Szybki powrót
Diagnostyka hydrauliki siłowej, dalsza część poradnika
Prawidłowa diagnostyka układu hydraulicznego maszyny budowlanej pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów, znacznie skraca czas naprawy, a także obniża koszty serwisu. Wiele potencjalnie poważnych awarii tak naprawdę dotyczy drobnych usterek, które po rozpoznaniu można szybko i tanio usunąć.
Przygotowaliśmy kilka przykładów.
Typowe awarie układu hydraulicznego – jak je zdiagnozować?
Do naszego serwisu często trafiają maszyny, których właściciele są przekonani, że doszło do bardzo poważnej usterki. Nigdy jednak od razu nie zakładamy czarnego scenariusza.
Nasze doświadczenie pokazuje, że wiele takich awarii jest spowodowanych przez drobnostki – niestety często bardzo trudne w zdiagnozowaniu. Wymaga to doświadczenia, wiedzy oraz dokładności.
Oto 4 klasyczne przykłady tego typu problemów:
- Brak jazdy w ładowarce kołowej na zimnym oleju – dokładna diagnostyka wykazała, że przyczyną jest zbyt niski stan oleju w skrzyni biegów. Spowodowały to niewielkie wycieki. Dodatkowo okazało się, że olej nie był zmieniany od bardzo dawna.
- Brak szybkiej jazdy w koparce kołowej – w maszynie został zamontowany naprawiony silnik hydrauliczny jazdy, jednak okazało się, że w koparce nie działa szybki bieg. Nasza diagnostyka wykazała zużycie tarcz ciernych szybkiego biegu w skrzyni redukcyjnej jazdy.
- Słabe i wolne ruchy koparki gąsienicowej – do naszego warsztatu trafiła pompa z takimi objawami. Dokładna weryfikacja wykazała jednak, że pompa nie jest uszkodzona. Po dalszym sprawdzeniu nasz serwisant znalazł opiłek blokujący główny zawór rozdzielacza. Po usunięciu zanieczyszczenia praca pompy wróciła do normy.
- Głośne i odczuwalne stuki przy obrocie wieży koparki kołowej – do naszego serwisu trafiła wstępnie sprawdzona maszyna. Po dokładnej analizie okazało się, że usterkę wywołują zużyte hydro-akumulatory układu sterującego. Wymiana elementów na nowe rozwiązała problem.
Dokładna weryfikacja chroni przed wysokimi kosztami!
Nasze doświadczenie pokazuje, że nawet drobna usterka może wywołać objawy świadczące o poważnej awarii. Dlatego za każdym razem stawiamy na bardzo wnikliwą diagnostykę, aby nie narazić właściciela maszyny na wysokie i niepotrzebne koszty.
Niezwykle ważne jest, aby operator lub właściciel maszyny podał możliwie najwięcej szczegółów dotyczących usterki. Dzięki temu jesteśmy w stanie skrócić czas naprawy, a także obniżyć koszty serwisu.
Pamiętajmy również, że podejmowanie prób samodzielnej naprawy przez osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i narzędzi, może skutkować pogorszeniem sytuacji i dodatkowym uszkodzeniem maszyny.
W efekcie czas naprawy się wydłuża, a koszty znacznie rosną.
Kategorie
Często przeglądane