Przeczytasz w 8 minut
Głosów 0 Ocena 0/5
Publikacja 14.03.2024

Szybki powrót

    0/5 (0 głosów)

    Charakterystyka maszyny

    Kontynuujemy nasz cykl prezentujący najważniejsze, najpopularniejsze i najbardziej przydatne maszyny budowlane. Tym razem przyjrzymy się bliżej ładowarce, czyli maszynie, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić realizację robót budowlanych.

    Warto natomiast pamiętać, że mówimy tutaj o uniwersalnym sprzęcie, którego możliwości wykraczają daleko poza zwykły załadunek materiałów sypkich. Po szczegóły zapraszamy do poradnika przygotowanego przez ekspertów firmy Wibako.

    ładowarka kołowa

    Ładowarka: co warto o niej wiedzieć?

    Ładowarka to maszyna samojezdna, która jest wyposażona w urządzenie załadowcze do przenoszenia i załadunku materiałów sypkich. Standardowo wykorzystuje się ją do prac ziemnych, ale też czynności związanych z porządkowaniem placu i terenu budowy, kopania i zasypywania wykopów, urabiania skarp czy równania terenu.

    Uniwersalność ładowarki jest więc imponująca, dlatego ten sprzęt spotyka się w najróżniejszych branżach, w tym budowlanej, drogowej, rolniczej, górniczej, transportowej, leśnej i tartacznej, recyklingowej.

    Jak dzielimy ładowarki?

    Podstawowy podział polega na rozróżnieniu sposobu prowadzenia załadunku. Mamy więc ładowarki jednonaczyniowe (pracują w trybie przerywanym), wielonaczyniowe (pracują w trybie ciągłym), taśmowe oraz zgarniakowe.
    Na polskim (i nie tylko) rynku najpopularniejsze są ładowarki jednonaczyniowe, które można dodatkowo podzielić ze względu na:

    • Budowę - wyróżniamy tutaj ładowarki gąsienicowe (stosowane w szczególnie trudnym terenie, np. w hutnictwie czy kamieniołomach) oraz kołowe (najbardziej popularne), wyposażone w dwie osie i cztery koła. Ładowarki kołowe dzielimy ponadto na nieprzegubowe, w których występuje zwarte, jednoczęściowe podwozie
      i dwa koła skrętne oraz przegubowe, w których przednia i tylna część podwozia połączone są przegubem.
    • Sposób wykonywania pracy – tutaj mamy ładowarki czołowe, obrotowe oraz z łyżką wychylną na bok. W przypadku ładowarki obrotowej warto podkreślić stosunkowo dużą mobilność części obrotowej (z reguły około 180 stopni), co pozwala ograniczyć zbędne ruchy do minimum.

    W zależności od danego producenta, ładowarki klasyfikowane są również w oparciu o rozmaite kryteria, jak np. pojemność łyżki, masa eksploatacyjna czy też moc silnika.

    ładowarka komatsu

    Osprzęt roboczy

    W ładowarkach można stosować zarówno osprzęt załadowczy, jak i dodatkowy. Najczęściej wykorzystuje się oczywiście łyżkę. Poza klasyczną łyżką z zębami spotykane są także łyżka przesiewająca, do skarpowania, do materiałów sypkich oraz do kamieni.

    Warto zaznaczyć, że ładowarki łyżkowe są wykorzystywane również do innych czynności, jak np. do wybierania gruntu czy przewożenia materiałów budowlanych.

    W ładowarce można zastosować również inny osprzęt załadowczy, w tym chociażby widły paletowe, pług do śniegu czy chwytak do drewna. Pamiętajmy przy tym, że możliwość zastosowania osprzętu dodatkowego jest ściśle określona przez producenta i należy bezwzględnie przestrzegać tych wytycznych.

    Jednym z podstawowych zaleceń dotyczących użytkowania osprzętu jest to, aby w trakcie jazdy łyżka była uniesiona około 0,5 m nad powierzchnią - co bardzo ważne, w pozycji zamkniętej.

    Przydatnym rozwiązaniem stosowanym we współczesnych ładowarkach jest funkcja automatycznego sterowania, która pozwala na zaprogramowanie pracy łyżki, dzięki czemu staje się ona bardziej efektywna.

    Warto także wyjaśnić, na czym polega różnica między ładowarką łyżkową, a koparką łyżkową. W głównej mierze sprowadza się ona do tego, że w przypadku ładowarki napełnianie łyżki odbywa się z wydatnym wykorzystaniem mechanizmu jazdy.

    miniładowarka

    Koparko-ładowarki

    Są to popularne maszyny łączące w sobie cechy koparki i ładowarki – dzięki temu mogą być wykorzystywane zarówno do prowadzenia wykopów, jak również do załadunku urobku. Dodatkowym atutem jest szeroka gama możliwego do zamontowania osprzętu załadowczego.

    Koparko-ładowarki wyposażone są w ładowarkowy i koparkowy układ hydrauliczny - stanowią one bazę do zamontowania osprzętu. Po stronie ładowarkowej można zamontować np. widły paletowe czy lemiesz do odśnieżania, a po stronie koparkowej chociażby łyżkę czy młot hydrauliczny.

    W efekcie koparko-ładowarki bez problemu mogą być stosowane przy wykonywaniu takich prac, jak sztaplowanie, frezowanie, odśnieżanie czy zamiatanie.

    Warto wiedzieć

    Zazwyczaj koparko-ładowarka jest oparta na konstrukcji traktora o napędzie kołowym.

    Na sam koniec wspomnijmy również o innym popularnym sprzęcie, czyli ładowarce teleskopowej. Z uwagi na znaczny zasięg podnoszenia jest to uniwersalna maszyna, cechująca się nieprzeciętna funkcjonalnością, chętnie wykorzystywana w branży budowlanej czy rolniczej.

    ładowarka kołowa
     

    Chcesz przeczytać więcej o ładowarkach?

     

    Zapraszamy do kolejnego artykułu

    Czytaj więcej    

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Liebherr – nasze doświadczenia z maszynami i podzespołami znanej marki
    14 marzec 2024

    Liebherr – nasze doświadczenia z maszynami i podzespołami znanej marki

    Założyciel firmy i kilka ciekawostek historycznych Firma Li..

    Zobacz materiał
    Ładowarka – niezbędna na placu budowy
    14 marzec 2024

    Ładowarka – niezbędna na placu budowy

    Charakterystyka maszyny Kontynuujemy nasz ..

    Zobacz materiał
    Co warto wiedzieć o wozidłach technologicznych?
    14 marzec 2024

    Co warto wiedzieć o wozidłach technologicznych?

    Poradnik Wibako Była już ..

    Zobacz materiał
    Zgarniarka i równiarka
    13 marzec 2024

    Zgarniarka i równiarka

    Uniwersalne maszyny niezbędne w robotach ziemnych Zgarniarki łączą ..

    Zobacz materiał

    Narodowe Święto Niepodległości 

    Uprzejmie informujemy, że w dniu:

    11.11.2024r. (poniedziałek) firma będzie ZAMKNIĘTA.

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load