Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Przewody hydrauliczne w maszynach budowlanych. Co warto o nich wiedzieć?

Przewody hydrauliczne w maszynach budowlanych (i nie tylko). Co warto o nich wiedzieć?

Przewody hydrauliczne są niezbędnym elementem całej hydrauliki maszyny budowlanej oraz wszelkich innych sprzętów wyposażonych w hydraulikę siłową, wykorzystywanych w takich branżach, jak budownictwo, lotnictwo, przemysł, rolnictwo, leśnictwo, motoryzacja etc. Hydraulika jest powszechnie kojarzona z takimi podzespołami, jak pompa, silnik, siłownik czy rozdzielacz. Tymczasem sprawność niepozornych przewodów oraz ich prawidłowe dobranie do urządzenia, to podstawa wydajności i efektywności roboczej maszyny, jak również bezpieczeństwa na placu budowy. W naszym artykule rzeczowo przybliżamy funkcje przewodów hydraulicznych oraz dzielimy się garścią przydatnych informacji użytkowych.

Do czego właściwie służą przewody hydrauliczne?

Przewody łączą poszczególne elementy układu hydraulicznego – w ten sposób powstaje szczelny obwód hydrauliczny i do odbiorników przekazywana jest energia hydrauliczna (cieczy lub sprężonego gazu), dzięki czemu możliwe jest wykonywanie ruchów przez maszyny i urządzenia. Dodatkowo zapewniona zostaje stała cyrkulacja medium roboczego, którym najczęściej jest olej hydrauliczny. Wspomnijmy również o funkcji separowania od wibracji wywoływanych przez pracujące urządzenia.

Z uwagi na to, że przewody hydrauliczne pełnią kluczową funkcję w całym układzie hydrauliki siłowej, niezwykle ważne jest, aby dobierać je zgodnie z przeznaczeniem i ściśle według zaleceń producenta, do konkretnego modelu maszyny. Liczą się również takie aspekty, jak materiał, z jakiego zostały wykonane, średnica, liczba warstw i dopuszczalne temperatury pracy oraz ciśnienia roboczego. Z kolei wszelkie, nawet drobne uszkodzenia przewodów, zawsze są podstawą do ich pilnego wymieniania.

Jak dobrać przewody hydrauliczne do maszyny?

Aby upewnić się, że dane przewody pasują do konkretnej maszyny, sprawdzamy takie rzeczy, jak: miejsce montażu, rodzaj przewodzonego medium (stosowanie materiału odpornego na działanie konkretnej cieczy), ciśnienie układu, temperatura medium i otoczenia (skrajne temperatury mogą prowadzić do uszkodzeń), promienie gięcia.

Dodatkowo zwracamy uwagę na rozmiar przewodów, co jest niezbędne dla zapewnienia sprawnego przepływu i prędkości medium oraz ograniczenia strat ciśnienia. Popełnienie błędów na etapie doboru przewodów hydraulicznych może skutkować ich szybszym zużywaniem się, jak również osłabieniem lub awarią całego układu. Węże hydrauliczne i pozostały osprzęt warto kupować u jednego producenta, ponieważ tym samym mamy pewność właściwego dopasowania poszczególnych elementów.

Ważna rola prawidłowego montażu

 Dokładny, profesjonalny montaż przewodów hydraulicznych jest podstawą prawidłowego funkcjonowania i bezawaryjności całego układu. Wymaga się, aby każdy wąż został zamocowany na odpowiednich złączach armatury w procesie zakuwania. Końcówki powinny być zamontowane w taki sposób, aby rozłączenie ich od przewodu było możliwe jedynie poprzez odcięcie lub rozkręcenie. Wszystkie te czynności powinien wykonać profesjonalny serwis mający doświadczenie w tego typu pracach oraz dysponujący specjalistycznymi narzędziami, m.in. do przeprowadzenia testu ciśnieniowego.

Nie należy przy tym zapominać, że każde przewody hydrauliczne z czasem będą wymagać wymiany, co wynika z ich naturalnego zużywania się pod wpływem pracy w skrajnie niekorzystnych warunkach.

 W sytuacji, gdy w maszynie regularnie dochodzi do awarii węży hydraulicznych, sugerujemy zainwestowanie w droższe, trwalsze przewody trudnościeralne. Są one o wiele odporniejsze  na procesy starzenia. 

przewody hydrauliczne