Przeczytasz w 8 minut
Głosów 1 Ocena 5/5
Publikacja 25.02.2024

Szybki powrót

    5/5 (1 głos)

    Rola omawianych maszyn

    Powszechnie wiadomo, jak istotną rolę w całym procesie inwestycyjnym odgrywa zagęszczanie gruntu. Pomimo tego nadal ten etap prac bywa traktowany po macoszemu. Wykonawcy albo nie poświęcają na to dostatecznej ilości czasu, albo, co zdarza się częściej, używają nieodpowiedniego sprzętu.

    Tymczasem wybór maszyn do zagęszczania gruntu jest tak duży, że w zasadzie każdy profesjonalista może znaleźć taką, która zagwarantuje szybkie i przede wszystkim właściwe wykonanie tego typu prac. Przygotowaliśmy krótką charakterystykę najpopularniejszych maszyn do zagęszczania. 

    walec na drodze

    Nieprawidłowe zagęszczenie gruntu i jego konsekwencje

    Podstawowym celem zagęszczania jest wzmocnienie i stabilizacja gruntu, co zwiększa jego nośność i wodoodporność, a przy tym zmniejsza podatność gruntu na odkształcenia np. pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

    Zaniedbanie tych prac grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym ryzykiem katastrofy budowlanej czy koniecznością wykonania kosztownych poprawek.

    Klasycznym przykładem mogą być tutaj zapadające się drogi, na które z pewnością natknął się każdy kierowca jeżdżący po Polsce.

    Aby uniknąć takiego scenariusza trzeba korzystać z odpowiednich maszyn do zagęszczania gruntu, a przy tym prawidłowo dobierać je pod kątem rodzaju gruntu i jego wilgotności, zakresu planowanych robót, masy i gabarytów maszyny, jej prędkości, siły uderzeniowej, wydajności czy komfortu i bezpieczeństwa pracy operatora.

    Walec – najpopularniejsza maszyna do zagęszczania gruntu

    Trudno byłoby wskazać bardziej charakterystyczny sprzęt, który jest masowo wykorzystywany do zagęszczania gruntu, ubijania żwiru czy piachu oraz zagęszczania mas przy budowie dróg. Bez wątpienia to właśnie walec zapewnia najwyższą efektywność prowadzenia tego typu prac.

    Warto wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka rodzajów walców, które rozróżniamy m.in. ze względu na zastosowany napęd (walce samojezdne, przyczepne, prowadzone ręcznie i zdalnie sterowane). Inny, dużo ważniejszy podział, sprowadza się do sposobu oddziaływania na podłoże. 

    walec

    Rodzaje walców - statyczne, wibracyjne i udarowe

    Pierwsze z nich oddziałują na podłoże jedynie własnym ciężarem i oddziałują na głębokość do maksymalnie 50 cm. Lepiej pod tym względem wypadają walce wibracyjne, które poza własną masą wykorzystują także zjawisko wibracji i mogą oddziaływać nawet do kilku metrów w głąb.

    Najważniejsza różnica między tymi walcami polega na tym, że w przypadku walców wibracyjnych wał toczący porusza się ruchem drgającym. Walce wibracyjne wykorzystywane są do bardziej wymagających prac, natomiast statyczne lepiej sprawdzają się do prac wykończeniowych, gdy celem jest uzyskanie gładkiej i równej powierzchni.

    Mniejszą popularnością cieszą się natomiast walce udarowe, które oddziałują na podłoże masą własną oraz siłą uderzeń swobodnie spadającymi obciążnikami.

    Poza tym walce można podzielić ze względu na sprężystość wałów (ogumione i stalowe), kształt (tarczowe, gładkie, okołkowane), ciężar (lekkie, średnie, ciężkie) oraz liczbę wałów czy konstrukcję ramy. W każdym przypadku podstawowymi elementami budowy maszyny są wał, rama, silnik, obudowa i układ sterowania.

    kolejny walec

    Mniejsze maszyny do zagęszczania gruntu

    Podstawową wadą, a w zasadzie ograniczeniem walców jest to, że z uwagi na duże rozmiary nie można ich używać do wykonywania prac wymagających ograniczonego nacisku.

