Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Bosch Rexroth w naszej firmie - hydraulika siłowa

Bosch Rexroth - hydraulika siłowa

Rexroth swoje początki notuje od końca XVIII w. Od tego czasu spółka przeszła różne przemiany, nie tylko rozszerzyła zakres swoich produktów, ale także przyczyniła się do innowacji technologicznych w dziedzinie układów sterowania ruchem. Od 2001 r. marka została przejęta przez firmę Bosch, a tym samym umocniła się w dziedzinie produkcji elementów hydrauliki siłowej, dzięki osiągnięciu globalnego zasięgu.

Spis treści:

rozebrana pompa hydrauliczna

Układy hydrauliczne w maszynach budowlanych pełnią kluczową rolę w umożliwianiu wykonywania podstawowych zadań sprzętu roboczego, jak przenoszenie ładunków, sterowanie ruchem ramienia w koparce, czy precyzyjną kontrolą pojazdu. Temu też nigdy za wiele przypominania, jak ważne jest, aby odpowiednio dbać o hydraulikę w swojej maszynie. W tym artykule przypomniane zostaną elementarne reguły postępowania z tytułowym układem, zasady jego działania i newralgiczne podzespoły, których prawidłowa praca jest niezbędna, aby maszyna dobrze spełniała swoją rolę na placu budowy.

Najłatwiej przedstawić nam te zasady na konkretnym przykładzie i dlatego w pierwszym paragrafie tego tekstu wprowadzona została nazwa firmy Rexroth, a dokładnie Bosch Rexroth. W WIBAKO często stykamy się z podzespołami tego producenta, remontując pompy, czy silniki tejże marki. Popularność pomp Rexroth spowodowała, że przeznaczyliśmy im dedykowaną stronę internetową - WIBAKO Hydraulics.

Nim przejdziemy do specyficznych przypadków, przedstawmy, jak działa układ hydrauliczny oraz, które podzespoły stanowią jego trzon.

Hydraulika siłowa - co to jest? Zasada działania i najważniejsze elementy

Zestaw tłoczków pompy Bosch Rexroth A8VO

Wszystko opiera się na schemacie poboru cieczy ze zbiornika i tłoczenia go przez pompę do zaworów i cylindrów. Pompa hydrauliczna jest rdzeniem całego procesu. Jej konstrukcja może być oparta o ruch tłoków, kół zębatych lub wirnika z łopatkami. Temu też dzielimy je na tłoczkowe, łopatkowe i zębate.

Pierwszy typ posługuje się ruchem tłoków generującym ciśnienie i przepływ płynu do cylindrów, co umożliwia działanie konkretnej części maszyny. Drugi rodzaj pomp tłoczy olej hydrauliczny poprzez pracę dwóch kół zębatych. Pierwsze z nich jest napędzane, a drugie obraca się wskutek oddziaływania na nie zębów pierwszego. Zmiana przestrzeni między nimi powoduje przepływ cieczy do cylindrów. Ostatni przypadek bierze nazwę od wirnika wyposażonego w łopatki, które obracając się, doprowadzają do ssania cieczy i tłoczą ją dalej do układu.

Bardziej szczegółowo o rodzajach pomp i ich wykorzystaniu można przeczytać w jednym z naszych artykułów. Następnym elementem jest silnik hydrauliczny zasilany płynem tłoczonym przez pompę, a jego rolą jest zamiana energii cieczy na energię mechaniczną, która jest źródłem napędowym dla poszczególnych funkcji maszyny, jazdę lub obrót. Poprzez kontrolę dopływu płynu hydraulicznego operator dostosowuje prędkość i kierunek ruchu silnika.

Rozdzielacz hydrauliczny - centrum sterowania przepływem płynu hydraulicznego

Rozdzielacz hydrauliczny

Rozdzielacz hydrauliczny pełni przede wszystkim rolę kontrolną dla całego układu hydraulicznego. Kierujący, sterując zaworami, dopuszcza płyn hydrauliczny do poszczególnych elementów maszyny umożliwiając takie operacje, jak podnoszenie ciężarów czy ruch obrotowy. Rozdzielacze mogą być sterowane za pomocą dźwigni na sposób mechaniczny lub za pośrednictwem cewki, czy elektrozaworu (elektronicznie), ale w maszynach są przeważnie kierowane hydraulicznie.

