Szybki powrót
Akumulatory hydrauliczne - co warto wiedzieć?
Na konstrukcję urządzeń przemysłowych czy ciężkich maszyn składa się wiele drobniejszych elementów. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, nie zdając sobie sprawy, że pełnią one wręcz kluczową rolę i mają decydujący wpływ na sprawność całego sprzętu.
Do tej kategorii śmiało można zaliczyć akumulatory hydrauliczne – wykorzystywane chociażby w urządzeniach przemysłowych, hydraulicznych, morskich, czy w konstrukcjach zawieszenia pojazdów użytkowych i maszyn budowlanych. O zastosowaniu i rodzajach akumulatorów hydraulicznych piszemy w naszym poradniku.
Czym właściwie są akumulatory hydrauliczne?
Akumulatory hydrauliczne (znane również pod nazwami hydroakumulatory oraz akumulatory hydropneumatyczne), to szczelne zbiorniki ciśnieniowe, w których sprężony azot jest oddzielany od cieczy za pomocą membrany, tłoka lub pęcherza. Zasada ich pracy polega na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu azotu w zależności od ciśnienia oleju.
Najważniejszą funkcją hydroakumulatorów jest magazynowanie energii hydraulicznej i oddawanie jej wtedy, gdy jest potrzebna – np. w sytuacji, gdy niedomaga główne źródło zasilania, a trzeba wykonać obrót, by zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom znajdującym się w pobliżu maszyny.
Kolejną funkcją akumulatorów hydraulicznych jest tłumienie pulsacji oraz pików ciśnienia. Pulsację powodują ruchy obrotowe wałka pompy. Zadaniem sprężonego azotu jest przechwycenie tych drgań i tym samym ustabilizowanie ciśnienia. Z kolei piki ciśnienia są spowodowane oddziaływaniem elementów sterujących oraz odbiorników.
Ich częstotliwość może zaburzać działanie całego układu – chroni przed tym hydroakumulator. Ponadto akumulatory hydrauliczne mają za zadanie niwelowanie przecieków w zaworach oraz wyrównywanie przepływu w celu oszczędzania energii.
Jakie wyróżniamy rodzaje akumulatorów hydraulicznych?
Podstawowy podział sprowadza się do tego, pod jaką postacią akumulator magazynuje energię. Mamy tutaj akumulatory gazowe, sprężynowe oraz ciężarowe. Bardzo istotne jest również to, jaki rodzaj wewnętrznej przegrody zastosowano w akumulatorze.
Wyróżniamy akumulatory hydrauliczne:
- Pęcherzowe – charakteryzują się szybkim czasem reakcji i zadowalającą sprawnością.
- Przeponowe - odmiana akumulatorów pęcherzowych.
- Membranowe – w takich akumulatora azot jest oddzielany od cieczy przy pomocy membrany.
- Tłokowe – zamiast membrany czy pęcherza zastosowano w nich tłok z odpowiednimi uszczelnieniami.
Jeśli mówimy o wartościach ciśnienia roboczego, to zdecydowanie najwydajniejsze są akumulatory hydrauliczne tłokowe. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, iż uszczelnienia tłoka zużywają się stopniowo i można je wymieniać, przedłużając tym samym sprawność akumulatora. Nie dochodzi również do nagłych awarii związanych z np. przerwaniem membrany.
Kategorie
Często przeglądane