Szybki powrót
Poradnik Wibako
Była już spycharka, koparka i ładowarka – czas więc, aby w naszym cyklu artykułów poradnikowych pojawiła się charakterystyka wozidła technologicznego.
To bardzo popularna maszyna na polskich placach budowy, która z uwagi na wszechstronność i świetne możliwości transportowe sprawdza się również w górnictwie, logistyce portowej, recyklingu czy w kamieniołomach. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tym pojazdom, ze szczególnym akcentem na ich budowę oraz zastosowanie.
Najważniejsze cechy wozidła technologicznego
Wielkogabarytowy pojazd transportowy, czyli właśnie popularne wozidło, został opracowany na potrzeby przemysłu wydobywczego w latach 30. XX wieku. Maszyny szybko zyskały na tyle dużą popularność, że zaczęto je wykorzystywać w budownictwie.
Wozidła służą do przewożenia dużych ilości materiałów, takich jak piasek, żwir, kruszywa, ziemia etc. – większe modele są w stanie jednorazowo przetransportować nawet kilkadziesiąt ton urobku.
Charakteryzują się znakomitą funkcjonalnością. Jest to zasługa ich imponujących możliwości transportowych oraz bezproblemowego radzenia sobie w trudnym terenie. Dzięki temu można je wykorzystywać tam, gdzie nie poradzi sobie wywrotka czy ciągnik siodłowy z naczepą.
Świetne właściwości terenowe są zasługą m.in. nisko położonego środka ciężkości. Pojazd nie zapada się pod wpływem obciążenia i zazwyczaj może przewieźć więcej materiału niż ciężarówka o zbliżonej masie własnej.
Podstawowy podział wozideł technologicznych
Wozidła dzielimy na przegubowe oraz sztywnoramowe. W pierwszych z nich zastosowano przegub, dzięki któremu pojazdy oferują doskonałą zwrotność, można nimi dużo łatwiej manewrować. Przegubowe rozwijają większe prędkości podczas jazdy do tyłu.
Wszystkie te cechy decydują o tym, że modele z przegubem są najchętniej wykorzystywane w branży budowlanej i drogowej. Główną cechą wozideł sztywnoramowych jest natomiast większa ładowność i wytrzymałość.
Dzięki temu doskonale sprawdzają się w najcięższych warunkach roboczych, w tym w kopalniach i kamieniołomach.
Jak zbudowane jest wozidło technologiczne?
Każde wozidło ma taką samą bazę, czyli podwozie i nadwozie. W tym drugim możemy wyróżnić mechanizm napędowy, kabinę, skrzynię ładunkową oraz odpowiedni mechanizm służący do jej podnoszenia.
Głównym elementem konstrukcyjnym wozidła sztywnoramowego jest oczywiście rama, która łączy dwie osie. Na ramie osadzono wszystkie elementy podwozia oraz nadwozia. W modelach sztywnoramowych znajdziemy również klasyczny układ kierowniczy.
Jeśli chodzi o przegubowe, to mamy tutaj do czynienia z połączeniem jednoosiowego ciągnika z przyczepą (najczęściej dwuosiową) przy pomocy specjalnego układu przegubowego. Na przedniej osi znajdują się silnik, kabina oraz najważniejsze elementy napędu.
W modelach przegubowych zazwyczaj występują trzy osie i nie ma klasycznego układu kierowniczego. Funkcję skrętu zapewniają siłowniki hydrauliczne.
Jakie jest zastosowanie wozideł technologicznych?
Zależy to głównie od rodzaju wozidła. Modele sztywnoramowe wykorzystuje się przede wszystkim w kopalniach, co wynika z ich konstrukcji – sztywnej i odpornej na duże obciążenie oraz pracę w trudnym terenie.
Z kolei przegubowe idealnie nadają się do prac budowlanych i drogowych. Jest to zasługa świetnej zwrotności oraz uniwersalności – pod oboma względami wozidła z przegubem dystansują typowe samochody ciężarowe.
Warto również wspomnieć, że na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych wozideł, które bardzo dobrze radzą sobie w konkretnych pracach – na przykład rolniczych. Rośnie popularność wozideł kompaktowych, idealnych na małe place budowy oraz do pracy w miastach.
Do tego dochodzą ciekawe rozwiązania technologiczne wprowadzane przez producentów. Wspomnijmy chociażby o skrzyni ładunkowej, którą można dostosowywać do rodzaju przewożonego materiału. Między innymi montowane są zestawy do ogrzewania skrzyni, aby zmniejszyć ryzyko zamarznięcia ładunku – wykorzystuje się do tego ciepło gazów spalinowych.
Tego typu rozwiązania można znaleźć m.in. w maszynach marki Volvo. Trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że wozidła technologiczne są dziś niezbędnymi maszynami na większości dużych placów budowy.
Wybierając taki pojazd do firmy warto skupić się na kosztach eksploatacji oraz parametrach technicznych danego modelu, ale również sprawdzić, w jakich warunkach wozidło będzie najczęściej wykorzystywane – chodzi tutaj m.in. o pochyłość drogi, znajdujące się na niej przeszkody, rodzaj gruntu etc. To pozwoli idealnie skoordynować pracę wozidła z pozostałymi maszynami, a tym samym przyspieszyć realizację robót.
Kategorie
Często przeglądane