Przeczytasz w 10 minut
Głosów 1 Ocena 5/5
Publikacja 01.02.2024

Szybki powrót

    5/5 (1 głos)

    Zawory hydrauliczne w maszynach budowlanych

    Układ hydrauliczny maszyny budowlanej składa się z wielu elementów, które razem odpowiadają za sprawność i wydajność hydrauliki siłowej. Szczególnie ważną rolę w tej układance odgrywają zawory hydrauliczne.

    W naszym poradniku zostaną krótko scharakteryzowane ze wskazaniem ich podziału oraz wyjaśniając, jakie są ich zadania w układzie hydraulicznym. Proponujemy również Państwu zapoznanie się z innymi artykułami poruszającymi tematykę takich elementów hydrauliki siłowej, jak: silniki hydrauliczne, siłowniki, filtry czy pompy hydrauliczne.

    zawór hydrauliczny

    Trzy grupy zaworów

    Podstawowy podział zaworów hydraulicznych nawiązuje do funkcji, jakie pełnią w układzie hydrauliki siłowej. Wyróżniamy tutaj 3 rodzaje zaworów hydraulicznych, czyli:

    • Regulujące kierunkiem przepływu są to rozdzielacze oraz zawory odcinające. 
    • Regulujące ciśnieniem, czyli tak zwane zawory maksymalne, redukcyjne, przełączające oraz regulujące ciśnienie.
    • Regulujące natężeniem przepływu to zawory dławiące, regulatory przepływu i dzielniki strumienia.

    Zawory maksymalne, występujące w grupie zaworów regulujących ciśnieniem, dodatkowo dzielimy na zawory bezpieczeństwa i przelewowe. Jeśli chodzi o zawory hydrauliczne, zasada działania pierwszej z wymienionych grup, opiera się na ograniczeniu wartości cieczy i tym samym kontrolowaniu ciśnienia panującego w układzie hydraulicznym, a dodatkowo ich zadaniem jest również ochrona poszczególnych elementów układu przed zniszczeniem. W każdym układzie hydraulicznym musi się znaleźć minimum jeden zawór bezpieczeństwa

    Jak łatwo zauważyć, tego typu urządzenie działa podobnie do zaworu upustowego hydraulicznego. Różnica pomiędzy nimi jest jednak bardzo istotna: modele upustowe nie posiadają dopuszczeń, które pozwalałyby im na funkcjonowanie w podlegających dozorowi technicznemu układach bezpieczeństwa.

    Zawór upustowy hydrauliczny nie nadaje się więc do ochrony kotła czy rurociągu, a znajdzie swoje zastosowanie w raczej mniej wymagających instalacjach.

    Zadaniem zaworu przelewowego jest natomiast kontrolowanie ciśnienia w przewodzie doprowadzającym ciecz. W momencie, gdy tej cieczy jest zbyt dużo, zawór przepuszcza jej nadmiar do zbiornika.

    zawór hydrauliczny

    Hydrauliczny zawór upustowy oraz suwakowy

    Ważne są jeszcze dwa rodzaje zaworów hydraulicznych. Pierwszym z nich to model upustowy. Nazywa się go czasem zrzutowym lub nadmiarowym. Zawór upustowy hydrauliczny reguluje poziom ciśnienia poprzez odprowadzanie nadmiaru czynnika roboczego w instalacjach ciśnieniowych. 

    Budowa zaworu hydraulicznego ma jeden istoty element: sprężynę. To ona odpowiada za regulację. Warto pamiętać, że zawór upustowy hydrauliczny powinien być montowany kołpakiem do góry.

    Model suwakowy jest doskonałym uzupełnieniem urządzeń filtrujących. Budowa zaworu hydraulicznego została dostosowana do zaworów 3/2 in i pozwala na montaż liniowy w instalacji. Jeśli chodzi o tego typu zawory hydrauliczne, zasady działania są proste: wystarczy wkręcić je przy punktach poboru, aby po przestawieniu urządzenia odpowietrzyć sam filtr, a nie całą instalację. Wówczas otwiera się spust kondensatu, który przekierowuje kondensat do podpiętego separatora. Prawidłowo działający zawór suwakowy przeprowadza cały proces w zaledwie kilka sekund.

    zawór 2

    Zawory zwrotne – jaką rolę pełnią w układzie hydraulicznym?

