Szybki powrót
Zima to dobry moment na przeprowadzenie napawania i tulejowania otworów w ramionach i łyżkach
Lista awarii, jakim może ulec maszyna budowlana, jest bardzo długa - przeczytaj artykuł o zapobieganiu najpowszechniejszym awariom.
Znajdują się na niej również z pozoru niegroźne usterki, których jednak nie należy bagatelizować - chociażby uszkodzenie otworów w ramionach i łyżkach.
Jest to dość powszechna awaria, którą należy jak najszybciej usunąć, aby uniknąć poważniejszych problemów.
Szybka reakcja
O wyrobieniu otworów w ramieniu czy łyżce zawsze świadczą luzy odbiegające od przyjętej normatywnej wielkości.
Doświadczony operator bez problemu je wyczuje, a wtedy powinna zapaść decyzja o jak najszybszym wezwaniu serwisu.
Na szczęście drobne uszkodzenia tego typu można z powodzeniem naprawić na placu budowy. W Wibako korzystamy z mobilnych wytaczarek, dzięki czemu gwarantujemy szybką i sprawną reakcję na zgłoszenie.
Nie ma zatem sensu zwlekać z naprawą, ponieważ im szybciej zostanie przeprowadzona, tym niższy będzie jej koszt.
Naprawa niewielkich uszkodzeń sprowadza się do wymiany tulejek i zastosowania nowego sworznia, a doświadczony serwis bez trudu sobie z tym poradzi i przywróci maszynę do pełnej sprawności.
Jeżeli operator lub właściciel nie zareaguje odpowiednio wcześnie, konsekwencją mogą być poważniejsze uszkodzenia, które objawią się w przyszłości.
Gdy prosta naprawa nie wystarczy
W przypadku znacznego uszkodzenia otworów w ramieniu lub łyżce, z reguły zapada decyzja o przeprowadzeniu napawania całego gniazda wraz z wytoczeniem nowego otworu. Dla doświadczonego serwisu nie powinno to stanowić większego problemu, choć oczywiście koszt naprawy będzie wyższy.
Może się jednak okazać, że otwory są już tak mocno wyrobione, że naprawianie i tulejowanie jest niemożliwe, a jedynym sensownym rozwiązaniem takiego problemu jest wymiana całego ramienia lub łyżki.
Choć wiąże się to ze sporymi kosztami, to nie warto na siłę reanimować otworów, których skrajne zużycie grozi zerwaniem łyżki w trakcie pracy, co oczywiście jest bardzo niebezpieczne.
Zimowy przegląd dobrą okazją do przeprowadzenia prac
Jeżeli naszą maszynę czeka przestój zimowy, to poza standardowymi czynnościami serwisowymi warto również zlecić przegląd stanu otworów i gniazd w ramieniu oraz łyżce.
W przypadku stwierdzenia choćby minimalnych luzów, zawsze zalecamy wykonanie opisanych wcześniej czynności.
Pozwoli to kompleksowo przygotować maszynę do pracy w kolejnym sezonie i uniknąć nerwowego pośpiechu, niepotrzebnych emocji i ryzyka awarii w najmniej oczekiwanym momencie.
Tym samym maszyna będzie mogła pracować w maksymalnym zakresie wydajności, zapewniając przy tym operatorowi komfort oraz bezpieczeństwo. Na koniec nie zapominajmy również, że maszyna to całość i stan otworów nie pozostaje bez wpływu na trwałość pozostałych jej elementów.
Kategorie
Często przeglądane