Szybki powrót
Na co zwrócić uwagę?
Używane koparki gąsienicowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na polskim rynku. Większości przedsiębiorców wciąż nie stać na zakup nowych maszyn.
Koparka z drugiej (a często trzeciej) ręki jest więc optymalnym rozwiązaniem, ale także sporym ryzykiem. Na rynku wtórnym można łatwo trafić na egzemplarze bardzo wyeksploatowane, które będą źródłem ciągłych problemów i wydatków.
Dlatego stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak sprawdzić używaną koparkę gąsienicową przed zakupem.
Czy maszyna spełnia potrzeby?
Częstym błędem popełnianym przez przedsiębiorców kupujących używaną maszynę jest zwracanie uwagi wyłącznie na atrakcyjną cenę. W efekcie w firmie pojawia się sprzęt, który nie do końca spełnia potrzeby. Koparkę gąsienicową należy dobrać pod kątem najczęściej wykonywanych zadań.
Zbyt duża maszyna nie sprawdzi się na ograniczonej przestrzeni i operator nie będzie w stanie wykorzystać jej potencjału. Z kolei zbyt mała koparka nie poradzi sobie z realizacją wymagających zadań i będzie często ulegać awariom.
Jak sprawdzić koparkę przed zakupem?
Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę, jest stan podwozia. Sprawdzamy łańcuchy, rolki, koła napinające i gwiazdy. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy przejść do oceny układu napędowego.
W sprawnym silniku musi panować dobre ciśnienie oleju (zbliżone do fabrycznego), jednostka nie może też nadmiernie dymić. Podczas jazdy próbnej sprawdzamy, czy silnik ma odpowiednią moc i czy nie słabnie po rozgrzaniu.
Jazda próbna jest konieczna, ponieważ pozwala ocenić działanie poszczególnych podzespołów. W przypadku koparki gąsienicowej bardzo ważna jest sprawność zwolnic i silników jazdy – oceniamy więc, czy maszyna jeździ równo, czy dobrze skręca i czy nie pojawiają się jakieś niepokojące odgłosy.
Sprawdzamy także, czy maszyna odpowiednio szybko reaguje na zadane funkcje, czy nie ma opóźnień w czasie reakcji, czy wszystkie ruchy są wykonywane płynnie.
Ocena stanu hydrauliki
Układ hydrauliczny to newralgiczny punkt koparki gąsienicowej. Należy go sprawdzić na rozgrzanej maszynie, co pozwoli ocenić kondycję pompy hydraulicznej. Jeśli ten element wyraźnie słabnie wraz ze wzrostem temperatury oleju hydraulicznego, to pompa jest uszkodzona. Koniecznie trzeba także sprawdzić wszystkie tryby pracy.
Na tym etapie warto przyjrzeć się wieńcowi obrotu – w używanych maszynach regularnie zdarzają się luzy na wieńcu i ukruszone zęby. Należy także ocenić stan siłowników, wychwycić ewentualne wycieki i sprawdzić uszczelnienia.
Kolejnym etapem jest ocena stanu ramienia. Niepokoić muszą wszelkie ślady niefachowych przeróbek, spawania i pęknięcia. Świadczy to o znacznym wyeksploatowaniu maszyny i jej nieprawidłowym serwisowaniu.
Błędy i dodatkowe wyposażenie
Jeśli maszyna jest wyposażona w komputer pokładowy, to koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie wyświetla on jakichś błędów. Aby mieć co do tego pewność, należy podłączyć urządzenie diagnostyczne – najlepiej w specjalistycznym serwisie.
Będąc w kabinie warto sprawdzić działanie wyposażenia, szczególnie klimatyzacji (jeśli maszyna ją posiada). Zwracamy również uwagę na sprawność układu centralnego smarowania oraz szybkozłącza.
Na koniec warto jeszcze zapytać sprzedawcę o to, czy posiada dodatkowy osprzęt, który jest bardzo przydatny i kosztowny. W przypadku koparki gąsienicowej szczególnie atrakcyjne elementy to łyżka skarpowa i młot wraz z instalacjami do nich.
Pamiętajmy, że wstępne oględziny na placu budowy nie dają pełnej wiedzy na temat faktycznego stanu maszyny. Aby mieć pewność, że zakup będzie udany, należy skorzystać z fachowej diagnostyki w wyspecjalizowanym serwisie zajmującym się naprawami maszyn budowlanych.
Kategorie
Często przeglądane