Szybki powrót
Codzienna obsługa maszyny budowlanej - na co zwracać uwagę?
Intensywnie eksploatowany sprzęt budowlany wymaga okresowej kontroli stanu technicznego, na szczęście nie wszystkim musi się zajmować wyspecjalizowany serwis. Bardzo pomocna przy utrzymaniu maszyny w dobrej kondycji jest także codzienna inspekcja dokonywana przez operatora. Proste czynności, wykonywane regularnie, mogą sumarycznie przynieść znakomite efekty.
Nowa maszyna? Nie zapomnij o instrukcji
Nawet bardzo doświadczony operator pewnego dnia może zostać oddelegowany do pracy na nieznanej sobie maszynie. Wówczas koniecznie należy zaznajomić go z instrukcją obsługi, a także zadbać, aby była ona obecna w kabinie.
Codzienna obsługa maszyny budowlanej polega w głównej mierze na regularnej kontroli stanu sprzętu, choćby wizualnej.
Operator powinien codziennie sprawdzać poziom płynów, stan widocznych elementów hydrauliki i sworzni. Ważna jest obserwacja ramy, tulei i okolic spawów, gdzie mogą pojawiać się pęknięcia. Pamiętamy oczywiście, żeby maszyna była czysta, bo tylko wtedy mamy szansę wychwycić wszelkie uszkodzenia i wycieki.
Gdy dzieje się coś niepokojącego
Po uruchomieniu silnika dobrze jest pozwolić mu na kilka minut pracy na wolnych obrotach. W tym czasie operator orientuje się, jaki jest stan wycieraczek, oświetlenia, pasów, sygnałów dźwiękowych.
Sytuacja, gdy maszyna ma wyjechać na drogę publiczną, to odpowiedni moment, aby zabezpieczyć osprzęt i oczyścić koła z błota.
Operator musi zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zachowania maszyny, jak drgania, dymienie, dziwne hałasy – to wszystko może świadczyć o poważnej awarii, dlatego konieczne jest odpowiednio wczesne wezwanie serwisu.
Porządek w kabinie
Zwykle jeden operator obsługuje pojedynczą maszynę i dlatego można od niego wymagać utrzymania porządku w kabinie. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie wszelkich luźnych przedmiotów, które mogłyby np. zablokować pedał gazu czy hamulca np. mniejsze narzędzia lub klucze, które powinno się umieścić w skrzynce, bądź innym pojemniku. Oleje i wszelkie inne płyny niezbędne dla pracy maszyny należy solidnie zamocować, aby nie walały się po kabinie. W takich warunkach pracuje się nie tylko wygodniej, ale też bezpieczniej.
Praktyki na koniec dnia
Na koniec dnia operator powinien maszynę wyczyścić i jeszcze raz sprawdzić jej zewnętrzne elementy. Maszynę parkujemy na równym podłożu, aby odciążyć ogumienie i osprzęt i zamykamy drzwi na klucz.
Dobrą praktyką jest tankowanie zbiornika paliwa do pełna, szczególnie w sytuacji, gdy maszyna ma spędzić mroźną noc na dworze. Polecamy również odłączanie masy.
Są to bardzo proste i oczywiste czynności obsługowe, które jednak znacznie zwiększają szansę na utrzymanie maszyny w dobrym stanie technicznym i jej bezawaryjną pracę między przeglądami.
Kategorie
Często przeglądane