nie tylko te, które wydają się być najbardziej zanieczyszczone.
Pamiętajmy też, że podstawowymi parametrami określającymi jakość filtrów są: współczynnik filtracji (rozmiar i ilość zanieczyszczeń zatrzymywanych przez filtr) oraz efektywność. Zalecamy wybieranie filtrów wyposażonych we wskaźniki zanieczyszczenia – ułatwia to bieżące kontrolowanie skuteczności filtracji i odpowiednio wczesne zaplanowanie wymiany.
Kategorie
Często przeglądane