Szybki powrót
Serwis wyjazdowy
Nasze serwisy wyjazdowe to często wielka niewiadoma i nigdy do końca nie wiemy co ostatecznie zastaniemy na miejscu. Z pozoru proste zgłoszenie może okazać się przysłowiową puszką Pandory, z której wychodzą na światło dzienne kolejne nieszczęścia.
Zamiast prostej usterki okazuje się, że mamy do czynienia ze złożonym problemem wymagającym dodatkowych nakładów finansowych oraz poszerzenia diagnozy na kolejne elementy maszyny. Skutkuje to nadprogramowymi godzinami pracy, a przede wszystkim wydłużającym się przestojem maszyny, co szczególnie martwi każdego właściciela.
Oczywiście sytuacja może też być całkiem przeciwna i po otrzymaniu katastrofalnego opisu sytuacji od klienta i ponagleń do jak najszybszego przyjazdu, okazuje się, że nie taki diabeł straszny i całość ogranicza się do prostej wymiany lub naprawy pojedynczego komponentu.
Zawsze życzylibyśmy sobie i klientowi tej drugiej sytuacji, ale jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i staramy się uporać z każdą przeciwnością losu czy usterką zastaną na miejscu.
Problem z koparką Komatsu PC34OLC-7
Ostatnio otrzymaliśmy wiadomość od klienta, który zgłaszał następujące symptomy świadczące, że coś dzieje się nie tak z pompą pracującą w koparce Komatsu PC34OLC-7 - głośna praca i wycieki oleju z korpusu, co sugerowało pęknięcie elementu w pompie.
Zgłoszenie zostało przyjęte i wysłaliśmy do klienta serwis mobilny, który miał za zadanie dokonać weryfikacji i niezbędnych napraw na miejscu - jeżeli będzie to możliwe. Szybko jednak nasza załoga uznała, że pompa musi trafić do warsztatu stacjonarnego, ponieważ bez demontażu i dokładnego sprawdzenia stanu komponentu nie jest możliwa skuteczna naprawa.
Zazwyczaj serwis mobilny jest w stanie przeprowadzić podstawowe czynności remontowe jak likwidacja wycieków, wymiana filtrów, czy proste naprawy mechaniczne, ale żeby dokonać pełnego serwisu potwierdzonego na koniec gwarancją, należy nastawić się na wizytę w stacjonarnym warsztacie.
Jednak serwis stacjonarny
Pompa PC34OLC-7 po demontażu z maszyny trafiła do warsztatu stacjonarnego, gdzie zbadano jej stan techniczny, rozkładając na części i czyszcząc, aby dokładnie sprawdzić skalę uszkodzeń.
Po szczegółowej weryfikacji można było postawić pełną diagnozę, a właściwie potwierdzić i precyzyjnie zlokalizować wcześniejsze przypuszczenia awarii - uszkodzona grupa rotacyjna oraz pęknięty korpus. Oprócz tych usterek wykryto również niepokojący stan oleju hydraulicznego - czarny, przypalony olej, który według klienta miał być wymieniany całkiem niedawno.
Zwróciło to uwagę mechaników na drugą grupę rotacyjną w pompie, która mimo braku widocznych uszkodzeń mogła stanowić zagrożenie dla prawidłowego działania układu hydraulicznego.
Warsztat postanowił o wymianie drugiej grupy rotacyjnej, aby wykluczyć możliwość pojawienia się tego samego problemu z pompą po chwili prawidłowej eksploatacji. Olej mógł bowiem wyrządzić wewnątrz trudne do wykrycia usterki.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę czytelnika jak ważny jest odpowiedni stan oleju hydraulicznego, co wiąże się z przeprowadzaniem regularnej wymiany filtrów i serwisów w wyznaczonych przez producenta interwałach.
Zły stan oleju hydraulicznego, tak jak w opisywanym przypadku, może prowadzić do szybszego zużycia podzespołów i potencjalnych awarii.
Pompa naprawiona ale wciąż coś szwankuje - dodatkowa diagnostyka
Po wykonaniu niezbędnych napraw, testach i malowaniu, pompa hydrauliczna PC34OLC-7 wróciła do pracy w koparce. Ostateczny sprawdzian co do powodzenia całej operacji odbył się w terenie. Nasi mechanicy sprawdzili wszystko raz jeszcze i wychodziło na to, że koparka Komatsu działa prawidłowo.
Okazało się jednak, że pomiar wykazał niskie ciśnienie na jednej funkcji maszyny oraz nadmierne nagrzewanie się oleju hydraulicznego. Kolejna inspekcja układu hydraulicznego dała odpowiedź, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy.
Winnym był rozdzielacz hydrauliczny, a dokładnie wewnętrzne pęknięcie wywołujące przecieki i opisane powyżej symptomy.
Przy okazji udało się wyjaśnić skąd zły stan oleju hydraulicznego, bo wcześniej wprawiał on w konsternację, gdyż klient zapewniał, że wymieniano go zaledwie parę miesięcy wcześniej. Udało się więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - znaleźć przyczynę kiepskich wyników pomiaru i wyjaśnić wcześniejsze wątpliwości.
Pozostało rozwiązać problem z rozdzielaczem.
Remont czy wymiana?
Klientowi bardzo zależało na jak najszybszym przywróceniu koparki do pełni sprawności. Nasz serwis zawsze jest przygotowany do zaproponowania alternatywy, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.
Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta zaproponowaliśmy zakup takiego samego rozdzielacza z naszego magazynu. Często mamy w magazynie identyczne modele pomp czy silników hydraulicznych, co znacząco przyspiesza proces naprawy.
Części i podzespoły z naszego magazynu zawsze są wcześniej sprawdzane, czy rzeczywiście będą w stu procentach pasować do konkretnej konfiguracji maszyny oraz czy są w pełni sprawne.
Odpowiedź klienta była pozytywna i bardzo szybko przygotowaliśmy i dostarczyliśmy odpowiedni rozdzielacz dla maszyny, a nasz serwis przystąpił do montażu.
Krótkie podsumowanie
Podsumowując, serwis wyjazdowy Komatsu PC34OLC-7 okazał się bardziej skomplikowany, niż początkowo zakładano. Zaczęło się od problemów z pompą hydrauliczną, ale ostatecznie konieczna była również wymiana rozdzielacza.
Dzięki szybkiemu dostarczeniu części z magazynu udało się przyspieszyć proces naprawy i skutecznie przywrócić maszynę do pracy.
Kategorie
Często przeglądane