Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR

Uprzejmie informujemy, że w dniu:

1.04.2024 r. (poniedziałek) firma będzie ZAMKNIĘTA.

Zapraszamy 2.04.2024r. (wtorek) w godzinach 7:00-16:00

×
pl en de ru cs es

Wymieniamy pompę hydrauliczną w maszynie budowlanej

Wymieniamy pompę hydrauliczną w maszynie budowlanej

Uszkodzenie pompy hydraulicznej lub jej zużycie jest jedną z najczęstszych awarii trapiących maszyny budowlane. W takiej sytuacji zniszczony element trzeba wymienić, co jednak nie jest wcale takie proste. Na co należy zwracać uwagę podczas tej czynności?

Wymiana pompy hydraulicznej w wyniku jej zużycia

Pompę hydrauliczną w maszynie budowlanej najczęściej wymienia się z powodu naturalnego zużycia tego elementu. W takiej sytuacji możemy zainwestować w nową część lub zlecić remont starej pompy. Zajmują się tym wyspecjalizowane zakłady. Zwróćmy uwagę, czy firma daje nam gwarancję na sprawne działanie układu po remoncie oraz czy dysponuje odpowiedniej klasy sprzętem.

Przy okazji wymiany pompy konieczna jest dokładna inspekcja całego układu hydraulicznego. Szukamy miejsc potencjalnych wycieków, usuwamy wszelkie zabrudzenia. Szczególnie niebezpieczne mogą być różne elementy mechaniczne, które np. wypadły z pompy. Jeśli o nich zapomnimy, układ zostanie uszkodzony nawet po wymianie pompy na nową. Oczyszczamy więc przewody, zbiornik oleju i oczywiście wymieniamy sam olej oraz filtry.

Podczas montażu nowej lub wyremontowanej pompy musimy zadbać o czystość. Nie dopuśćmy, aby do przewodów dostał się jakikolwiek brud. W wielu sytuacjach zalecana jest wręcz wymiana węży na nowe, ale pamiętajmy, aby nie pozostawić śladów zakuwania.

Przed pierwszym uruchomieniem nowej lub wyremontowanej pompy nie zapominamy o jej odpowietrzeniu.

Wymiana pompy, która uległa uszkodzeniu

Jeśli wymieniamy pompę z powodu jej awarii czekać nas będzie więcej pracy związanej z czyszczeniem układu. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że w przewodach lub zbiorniku znalazły się różne elementy mechaniczne lub zabrudzenia. Cały układ musi więc zostać poddany dokładnemu płukaniu. Chodzi głównie o przewody, chłodnicę, zbiornik, silniki hydrauliczne, siłowniki i rozdzielacze.

Reszta czynności jest podobna do tych, jakie podejmujemy w przypadku wymiany zużytej pompy. Pamiętajmy jednak, aby już po zamontowaniu nowego urządzenia i jego krótkim uruchomieniu dokładnie sprawdzić, czy w filtrach i oleju nie zbierają się zanieczyszczenia lub – co gorsza – opiłki metalu. Jeśli tak jest, układ płuczemy na nowo.

Prawidłowo wymieniona pompa hydrauliczna powinna pracować w maszynie bez zarzutu. Warto to jednak obserwować, przynajmniej przez pierwszych kilka godzin. Jeśli operator zauważy, że moc maszyny się obniżyła, trzeba będzie raz jeszcze przyjrzeć się skuteczności działania pompy. Może to być bowiem znak, że urządzenie ponownie ulega uszkodzenia – z różnych przyczyn. Sporo zdradzi nam już sam stan oleju i filtra.