Szybki powrót
Serwis silników hydraulicznych
Awaria maszyny budowlanej to koszmar spędzający sen z powiek każdego właściciela i operatora. Takie sytuacje jednak się zdarzają i w razie ich wystąpienia warto zachować głowę na karku oraz zdrowy rozsądek.
Serwis maszyn budowlanych Wibako przeprowadza remonty podzespołów maszyn budowlanych. Remontujemy silniki spalinowe i elementy hydrauliki siłowej, jak pompy i silniki hydrauliczne.
Hydraulika siłowa - silniki hydrauliczne
O samej hydraulice siłowej rozpisujemy się gdzie indziej. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na silniki hydrauliczne i to, w jaki sposób radzimy sobie z naprawą, czy regeneracją tych urządzeń.
Przez nasz warsztat przewijają się różnego typu silniki hydrauliczne o mniej lub bardziej skomplikowanych usterkach. Jak zatem radzimy sobie z poszczególnymi problemami? Zaprezentujemy to na poniższych przykładach, konkretnych remontów silników hydraulicznych.
Silnik hydrauliczny Caterpillar
Wykonaliśmy remont silnika hydraulicznego Caterpillar. Weryfikacja urządzenia wykazała znaczne zużycie poszczególnych podzespołów i wiele z nich zostało przeznaczonych do wymiany.
Wymieniono:
- separator
- uszczelnienia tłoka
- simering
- łożysko małe
Reszta została skierowana do szlifowania. Nieco więcej pracy trzeba było przeznaczyć na korpus pod podstawę tłoczków, którego powierzchnia uległa odkształceniu i trzeba było ją poprawić.
Po naprawie silnik przeszedł proces malowania, a ostatecznie został przetestowany i po skończonych próbach potwierdzających skuteczność remontu oddany do dalszego użytku.
Liebherr FMF045
Kolejnym remontem prezentowanym w tekście jest silnik hydrauliczny marki Liebherr. Tym razem awarii uległ układ rotacyjny jednostki. Dokładniej rzecz ujmując, do wymiany nadawały się podstawowe elementy zapewniające poprawne działanie całego urządzenia - cylinder i tłoczki.
Silnik hydrauliczny zamienia energię cieczy hydraulicznej na energię mechaniczną poprzez ruch tłoków w cylindrze, a grupa rotacyjna ma tutaj kluczowe znaczenie. Naszym celem jest zawsze przywrócenie silnika do właściwych parametrów roboczych i dlatego dokładnie sprawdzamy stopień zużycia każdego elementu.
Po wymianie lub regeneracji części silnik przeszedł standardowy proces:
- mycie, czyszczenie
- szlifowanie
- docieranie
- składanie
- malowanie
Na koniec silnik sprawdzono na stanowisku diagnostycznym. Hydraulika siłowa jest bardzo precyzyjną dziedziną, gdzie wszystko musi działać, jak w zegarku, a czas reakcji w obliczu zaistniałych problemów ma kluczowe znaczenie, gdyż zignorowanie pierwszych złowrogich objawów może doprowadzić do unieruchomienia maszyny na dłużej.
Linde BMR105
Na koniec remont, który uwielbiają wszyscy mechanicy, a to z powodu szybkiej i bezproblemowej diagnozy. Czasami jest tak, że za wszelkie wydawałoby się poważne bolączki układu odpowiada drobna usterka.
Silnik hydrauliczny Linde, który trafił do naszego warsztatu został dokładnie sprawdzony pod kątem potencjalnych awarii i ostatecznie okazało się, że do wymiany przeznaczono jedynie uszczelnienie tłoka. Reszta została umyta, wyczyszczona, doszlifowana i poskładana.
Przeprowadzono test na hamowni, aby potwierdzić skuteczność naprawy.
Układ hydrauliczny - kilka porad
Podsumowując nasze doświadczenia w remontach elementów układu hydrauliki siłowej chcieliśmy podzielić się kilkoma użytecznymi wskazówkami, które znacząco niwelują ryzyko wystąpienia poważnej awarii tego układu.
Najważniejsze to:
- Regularna konserwacja
- Dbanie o czystość oleju hydraulicznego
- Wymiana filtrów
- Monitorowanie temperatury pracy silnika hydraulicznego
- Unikanie przeciążenia
- Używanie maszyny zgodnie z przeznaczeniem
- Odpowiednie ciśnienie oleju hydraulicznego
- Odpowiednie smarowanie ruchomych elementów
- Szkolenie operatorów maszyn
Kategorie
Często przeglądane