Szybki powrót
Z końcem października widmo nadchodzących mrozów i śniegu staje się coraz bardziej prawdopodobne, a przygotowanie maszyny budowlanej do zimy jest kluczem do jej bezawaryjnego działania w tym właśnie okresie. Nawet jeżeli decydujemy się na przestój maszyny to warto wykonać kilka podstawowych czynności serwisowych i możliwie skutecznie zabezpieczyć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Ostatnio nasz serwis przygotował do zimy koparkę gąsienicową marki Liebherr. Nasi mechanicy wykonali kilka podstawowych czynności serwisowych, które minimalizują ryzyko kosztownych napraw oraz przyczyniają się do bezpieczeństwa pracy na budowie. Poniżej przedstawiamy krótką relację i kilka porad jak dbać o maszynę budowlaną.
Wymiana filtrów – kluczowy element serwisu zimowego
Wymiana filtrów to najbardziej podstawowa z czynności serwisowych jaką tylko można sobie wyobrazić. Często nie docenia się tego, jak bardzo wpływa ona na ogólny stan maszyny.
W serwisowanej maszynie wymieniliśmy filtry oleju, paliwa oraz filtr oleju hydraulicznego. Każdy z wymienionych filtrów pełni zasadniczą funkcję ochronną przed zanieczyszczeniami, które negatywnie wpływają na najistotniejsze układy maszyn budowlanych. Zawsze warto pamiętać o zachowaniu interwałów serwisowych, które zaleca producent.
Filtracja oleju hydraulicznego – nowoczesna usługa dla dłuższej żywotności maszyn
W ramach naszego serwisu oferujemy również usługę filtracji oleju hydraulicznego. Jest to stosunkowo nowa możliwość w naszej ofercie. Od pewnego czasu posiadamy na wyposażeniu agregat filtrujący firmy Kleenoil, który z powodzeniem spełnia swoją rolę w trakcie serwisów, zarówno tych wyjazdowych, jak i stacjonarnych.
Filtracja oleju hydraulicznego pozwala na przedłużenie żywotności takich elementów układów hydraulicznych jak pompy czy silniki hydrauliczne. Wszystko dzięki temu, że proces filtracji ma za zadanie oczyścić olej z zanieczyszczeń metalicznych czy też wody. Szczegółowo o samym procesie można przeczytać w tym artykule.
Dodatkowe wskazówki dotyczące konserwacji maszyn budowlanych na zimę
Aby maszyna mogła sprawnie funkcjonować podczas niskich temperatur, zaleca się również skontrolowanie płynów eksploatacyjnych, w tym płynów chłodzących, które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zamarznięciem. Należy także zwrócić uwagę na stan akumulatorów, ponieważ zimą ich wydajność może się zmniejszyć.
Równie istotne jest nasmarowanie elementów ruchomych, co zapobiegnie ich zatarciu.
Pamiętając o tych działaniach prewencyjnych, właściciele maszyn budowlanych mogą być spokojni, że ich sprzęt jest przygotowany na trudne warunki zimowe.
Kategorie
Często przeglądane