Szybki powrót
Podział pomp hydraulicznych
W maszynach budowlanych poszczególnych producentów możemy znaleźć różne rodzaje pomp hydraulicznych, które są wykorzystywane do obsługi poszczególnych układów. W pojedynczej maszynie znajduje się kilka takich podzespołów. Na czym polegają różnice między nimi?
Pompy stałej wydajności
Zwykle są to pompy zębate lub łopatkowe. Wyróżniają się prostą budową i nieskomplikowanym sposobem działania. Najczęściej wykorzystuje się je w układach roboczych i sterujących, dlatego mogą być stosowane w praktycznie każdej maszynie budowlanej.
Pompy stałej wydajności nie muszą napędzać podstawowych funkcji maszyn – równie dobrze mogą być wykorzystane do napędzania dodatkowych funkcji osprzętu, jak: rotatory uchwytów/kleszczy, głowice wiertnicze, piły hydrauliczne, przesiewacze itd.
Cechą szczególną pomp tego rodzaju jest to, że w układach sterujących pracują one z niższym ciśnieniem – wówczas stosowane są pompy zębate o niskiej wydajności.
Pompy o stałej wydajności mogą być także wykorzystywane do napędu wentylatorów układu chłodzenia, pracy hamulców układu napędowego i reduktora obrotu oraz sterowania skrzynią biegów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego nadal cieszą się dużą popularnością.
Pompy zmiennej wydajności
Znajdziemy wśród nich przede wszystkim pompy tłoczkowe, które charakteryzują się znacznie bardziej skomplikowaną budową niż pompy zębate czy łopatkowe. Są wykorzystywane w układach roboczych i napędach jezdnych maszyn budowlanych.
Głównym atutem pomp zmiennej wydajności jest bardzo szeroki zakres zmian wydajności, co umożliwia im pracę z dużym ciśnieniem.
Można bez problemu wyregulować i kontrolować wytwarzany przez pompę strumień oleju hydraulicznego, co z kolei przekłada się na znakomite parametry pracy podzespołu oraz obniżenie kosztów eksploatacji maszyny.
Producenci we własnym zakresie ustalają systemy sterowania pompą główną i silnika spalinowego, aby uzyskać jak najwyższą wydajność i ergonomię pracy.
Dzięki temu pompa dostosowuje swoją wydajność w zależności od zapotrzebowania układu – silnik nie jest tak obciążony, wydłuża się jego żywotność, spada zużycie paliwa. Wszystko to sprawiło, że pompy tłoczkowe są obecnie najczęściej spotykane w roli pomp głównych w układach hydrauliki mobilnej.
Pompy tłoczkowe występują także w wersjach o stałej wydajności – takie podzespoły stosuje się do obsługi konkretnych funkcji w maszynie, np. napędu wentylatora czy napędu silników obrotu.
Podział pomp zmiennej wydajności
Te pompy dzielą się na dwie podgrupy:
- Pompy układu zamkniętego
- Pompy układu otwartego
Pompy z pierwszej grupy są stosowane w układach napędzających – obsługują funkcję jazdy ładowarek, spycharek, rozściełaczy, wiertni, kruszarek czy koparek. W koparkach dodatkowo pompy te są wykorzystywane do napędzania obrotu maszyn.
Pompy pracujące w układach otwartych najczęściej służą do poruszania siłowników maszyn oraz, w zależności od konstrukcji maszyny, mogą napędzać silniki hydrauliczne jazdy, młoty hydrauliczne czy przesiewacze.
Kategorie
Często przeglądane