    Zawory zwrotne dzielimy na jednokierunkowe (przepuszczają ciecz tylko w jednym kierunku, przepływ w przeciwnym kierunku jest niemożliwy) oraz sterowne (umożliwiają przepływ cieczy w obu kierunkach - w układzie stosuje się zawory pojedyncze lub podwójne). 

    Budowa zaworu hydraulicznego zwrotnego pozwala wyróżniać kilka jego typów: grzybkowe, kulkowe, membranowe oraz klapkowe. Niekiedy stosuje się też rozróżnienie na zawory z obciążeniem i bez obciążenia.

    Warto w tym miejscu wspomnieć, że każdy układ hydrauliczny musi być wyposażony w zawór zwrotny. W przeciwnym razie nie może być mowy o przepływie cieczy.

    Funkcja zaworów sterujących natężeniem przepływu

    Zawory sterujące odpowiadają za utrzymywanie zadanej wartości strumienia cieczy roboczej dostarczanej do odbiornika. Ze względu na budowę zaworów hydraulicznych sterujących możemy znaleźć na rynku zawory odcinające oraz zawory dławiące (nazywane dławikami), które regulują poziom przepływu cieczy.

    Regulatory pełnią podobną funkcję do zaworów dławiących. Ich zadaniem jest utrzymywanie stałej prędkości ruchu odbiorników, niezależnie od różnych zakłóceń. Regulatory dzielą się na dwudrogowe (inaczej przelotowe) oraz trójdrogowe (upustowe).

    rozdzielacz hydrauliczny

    Rozdzielacz, czyli zawór kierunkowy

    Zadaniem rozdzielaczy jest kierowanie oleju hydraulicznego do konkretnego miejsca w układzie lub podzespołu. Tym samym element ten odciąża pompę hydrauliczną wtedy, gdy jest to konieczne. Szerzej o rozdzielaczu można przeczytać w specjalnie poświęconym im artykule na naszym blogu.

    W praktyce nie ma układu hydrauliki siłowej bez rozdzielacza, a warto przy tym wiedzieć, że element ten jest bardzo intensywnie eksploatowany, pracuje bez przerwy, co oczywiście sprzyja awaryjności. 

    Najczęstsze usterki to wytarcie lub uszkodzenie suwaka.

    Rozdzielacze stosowane w maszynach budowlanych dzielą się ze względu na konstrukcję i wyróżniamy wśród nich:

    • rozdzielacze suwakowe 
    • rozdzielacze zaworowe 
    • rozdzielacze obrotowe 

    Warto dodać, że zawory mogą być sterowane na kilka sposobów, hydraulicznie, elektrycznie lub mechanicznie

    Z uwagi na bardzo trudne warunki pracy i jej natężenie, wszelkie zawory stosowane w układzie hydrauliki siłowej muszą spełniać rygorystyczne kryteria jakościowe i charakteryzować się dużą trwałością.

    Ważne jest także to, aby elementy zostały prawidłowo dobrane do układu i typu maszyny, a z tego wynika, że należy to powierzyć specjalistom, którzy dysponują niezbędnym doświadczeniem i wiedzą. Przy okazji, na koniec zachęcamy do skorzystania z pomocy ekspertów Wibako, którzy z chęcią udzielą pomocy w zakresie diagnozy i serwisu hydrauliki siłowej. 

    Galeria

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego
    19 wrzesień 2024

    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego

    Od pewnego czasu na naszym wyposażeniu znalazł się mobilny agregat ..

    Zobacz materiał
    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu
    13 wrzesień 2024

    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu

    Serwis wyjazdowy Nasze ..

    Zobacz materiał
    Case Study: Silnik napędu BMV105
    30 sierpień 2024

    Case Study: Silnik napędu BMV105

    1. Rozpoznanie problemu Na dzisiaj przygotowali..

    Zobacz materiał
    Filtry hydrauliczne
    16 kwiecień 2024

    Filtry hydrauliczne

    Jaką rolę pełnią w maszynie budowlanej? Nikogo nie trzeba przekonyw..

    Zobacz materiał

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load