Szybka reakcja na awarie: dlaczego sprawdzony serwis to klucz do sukcesu
Usterki podczas eksploatacji maszyny budowlanej, a zwłaszcza w przypadku awarii komponentów hydraulicznych - jak pompy i silniki hydrauliczne - to niebagatelny problem i liczy się szybka odpowiedź na niefortunny obrót spraw. W takim wypadku konieczny wydaje się remonty pompy lub silnika hydraulicznego w sprawdzonym serwisie, który będzie w stanie z powodzeniem przeprowadzić takie działanie.
Na czym polega remont pompy lub silnika hydraulicznego?
Istotą remontu komponentów hydraulicznych jest regeneracja, czyli proces mający doprowadzić do przywrócenia parametrów roboczych, które będą jak najbardziej zbliżone do początkowych wartości fabrycznych. Bardzo często się to udaje i pompa hydrauliczna może dobrze służyć w maszynie jeszcze przez kilkanaście lat.
Dlaczego warto regenerować pompę lub silnik hydrauliczny?
Co przemawia za remontem? Przede wszystkim cena, gdyż koszt regeneracji pompy lub silnika hydraulicznego jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla naszego portfela niż zakup nowego, oryginalnego komponentu od producenta maszyny. Często taka nowa pompa hydrauliczna kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a ceny niektórych przekraczają nawet 100 tys. zł, natomiast koszt remontu to przeważnie przedział cenowy od 5 - 30 tys. złotych.
Remont pompy lub silnika hydraulicznego w wyspecjalizowanym w tym zakresie serwisie, to gwarancja jakości i optymalizacja kosztów całego przedsięwzięcia. Tylko specjaliści z dziedziny hydrauliki siłowej, którzy “zjedli zęby” na przeprowadzaniu skomplikowanych napraw pomp hydraulicznych są w stanie sprostać takim wymogom.
Etapy remontu pompy hydraulicznej
Sam proces możemy zaprezentować na podstawie ostatnio zakończonego projektu na naszym warsztacie - pompie hydraulicznej Kawasaki K3V63. Na samym początku pompa przeszła gruntowną weryfikację, bez której nie ma mowy o przejściu do dalszych etapów i powodzeniu całego remontu.
W tym przypadku, po demontażu, dokładna analiza stanu komponentu wykazała, że część podstawowych elementów nadaje się do wymiany - kula, separator, tłoczki, komplet uszczelnień. Na kolejnym etapie, czyli właściwym remoncie, wymieniono wszystkie zużyte części, a te które okazały się być w dobrym stanie wykorzystano do odbudowy pompy, ale wcześniej poddano je docieraniu i szlifowaniu, aby przywrócić ich optymalne parametry oraz aby pasowały do powierzchni współpracujących nowych elementów. Specjalistyczny sprzęt i doświadczenie serwisanta bardzo pomagają w sprawnym przeprowadzeniu całej operacji.
W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na to, czy serwis, któremu zlecono remont pompy hydraulicznej posiada własne zaplecze, nie tylko technicznie i kadrowe, ale również magazynowe. Dostępność części zamiennych “od ręki” to wielka zaleta, ponieważ zdarza się, że czas oczekiwania na dostawę od zewnętrznego dostawcy znacząco się wydłuża, a to z kolei przekłada się na fakt, że maszyna ciągle stoi i nie zarabia generując za to dodatkowe koszty.
Przejdźmy do kolejnego etapu, czyli testowania pompy hydraulicznej. Szanujący się serwis po skończonym remoncie poddaje efekty swojej pracy pod testy obciążenia i wydajności, aby potwierdzić skuteczność regeneracji. W naszym serwisie wszelkie testy przeprowadzane są na specjalnym stanowisku diagnostycznym, zwanym hamownią. Każdy test przeprowadzamy na miejscu, a klienci otrzymują wykres, na którym zamieszczone są wszystkie wyniki w postaci czytelnego wykresu. Fakt, że każdy etap remontu może być sprawnie przeprowadzony w jednej lokalizacji znacząco przyspiesza cały remont i zmniejsza koszty postoju maszyny, jest to czynnik, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze serwisu. Po wyczerpujących testach i potwierdzeniu, że odbudowa się powiodła, pompa hydrauliczna jest jeszcze malowana - w takim stanie jest gotowa do dalszej pracy w maszynie.
Czy zawsze remont?
Zdarzają się sytuację, w których pompa lub silnik hydrauliczny może być już tak zużyty, że decyzja o regeneracji nie jest taka oczywista. Na skuteczność remontu bardzo wpływa historia eksploatacji pompy hydraulicznej - jak często podczas niej dochodziło do regularnych serwisów, wymiany lub filtracji oleju hydraulicznego, czy dbano o czystość i likwidowano wycieki oleju w całym układzie hydraulicznym.
Jeżeli w trakcie demontażu i weryfikacji pompy dopatrzymy się symptomów świadczących o znacznym zużyciu i że granica opłacalności remontu jest bardzo wąska to zawsze możemy zaoferować zakup pompy czy silnika z naszego magazynu. Takie rozwiązanie skraca czas realizacji do minimum, czyli montażu nowej pompy w koparce lub innej maszynie i ma w swym zamyśle być trwałe, to znaczy kupiony komponent ma posłużyć w maszynie jeszcze przez wiele lat.
Jak dbać o pompy i silniki hydrauliczne?
W poprzedniej części tekstu zasygnalizowano, jak bardzo ważne jest, aby odpowiednio traktować swoją maszynę, a zwłaszcza układ hydrauliczny. Warto wypracować w sobie dobre nawyki, jak sprawdzanie wycieków oleju hydraulicznego, czy regularny serwis - wymiana filtrów hydraulicznych to podstawa. Istotna sprawa to także jakość samego oleju hydraulicznego, bo zanieczyszczony i przepracowany olej skraca znacząco żywotność komponentów hydraulicznych w maszynach budowlanych. Na naszym blogu znajduje się artykuł w całości poświęcony filtracji oleju hydraulicznego, gdzie czytelnik dowie się wszystkiego co niezbędne o tym procesie i korzyściach z niego wynikających. Zachęcamy do lektury.