Przeczytasz w 11 minut
Głosów 1 Ocena 5/5
Publikacja 05.02.2024

Szybki powrót

    5/5 (1 głos)

    Informacje wstępne

    Każda współczesna maszyna budowlana wykorzystuje układ hydrauliczny, który gwarantuje odpowiednią wydajność sprzętu. Hydraulikę siłową stosuje się także w maszynach górniczych, rolniczych czy w napędach bramowych.

    Jest to więc bardzo uniwersalna i niezwykle przydatna technologia, a w naszym artykule wyjaśniamy jej zasadę działania oraz opisujemy, jak wygląda budowa układu hydraulicznego.

    Przy okazji podpowiadamy, jak należy prawidłowo eksploatować system, by zminimalizować ryzyko kosztownych awarii.

    hydraulika siłowa

    Budowa układu hydraulicznego

    Podstawowe elementy układów hydraulicznych to: pompa hydrauliczna, odbiorniki, rozdzielacz, zawory, zbiornik cieczy, olej hydrauliczny, chłodnica oleju, filtry, elementy sterowania oraz przewody.

    W systemach hydrauliki siłowej stosuje się pompy o stałej lub zmiennej wydajności, a zadaniem tego kluczowego elementu jest wytwarzanie ciśnienia i przekazywanie napędu. Przypominamy, że w przypadku wymiany pompy konieczne jest jej odpowietrzenie – niewykonanie tej czynności grozi zatarciem elementu.

    Za odbiór energii odpowiadają siłowniki lub silniki hydrauliczne, te pierwsze elementy układów hydraulicznych przekształcają energię strumienia w ruch prostoliniowy, natomiast drugie zmieniają energię w ruch obrotowy.

    Rozdzielacz zaś odpowiada za kontrolowanie przepływu oleju hydraulicznego, w każdym układzie hydraulicznym znajdziemy również urządzenia pomiarowe, jak manometry czy przepływomierze.

    Warto również wiedzieć, że układy hydrauliczne dzielimy ze względu na rolę zbiornika cieczy i wyróżniamy tutaj układ zamknięty oraz otwarty. Różnicę między tymi układami można uprościć do stwierdzenia, że układy otwarte transportują olej do odbiorników poprzez rozdzielacz, a zamknięte z pominięciem tego elementu. 

    hydraulika w koparce

    Zalety i wady hydrauliki siłowej

    Hydraulika siłowa jest rozwiązaniem, które znacząco zwiększyło funkcjonalność maszyn oraz podniosło opłacalność pracy. Specyfiką układów hydraulicznych jest to, że mogą generować duże moce, co w prosty sposób przekłada się na wydajność i tempo prowadzenia robót.

    Najsłabszym punktem budowy układu hydraulicznego jest ciecz, czyli olej hydrauliczny, gdyż w maszynach pojawiają się problemy z przegrzewaniem oleju oraz z utrzymaniem go w należytej czystości.

    Z uwagi na skomplikowaną konstrukcję i obecność wielu elementów układów hydraulicznych, typowym problemem jest szybkie i precyzyjne ustalenie źródła awarii. Wymaga to zaawansowanej diagnostyki, w której specjalizuje się Wibako.

    ładowarka kołowa

    Zasada działania układu

    Pisząc w dużym uproszczeniu, działanie układu hydrauliki siłowej sprowadza się do tego, że ciśnienie wytworzone w jednym miejscu jest przekazywane do innego punktu za pośrednictwem cieczy.

    Budowa układu hydraulicznego to w praktyce zespół wzajemnie połączonych  urządzeń, maszyn oraz przewodów, gdzie generatorem energii jest pompa, natomiast odbiornikami energii silniki lub cylindry hydrauliczne.

    Warto wiedzieć, że pomiędzy poszczególnymi układami stosowanymi w maszynach budowlanych mogą występować istotne różnice. Zawsze jednak podstawą ich działania jest ciecz generująca ciśnienie i przekazująca energię, a także zapewniająca smarowanie całego układu.

    siłownik

    Naprawa elementów hydraulicznych

    Nawet najlepsze urządzenie wraz z biegiem czasu może ulec uszkodzeniu, a zwłaszcza jeśli mowa o elementach silnie eksploatowanych. Budowa układu hydraulicznego nie stanowi pod tym względem wyjątku.

    Naprawę zaczyna się od kompleksowego czyszczenia części. Elementy układów hydraulicznych są następnie rozbierane, aby oszacować ich stan techniczny. Na tym etapie ustala się, które komponenty nadają się do dalszego użytkowania, a które należy poddać regeneracji.

    Budowa układu hydraulicznego jest bardzo skomplikowana, więc wśród elementów mogących ulec uszkodzeniu znajduje się m.in. ucho dna oraz tłoczyska, tłoczysko, pierścień prowadzący tłok, cylinder, dławica, uszczelnienie czy pierścień zgarniający.

    Sama regeneracja opiera się na kilku procesach technologicznych, które dobiera się ze względu na daną część. Elementy układów hydraulicznych poddaje się więc takim zabiegom, jak szlifowanie, chromowanie i honowanie. Nierzadko zachodzi potrzeba dorobienia ucha dławicy lub cylindra.

    pompa w warsztacie

    Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

    Usterka któregokolwiek elementu układu hydrauliki siłowej może spowodować spadek wydajności, a nawet zatrzymanie pracy maszyny, aby zminimalizować ryzyko, należy przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowej eksploatacji.

    Regularne kontrolowanie stanu poszczególnych elementów układu, sprawdzanie stanu cieczy w układzie (obecność wody powoduje przyspieszoną korozję oraz zacieranie powierzchni roboczych) oraz obserwowanie, czy w układzie hydraulicznym nie gromadzi się powietrze (co grozi niedostatecznym smarowaniem i niekontrolowanym wzrostem temperatury) – to podstawowe obowiązki właściciela maszyny i jej operatora.

    Oczywiście nie zapominamy o terminowych przeglądach, które należy zlecać wyłącznie wyspecjalizowanemu serwisowi dysponującemu zaawansowanym sprzętem diagnostycznym.

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego
    19 wrzesień 2024

    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego

    Od pewnego czasu na naszym wyposażeniu znalazł się mobilny agregat ..

    Zobacz materiał
    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu
    13 wrzesień 2024

    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu

    Serwis wyjazdowy Nasze ..

    Zobacz materiał
    Case Study: Silnik napędu BMV105
    30 sierpień 2024

    Case Study: Silnik napędu BMV105

    1. Rozpoznanie problemu Na dzisiaj przygotowali..

    Zobacz materiał
    Filtry hydrauliczne
    16 kwiecień 2024

    Filtry hydrauliczne

    Jaką rolę pełnią w maszynie budowlanej? Nikogo nie trzeba przekonyw..

    Zobacz materiał

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load