    W takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzają się małe maszyny do zagęszczania gruntu, jak chociażby ubijarki elektryczne, spalinowe oraz pneumatyczne. Maszyny te wykorzystują proces wibrowania i najczęściej są stosowane przy takich pracach, jak np. układanie kostki brukowej czy kabli.

    Dodatkowo dostępne są stopy wibracyjne oraz ubijaki będące betonowymi lub stalowymi blokami podwieszonymi w koparkach.

    Google

    Opinia 5/5

    Zakupiony komplet siłowników do Liebherr 564 był w doskonałym stanie, zgodnie z opisem i przesłanymi zdjęciami. Obsługa na wysokim poziomie, bardzo profesjonalna i pomocna – rewelacja. Co więcej, w kontakcie z firmą otrzymałem osobistego opiekuna, który zajmował się sprawą od początku do końca, mogłem również liczyć na bezpłatne doradztwo przy montażu. Szkoda, że w obecnych czasach nie spotyka się zbyt wielu firm z tak profesjonalnym podejściem do klienta. Gorąco polecam.

    Mateusz Lenart

    Google

    Opinia 5/5

    Dziękuję bardzo, spotkałem się z niespotykaną dotąd chęcią rozwiązania mojego problemu z zakupem pompy. Zdjęcie, korespondencja, a przede wszystkim życzliwe podejście i chęć pomocy pomogły mi rozwiązać mój problem. Dziękuję i polecam każdemu kto potrzebuje porady przy zakupie pompy do koparki.

    Bohuslava Bezdíčková

    Google

    Opinia 5/5

    Współpraca na wysokim poziomie. Firma na 6. Polecam z czystym sumieniem. Na pewno jeśli będę musiał to skorzystam jeszcze raz. Naprawa Pomp hydrauliki Koparka Terex

    Kamil Przybysz

    Google

    Opinia 5/5

    Znakomita obsługa. Przyjazny i pomocny personel. Płatność, cło i transport zostały zrealizowane szybko i profesjonalnie.

    William L Park

    Google

    Opinia 5/5

    Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy. Dobry zespół, dobra obsługa, dobra cena, dobre części. Dziękuję!

    Tiberiu Demeter

    Google

    Opinia 5/5

    Oryginalne części, niesamowicie szybka międzynarodowa dostawa ekspresowa i obsługa na najwyższym poziomie. W przyszłości wrócimy, aby ponownie robić interesy. Dziękuję!

    Jinajon

    Więcej z tej kategorii

    Poznaj kolejne materiały warte uwagi

    Liebherr – nasze doświadczenia z maszynami i podzespołami znanej marki
    14 marzec 2024

    Liebherr – nasze doświadczenia z maszynami i podzespołami znanej marki

    Założyciel firmy i kilka ciekawostek historycznych Firma Li..

    Zobacz materiał
    Ładowarka – niezbędna na placu budowy
    14 marzec 2024

    Ładowarka – niezbędna na placu budowy

    Charakterystyka maszyny Kontynuujemy nasz ..

    Zobacz materiał
    Co warto wiedzieć o wozidłach technologicznych?
    14 marzec 2024

    Co warto wiedzieć o wozidłach technologicznych?

    Poradnik Wibako Była już ..

    Zobacz materiał
    Zgarniarka i równiarka
    13 marzec 2024

    Zgarniarka i równiarka

    Uniwersalne maszyny niezbędne w robotach ziemnych Zgarniarki łączą ..

    Zobacz materiał

    Nasze pozostałe działy

    more
    Serwis maszyn<br />budowlanych

    Serwis maszyn
    budowlanych

    more
    Remonty pomp i<br />silników hydraulicznych

    Remonty pomp i
    silników hydraulicznych

    more
    Remonty silników<br />spalinowych

    Remonty silników
    spalinowych

    more
    Katalog części<br />Bosch Rexroth

    Katalog części
    Bosch Rexroth

    more
    Skup maszyn<br />budowlanych

    Skup maszyn
    budowlanych

    more
    Części układów<br />napędowych

    Części układów
    napędowych

    load