Przeczytasz w 10 minut
Głosów 1 Ocena 5/5
Publikacja 01.02.2024

Szybki powrót

    5/5 (1 głos)

    Użytkowanie maszyny- jak robić to dobrze i bezpiecznie?

    Do tej pory w naszych poradnikach była mowa głównie o kwestiach technicznych, związanych z prawidłową eksploatacją maszyn budowlanych. 

    Tym razem, będzie mowa o absolutnych podstawach. W tym tekście zostaną przypomniane lub może nawet uświadomione, zasady, jakimi trzeba się kierować chcąc bezpiecznie użytkować maszynę - bezpiecznie, czyli z jak najmniejszym ryzykiem wypadku oraz poważnej awarii. 

    Warto przeczytać, bo wiele spośród tych zasad bagatelizuje się na polskich placach budowy.

    Maszyny przy pracy

    Świadomość zagrożeń

    Praca na maszynie budowlanej zawsze była i będzie niebezpieczna i to pomimo tego, że producenci robią bardzo dużo, aby podnieść poziom bezpieczeństwa operatorów. 

    W pracy na maszynie występuje wiele zagrożeń, jak chociażby ryzyko uszkodzenia infrastruktury technicznej (linii wysokiego napięcia czy instalacji gazowej).

    Dlatego przed dopuszczeniem operatora do pracy należy zaznajomić go z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, kładąc przy tym duży nacisk na szkolenia i wprowadzenie rygorystycznych regulacji wewnątrz firmy.

    Szkolenia, podnoszenie kwalifikacji operatorów

    Maszynę budowlaną może obsługiwać wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia oraz aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania zawodu operatora. 

    Obowiązkiem pracodawcy jest kierowanie pracowników na wymagane badania oraz szkolenia okresowe. Do tego zdecydowanie warto inwestować w szkolenia zawodowe dla operatorów, które znacznie podnoszą ich kompetencje i umiejętności, a także pozwalają im być na bieżąco z przepisami BHP.

    Przypomnijmy także, że każdy nowo przyjęty operator musi zapoznać się z instrukcją ogólną oraz stanowiskową, czego wymagają przepisy BHP.

    koparka przy pracy

    Dobre poznanie maszyny

    Punktem wyjścia do pracy na maszynie zawsze jest jej DTR, czyli Dokumentacja Techniczno-Ruchowa. Obowiązkiem operatora jest zapoznanie się z tą dokumentacją
    i regularne sięganie do niej także później. 

    W DTR znajdziemy wszystkie zalecenia producenta odnośnie do bezpiecznej pracy na maszynie. Jest w niej opis techniczny maszyny, zakres dopuszczalnych prac, znajdziemy tam również informację na temat rodzaju wykorzystywanego osprzętu dodatkowego.

    Przed rozpoczęciem pracy

    Operator powinien mieć nawyk każdorazowego przeprowadzenia oględzin maszyny przed rozpoczęciem pracy. Rano warto sprawdzić, czy nie występują jakieś wycieki, czy poziom oleju silnikowego jest prawidłowy, czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych itp.

    W tym miejscu przypomnijmy również, że operator ma prawo, a wręcz obowiązek odmówić rozpoczęcia pracy, jeśli z uwagi na niesprawność maszyny jego bezpieczeństwo jest
    w jakikolwiek sposób zagrożone. 

    Ponadto zabronione jest użytkowanie maszyn bez odpowiednich urządzeń zabezpieczających i sygnalizujących. Jeśli natomiast warunki pracy kolidują z normami bezpieczeństwa, operator jest zobowiązany do poinformowania o tym swojego przełożonego.

    ładowarka w trakcie robót

    Ocena ryzyka

    Przed rozpoczęciem prac na placu budowy koniecznie trzeba dokonać oceny ryzyka dla zadania, czyli zbadać i przygotować miejsce wykonywania prac. Należy sprawdzić wytrzymałość gruntu oraz określić potencjalne zagrożenia w postaci np. linii wysokiego napięcia przebiegającej w pobliżu prowadzenia prac.

    Po uwzględnieniu tych czynników należy wyznaczyć strefę niebezpieczną, która nie powinna być mniejsza niż zasięg roboczy maszyny. Miejsce prowadzenia prac trzeba odpowiednio oznaczyć przy użyciu znaków ostrzegawczych oraz poręczy ochronnych.

    Na koniec, istotne czynniki, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo pracy na maszynie budowlanej:

    • Dobry stan psychofizyczny operatora – pracownik musi być wypoczęty i nie może się znajdować pod wpływem alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych,
    • Noszenie odzieży roboczej i środków ochrony osobistej,
    • Zakaz palenia papierosów w trakcie tankowania maszyny,
    • Odczekanie do ostygnięcia silnika przed sprawdzeniem poziomu płynu chłodniczego,
    • Zapewnienie wydajnej wentylacji podczas rozruchu maszyny w zamkniętym pomieszczeniu,
    • Zachowanie ostrożności podczas obsługi maszyny – chociażby pompowania opon,
    • Stosowanie oświetlenia podczas pracy w warunkach ograniczonej widoczności,
    • Parkowanie maszyny w bezpiecznym miejscu, na płaskim terenie.

    Serwisowanie maszyny

    Na bezpieczeństwo pracy ogromny wpływ ma sprawność użytkowanego sprzętu. Dlatego właściciele maszyn, ale też operatorzy, nie powinni lekceważyć sygnałów świadczących o awarii. 

    Trzeba sumiennie pilnować obowiązkowych przeglądów oraz wykonywać zalecane przez producenta czynności serwisowe. Te natomiast warto powierzyć wyspecjalizowanemu warsztatowi dysponującemu zaawansowaną aparaturą diagnostyczną.

    Nie można również zapominać o regularnej konserwacji i przechowywaniu maszyny w odpowiednich warunkach podczas przerwy sezonowej.

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Serwis koparki gąsienicowej Liebherr przed zimą
    05 listopad 2024

    Serwis koparki gąsienicowej Liebherr przed zimą

    Z końcem października widmo nadchodzących mrozów i śniegu staje się..

    Zobacz materiał
    Koniec sezonu - Serwis maszyny przed zimą
    02 październik 2024

    Koniec sezonu - Serwis maszyny przed zimą

    Dlaczego warto sprawdzić maszynę przed zimą? ..

    Zobacz materiał
    Jak zdiagnozować silnik maszyny budowlanej? Poradnik WIBAKO
    18 marzec 2024

    Jak zdiagnozować silnik maszyny budowlanej? Poradnik WIBAKO

    Ten temat bywa najpowszechniejszą przyczyną bólu głowy operatora maszyny. ..

    Zobacz materiał
    Diagnostyka silników
    18 marzec 2024

    Diagnostyka silników

    Słowem wstępu W latach 90. ubiegłego wieku nastąpiła prawdziwa rewo..

    Zobacz materiał

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load