Szybki powrót
Jak dbać o stan i bezpieczeństwo swoje oraz maszyny budowlanej?
Maszyny budowlane należą do najintensywniej eksploatowanych sprzętów na świecie, a to z powodu tego, że często pracują w bardzo trudnych warunkach terenowych oraz w skrajnych temperaturach i oczekuje się, aby były stale gotowe do działania.
Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na zwiększenie prawdopodobieństwa awarii maszyny. Wielu problemów można jednak uniknąć, ale wyłącznie pod warunkiem regularnej konserwacji sprzętu - na szczęście, nie jest to ani skomplikowane, ani specjalnie czasochłonne.
Wystarczy stosować się do kilku procedur, o których nasi eksperci wspominają w tym poradniku.
Po pierwsze - porządek w kabinie
Zacznijmy od drobnostki, która jednak jest bardzo często pomijania z jakiegoś powodu - chodzi o porządek w kabinie. Taki trywializm świadczy bowiem o tym, że operator dba o powierzony sprzęt, a więc także szanuje swojego pracodawcę, a dodatkowo taka praktyka wskazuje na wysoką kulturę pracy, ale też i osobistą.
Ma to również znaczenie z czysto eksploatacyjnego punktu widzenia - śmieci, klucze i inne elementy walające się po podłodze kabiny stwarzają poważne zagrożenie, gdyż może chociażby dojść do zablokowania pedału gazu czy hamulca. Warto o tym pamiętać i wykształcić nawyk sprzątania po sobie, jeżeli jeszcze go nie posiadamy.
Po drugie - znajomość maszyny
Bardzo ważne jest też, aby przed przekazaniem maszyny operatorowi, zadbać o jego odpowiednie przeszkolenie. Maszyny poszczególnych producentów mogą znacznie się od siebie różnić, a operator powinien przynajmniej przeczytać instrukcję obsługi i poznać wszystkie kluczowe systemy, które są na wyposażeniu sprzętu.
Po trzecie - zwracanie uwagi na drobne problemy
Operator, który dobrze zna powierzoną mu maszynę budowlaną, nie powinien mieć żadnego problemu z wychwyceniem drobnych usterek i dziwnego zachowania sprzętu. Niepokojące są wszelkie niespodziewane odgłosy (szczególnie dobiegające z układu hydraulicznego lub napędowego), spadek wydajności maszyny, pęknięcia ramy czy luzy na sworzniach.
Doświadczony operator z pewnością to zauważy, a wówczas powinien podzielić się tą wiedzą z przełożonym. Najgorsze jest pomijanie i nie zgłaszanie problemów, które z czasem zaczną się nawarstwiać, aż doprowadzą do poważnej awarii.
Po czwarte - każdorazowa ocena stanu maszyny
Praca operatora powinna być zaplanowana w taki sposób, aby miał on czas uważnie przyjrzeć się maszynie pod koniec dnia roboczego, najlepiej, żeby miało to miejsce po choćby pobieżnym umyciu sprzętu. Jest to dobra okazja, by wychwycić różne problemy, jak wycieki czy pęknięcia. Raz w tygodniu taki „przegląd” powinien mieć bardziej szczegółowy charakter.
Po piąte - serwis
Nie da się utrzymać maszyny budowlanej w dobrym stanie technicznym bez regularnego odwiedzania profesjonalnego serwisu. Wielu polskich przedsiębiorców zwleka z serwisem, jak długo się da i umawia wizytę w warsztacie dopiero wtedy, gdy maszyna zostaje unieruchomiona. Wówczas, trzeba się już liczyć z dużymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania na naprawę.
Uwagi końcowe
Lepiej jest więc zlecać regularne serwisy, podczas których zostaną wymienione płyny eksploatacyjne i filtry, a stan kluczowych podzespołów będzie zweryfikowany przez doświadczonych mechaników.
Wymienione tutaj zasady składają się na prawidłową, codzienną obsługę maszyny budowlanej i dzięki nim można bez wielkiego wysiłku uniknąć niespodziewanych i bardzo kosztownych awarii.
Kategorie
Często przeglądane