Najczęstsze usterki w maszynach budowlanych

Staropolska mądrość mówiąca „że lepiej zapobiegać niż leczyć” idealnie odnosi się do maszyn, w tym także oczywiście tych znanych z budowy dróg, domów i innych obiektów.

Awaria maszyny budowlanej jest oczywiście dla każdego przedsiębiorstwa sporym problemem, ale w szczególności dotyczy to mniejszych firm, które nie mają do dyspozycji licznego sprzętu zastępczego. Przestój w tego typu sytuacjach może być wyjątkowo dotkliwy.

maszyny

Koparka, ładowarka, równiarka i każdy inny sprzęt zbudowany jest z wielu podzespołów – praktycznie wszystkie narażone są na mniejsze lub większe awarie.

Poza obowiązkową kontrolą prewencyjną, w trakcie prowadzonych prac trzeba koniecznie mieć oczy dookoła głowy, ponieważ każdy z tych elementów może odmówić posłuszeństwa i z reguły dzieje się tak w najmniej odpowiednim momencie.

Dobry operator to świadomy operator!

Biorąc pod uwagę przyczynę, awarie możemy podzielić na dwie grupy:

Wszystkie maszyny i urządzenia mają to do siebie, że z upływem czasu zużywają się, co może prowadzić do poważnej awarii.

Wraz z wiekiem wzrasta niebezpieczeństwo usterek i jest to rzeczą naturalną, a od osób odpowiedzialnych za maszynę zależy, czy zostaną odpowiednio wcześnie zauważone sygnały poprzedzające awarię.

Jako jedno z najważniejszych działań profilaktycznych należy wskazać odpowiednie przeszkolenie operatorów (cyklicznie powtarzane), którzy nie tylko będą mieć odpowiednie kwalifikacje, ale również będą mogli gruntownie poznać maszynę, którą przyjdzie im pracować, będą świadomi zagrożeń i zdolni do właściwej oceny ryzyka.

Niemniej istotne jest pilnowanie obowiązkowych przeglądów, a także przeprowadzanie wszystkich czynności serwisowych, które są przewidziane przez producenta.

Nie można również zapominać o regularnej konserwacji i właściwym przechowywaniu maszyny w przerwach między prowadzonymi pracami i mamy tutaj na myśli nie tylko przerwy sezonowe, ale również w jakich warunkach maszyna stoi w nocy.maszyny podczas pracy

 Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Pompa hydrauliczna

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

W trakcie prowadzonych prac należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka. Pośpiech jest złym doradcą, a każdy kto odpowiada za koparkę, ładowarkę czy jakikolwiek inny sprzęt budowlany powinien kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Oczywiście tyczy się to nie tylko samych operatorów (chociaż ich rola i odpowiedzialność są nie do przecenienia – w końcu znajdują  się na pierwszej linii "frontu") ale także właścicieli - do ich obowiązków należy stworzenie odpowiednich standardów i formalnych regulacji użytkowania sprzętu budowlanego.