Szybki powrót
Jak efektywnie przygotować maszynę?
Układ jezdny każdej maszyny budowlanej wymaga szczególnej troski, ponieważ to od jego sprawności zależy przecież, czy sprzęt będzie w ogóle gotowy do pracy.
Prawidłowa konserwacja i regularne serwisowanie elementów układu jest zatem koniecznością - na szczęście konsekwencja pozwala uniknąć kosztownych awarii.
Opony i felgi – podstawa, od której trzeba zacząć
Przegląd stanu układu jezdnego zaczynamy od opon. To element często pomijany, aż do momentu, gdy rzeczywiście odmawia dalszej współpracy.
Pamiętajmy, że opony muszą być przede wszystkim dobrane do rodzaju gruntu, po którym porusza się nasza maszyna. Ładowarka pracująca w kopalni lub żwirowni powinna więc być obuta w opony skalne.
Regularnie kontrolujmy też stan bieżnika i nigdy nie stosujmy opon o innym rozmiarze niż zaleca producent maszyny. Warto również przyjrzeć się felgom, gdyż w leciwych maszynach zdarzają się powybijane otwory, które powodują lekki luz koła i w efekcie czego, mosty narażone są na uszkodzenia.
Bacznie zwracajmy uwagę na stan podwozia
Zaglądając pod podwozie koniecznie skontroluj wszystkie uszczelnienia. Nawet drobny wyciek np. z uszczelniacza mostu może być w konsekwencji przyczyną awarii. Sprawdźmy również poziom oleju w dyfrze.
Szczególną uwagę warto poświęcić wałom pędnym i krzyżakom, które muszą być odpowiednio mocno dokręcone, jest to bowiem kwestia bezpieczeństwa operatora i sprawnej pracy maszyny.
Jeśli dysponujemy maszyną gąsienicową, podstawą czynnością eksploatacyjną i serwisową jest skontrolowanie stanu gąsienic (i znalezienie ewentualnych uszkodzeń) oraz dzwonnic. Jakiekolwiek niepokojące dźwięki wydobywające się z okolic tego elementu mogą świadczyć o awarii.
Regularnej kontroli wymagają także silniki jazdy - doświadczony operator na pewno zwróci uwagę, czy obie gąsienice pracują równomiernie. Jeżeli jest inaczej to pierwsze podejrzenie powinno paść na te elementy.
Konsekwencja jest w cenie
Bez względu na rodzaj układu jezdnego obserwujemy, czy po rozgrzaniu silnika maszyny nie spada wydajność napędu, bo jest to częsta przypadłość zaniedbanych i leciwych maszyn.
Regularne serwisowanie sprzętu budowlanego zawsze się opłaca. Niegroźna usterka jest łatwa i tania w naprawie, ale jej bagatelizowanie niemal zawsze prowadzi do przykrych dla portfela konsekwencji i unieruchomieniem sprzętu na dłuższy czas.
Kategorie
Często przeglądane