Przeczytasz w 10 minut
Głosów 1 Ocena 5/5
Publikacja 21.12.2023

Szybki powrót

    5/5 (1 głos)

    Czym są siłowniki hydrauliczne?

    Nie ma wątpliwości, że siłownik stanowi jeden z najważniejszych elementów maszyny budowlanej wyposażonej w układ hydrauliczny. Od stanu tego podzespołu w dużej mierze zależy wydajność danego sprzętu.

    Dlatego tak istotne jest, aby prawidłowo dobrać siłownik do maszyny, co niedoświadczonej osobie może sprawić sporo problemów. W naszym poradniku wyjaśniamy, jaki jest podział siłowników hydraulicznych. Przypominamy też zasadę działania tego podzespołu oraz podpowiadamy, co decyduje o jego sprawności.siłowniki praca koparki

    Budowa i zasada działania siłownika hydraulicznego

    Siłownik hydrauliczny bywa potocznie nazywany tłokiem lub cylindrem. Choć nie są to prawidłowe określenia, to zdradzają one szczegóły budowy tego podzespołu, który składa się z kilku elementów, a najważniejsze z nich to właśnie tłok, cylinder oraz tłoczysko.

    Wśród głównych zalet można wymienić przede wszystkim stosunkowo prostą budowę i łatwy sposób sterowania, a także możliwość szybkiej naprawy w przypadku awarii. Duże znaczenie ma również fakt, że eksploatacja jest stosunkowo bezpieczna, gdyż nie grozi powstaniem iskry.

    Zasada działania jest dość prosta - jego praca polega na przetwarzaniu ciśnienia cieczy roboczej w energię mechaniczną. Proces ten odbywa się za pomocą tłoka, nurnika lub innego urządzenia (membrana).

    Najczęściej występującym rodzajem jest siłownik tłokowy, w którym długość wysuwu jest ograniczona długością tłoczyska.

    Wtłaczana do przestrzeni roboczej jest ciecz (zazwyczaj jest to zagęszczony olej hydrauliczny) co powoduje ruch tłoczyska, który z kolei generuje ruch kolejnych elementów w maszynie. To właśnie dzięki takiej konstrukcji porusza się np. ramię koparki.

    siłownik hydrauliczny

    Dobór siłownika do maszyny absolutnie nie może być przypadkowy. Musimy tutaj uwzględnić takie kryteria, jak ciśnienie pracy, długość drogi przesuwu, warunki pracy, sposób mocowania czy parametry pompy wyporowej. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest posiłkowanie się wytycznymi producenta danej maszyny, które zawierają pełną specyfikację.

    Siłowniki hydrauliczne stosowane są w niezliczonej ilości maszyn rolniczych, leśniczych, budowlanych czy szeroko pojętym przemyśle - muszą się charakteryzować bardzo wysoką wydajnością oraz odpornością na skrajnie trudne warunki pracy.

    Jest to jeden z głównych powodów, dla których zalecamy sięganie po markowe podzespoły, a nie najtańsze zamienniki. Proste siłowniki hydrauliczne stosowane są również w przedmiotach codziennego użytku, jak np. w sterowanych zdalnie mechanizmach bram, okien i drzwi. siłowniki wozidło

    Klasyfikacja siłowników hydraulicznych

    W maszynach stosuje się przeróżne siłowniki. Podział tych podzespołów jest dość szeroki i uwzględnia wiele aspektów Najbardziej ogólny dotyczy rozróżnienia ze względu na ruch prostoliniowy oraz obrotowy – w pierwszym przypadku występuje podział na:

    • Siłownik jednostronnego działania – suw odbywa się w jednym kierunku, natomiast w przeciwnym kierunku ruch organu roboczego odbywa się siłą napiętej sprężyny lub siłą grawitacji podnoszonego elementu;
    • Siłownik dwustronnego działania – nie stosuje się w nim sprężyny, ruch roboczy odbywa się w przeciwstawnych kierunkach. Występują dwie komory, które doprowadzają czynnik roboczy;

    Podstawowa różnica pomiędzy oboma typami polega więc na tym, że w pierwszym przypadku ruch powrotny jest wymuszony, natomiast w drugim jest kontrolowany.
    Kolejny podział dotyczy tego, jaki element wykonuje ruch – wyróżniamy więc modele z nieruchomym cylindrem oraz nieruchomym tłokiem.

    Dodatkowo siłowniki dzielimy na zasilane zewnętrznie i wewnętrznie.

    Warto również wspomnieć o podziale ze względu na sposób produkcji. Wyróżniamy zatem jednostki standardowe, które są produkowane w oparciu o ustalony schemat, jak również niestandardowe, produkowane na zamówienie, z reguły według konkretnych wytycznych.

    dźwig

    Uszczelnienia: bardzo ważny element siłownika hydraulicznego

    Sprawność siłownika w głównej mierze jest uzależniona od stanu zastosowanych w nim uszczelnień, a nieszczelności znacząco obniżają jego wydajność. Jeśli zauważymy jakikolwiek wyciek, siłownik powinien jak najszybciej trafić do specjalistycznego warsztatu, w którym zostaną wymienione uszczelniania.

    Taką procedurę zaleca się też w przypadku zakupu używanego podzespołu – nie warto na tym oszczędzać i lepiej od razu wymienić komplet uszczelnień, by mieć święty spokój i gwarancję bezawaryjnej pracy podzespołu.

    Uszczelnienia stosowane w siłownikach hydraulicznych dzielą się głównie na statyczne (stosowane do uszczelniania elementów statycznych) oraz ruchowe (występują między elementami pozostającymi w interakcji względem siebie).

    Sporą popularnością na rynku cieszą się także pierścienie samouszczelniające, których odkształcanie ma bezpośredni związek z działaniem cieczy roboczej (im wyższe ciśnienie, tym większy docisk).

    Decydując się na zakup używanego siłownika pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na konstrukcję podzespołu – jeśli jest sztywna i mocna, to siłownik będzie działać długo i bezawaryjnie. Dobór i montaż podzespołu, zwłaszcza używanego, warto natomiast zlecić specjalistycznej firmie.

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Silnik hydrauliczny Rexroth A A10V M
    28 październik 2024

    Silnik hydrauliczny Rexroth A A10V M

    Opis przypadku - silnik hydrauliczny Rexroth W ..

    Zobacz materiał
    Liebherr DPVPO 108 - Remont pompy hydraulicznej
    09 październik 2024

    Liebherr DPVPO 108 - Remont pompy hydraulicznej

    Nasz warsztat wykonał kompleksowy remont pompy hydraulicznej ..

    Zobacz materiał
    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego
    19 wrzesień 2024

    Serwis hydrauliki - Filtracja oleju hydraulicznego

    Od pewnego czasu na naszym wyposażeniu znalazł się mobilny agregat ..

    Zobacz materiał
    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu
    13 wrzesień 2024

    Pompa i rozdzielacz hydrauliczny z koparki Komatsu

    Serwis wyjazdowy Nasze ..

    Zobacz materiał

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load