Przeczytasz w 10 minut
Głosów 1 Ocena 5/5
Publikacja 01.12.2023

Szybki powrót

    5/5 (1 głos)

    Informacje wstępne

    Rozdzielacz hydrauliczny jest częścią układu hydraulicznego, za jego pomocą można kontrolować przepływ oleju hydraulicznego do poszczególnych elementów maszyny. Rozdzielacze hydrauliczne umożliwiają podział i kontrolowany przepływ płynu hydraulicznego do komponentów hydraulicznych.

    Działają na zasadzie zaworów, które mogą być ręcznie lub automatycznie sterowane.

    Budowa rozdzielacza

    Budowa rozdzielacza hydraulicznego może się różnić w zależności od rodzaju i zastosowania, ale ogólnie spełniają one te same funkcje - umożliwiają kontrolowanie płynu hydraulicznego i precyzyjne sterowanie różnymi komponentami maszyny. Typy rozdzielaczy hydraulicznych ze względu na konstrukcję to: suwakowe, gniazdowe, obrotowe.   

    • Rozdzielacze suwakowe: jego budowa składa się z elementu roboczego, jak sama nazwa wskazuje - suwaka, za pomocą którego kontroluje się przepływ płynu hydraulicznego. Sam suwak może być płaski, cylindryczny lub walcowy (tłokowy) i jest to ruchomy element, który przesuwa się w odpowiedzi na działania operatora, co wpływa na przepływ płynu do różnych sekcji lub komponentów maszyny.
    • Rozdzielacze gniazdowe: wykorzystują gniazda lub otwory do podłączania przewodów hydraulicznych. W ten sposób kontrolowany jest przepływ płynu hydraulicznego w układzie.
    • Rozdzielacze obrotowe: wykorzystują obracający się wałek lub dysk do kontrolowania przesyłu płynu hydraulicznego. 
    • Rozdzielacze blokowe: składają się z kilku oddzielnych bloków i sekcji, są montowane obok siebie i łączone za pomocą przewodów hydraulicznych. 
    • Rozdzielacze monoblokowe: są jednolitymi jednostkami, w których wszystkie sekcje znajdują się w pojedynczym bloku. 

    rozdzielacz hydrauliczny

    Zastosowanie rozdzielaczy hydraulicznych

    Zróżnicowanie rozdzielaczy sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle. Rozdzielacze suwakowe są najpopularniejszym wyborem, często spotykanym w maszynach budowlanych, ale również w górnictwie i w pojazdach rolniczych.

    Zastosowanie ich w koparkach, spycharkach, czy ładowarkach pozwala operatorowi na precyzyjną kontrolę ruchu maszyny, podnoszenie i opuszczanie łyżki, czy sterowanie ruchem pojazdu.

    Za pomocą rozdzielaczy odbywa się kontrola różnych podzespołów w maszynie budowlanej. Dzieje się to przez skierowanie płynu hydraulicznego przewodami do określonego odbiornika.

    Ciecz docierająca do silnika hydraulicznego wprawia w ruch zwolnice i napędza w ten sposób jazdę np. koparki. Odbiór płynu przez siłownik hydrauliczny umożliwia ruch wysięgnika i ramienia maszyny. 

    Jak działa rozdzielacz hydrauliczny

    Pomimo różnic w konstrukcji, generalna zasada działania rozdzielaczy jest taka sama, czyli kontrola dopływu cieczy hydraulicznej do poszczególnych elementów układu hydraulicznego.

    Operator maszyny budowlanej używa dźwigni lub gałek, aby otworzyć lub zamknąć zawory w sekcji kontrolującej. Po otwarciu odpowiednich zaworów w rozdzielaczu, płyn hydrauliczny jest przesyłany do komponentów maszyny takich jak cylindry hydrauliczne, które odpowiadają za podnoszenie wysięgnika i ruch ramienia.

    W ten sam sposób olej może zostać przekazany do silnika hydraulicznego. Rozdzielacze hydrauliczne pozwalają na precyzyjne sterowanie ruchem i funkcjami maszyny. rozdzielacz

    Eksploatacja i konserwacja rozdzielaczy hydraulicznych

    Odpowiednia eksploatacja rozdzielacza jest niezwykle istotna i wpływa zasadniczo na niezawodność i wydajność Wszystko rozpoczyna się od dokładnego przeszkolenia operatora, który powinien być bardzo dobrze zorientowany, jak rozdzielacz działa i funkcje spełnia w układzie hydraulicznym maszyny. 

    Do dobrych nawyków eksploatacyjnych należy unikanie nagłych zmian prędkości ruchu dźwigni lub gałek rozdzielacza, przeciążeń, a także regulacja ciśnienia płynu hydraulicznego, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta.

    Czystość cieczy hydraulicznej również ma bezpośredni wpływ na działanie całego układu hydraulicznego maszyny. Zanieczyszczenia takie, jak pył, brud, czy metale mogą uszkodzić rozdzielacz i inne komponenty. Stosowanie i regularna wymiana filtrów hydraulicznych jest istotna dla żywotności maszyny. 

    Należy również przypomnieć o planowaniu regularnych przeglądów technicznych. Profesjonalna ocena przez eksperta może pomóc w wykryciu problemów już na wczesnym etapie i zapobiec niepotrzebnym przestojom maszyny. 

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Silnik hydrauliczny Rexroth A A10V M
    28 październik 2024

    Silnik hydrauliczny Rexroth A A10V M

    Opis przypadku - silnik hydrauliczny Rexroth W ..

    Zobacz materiał
    Liebherr DPVPO 108 - Remont pompy hydraulicznej
    09 październik 2024

    Liebherr DPVPO 108 - Remont pompy hydraulicznej

    Nasz warsztat wykonał kompleksowy remont pompy hydraulicznej ..

    Zobacz materiał
    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego
    19 wrzesień 2024

    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego

    Od pewnego czasu na naszym wyposażeniu znalazł się mobilny agregat ..

    Zobacz materiał
    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu
    13 wrzesień 2024

    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu

    Serwis wyjazdowy Nasze ..

    Zobacz materiał

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load