Odbiór cieczy przez siłownik hydrauliczny umożliwia na przykład operowanie ramieniem koparki. Siłownik zbudowany jest z cylindra. Wewnątrz cylindrów znajduje się tłok, dopływ płynu powoduje jego ruch, co przekłada się na generowanie siły mechanicznej.

Podsumowując, działanie układu hydraulicznego to pobór przez pompę oleju ze zbiornika i tłoczenie go poprzez odpowiednie ustawienie zaworów do konkretnych części maszyny. Jest to bardzo ogólny opis całego układu, ale temat ten rozwijamy w innym artykule na naszej stronie.

Filtry hydrauliczne - podstawa bezawaryjnej eksploatacji

Istotną kwestią jest także eksploatacja filtrów hydraulicznych. Odpowiednia filtracja elementów hydraulicznych jest niezbędna, aby całość mogła bezawaryjnie wykonywać czynności robocze. Filtry hydrauliczne mają zapewnić ochronę przed zanieczyszczeniami płynu hydraulicznego, takimi jak cząstki stałe, zabrudzenia chemiczne, czy wodę. Brak odpowiedniej filtracji prowadzi do szybszego zużywania się części m.in. pomp, zaworów, silników i cylindrów.

Zaniedbywanie przeglądu filtracji może skutkować poważną awarią, która spowoduje unieruchomienie maszyny na dłuższy czas. Regularna wymiana filtrów zabezpiecza przed taką ewentualnością i wydłuża żywotność podzespołów.

Pompy hydrauliczne Rexroth - przykłady urządzeń i ich serwis

Bosch Rexroth to cała gama komponentów hydrauliki siłowej - siłowniki, silniki, pompy, zawory. Dekady doświadczeń i nowych rozwiązań technologicznych są widoczne w ofercie producenta. Mnogość podzespołów wymaga ciągłego doskonalenia w zakresie wiedzy technicznej i umiejętności manualnych mechaników, czemu staramy się sprostać w WIBAKO. Przechodząc do konkretnych przykładów produktów Rexroth, z którymi najczęściej przychodzi nam pracować, to są nimi niewątpliwe pompy hydrauliczne.

W naszym warsztacie przeprowadzamy remonty pomp tłoczkowych i łopatkowych, pomp zębatych nie poddajemy remontom z powodu ich niskiej wytrzymałości. Zniszczenie aluminiowego korpusu przez zębatki powoduje, że jego wymiana nie wchodzi w grę, gdyż nie ma dla niego dostępnych części zamiennych. Pompa nadaje się tylko do wymiany na nową.

Charakterystyczne pompy, z którymi mamy do czynienia to te o oznaczeniach modelowych A4VG, A11VO, A8VO czy A10VO . Oczywiście jest wiele innym modeli jednostek Rexroth, które przeszły remont w naszym warsztacie, ale na podstawie tych czterech przypadków możemy przybliżyć, jak to wygląda “od kuchni” i co można wyczytać z tych oznaczeń.

Pompa “jezdna” A4VG

pompa A4VG

Pompa A4VG jest jednostką przeznaczoną do obiegów zamkniętych, a informują o tym dwie ostatnie litery “VG”. Cechuje się przede wszystkim wykorzystaniem w napędach jezdnych np. w ładowarkach.

Różnicę między obiegiem otwartym, a zamkniętym można sprowadzić do reguły, że w tym pierwszym olej jest dostarczany do odbiorników (np.silników hydraulicznych) za pośrednictwem rozdzielacza, a w drugim przypadku trafia on bezpośrednio do silnika z pominięciem jego pośrednictwa. W układach otwartych płyn z odbiornika, gdy wykona pracę, to wraca do zbiornika. W zamkniętych natomiast, jest tłoczony między pompą a silnikiem i wraca do pompy.

Każda pompa ma wyznaczone parametry ciśnienia, zarówno wartość minimalną i maksymalną, a ciśnienie jest generowane przez urządzenie i mierzone w barach, czyli siłę, która jest wywierana na jednostkę powierzchni (kg/cm2). Wykorzystuje się tu Prawo Pascala - ciśnienie wywierane z zewnątrz na ciecz jest takie samo w całej jej objętości.

A11VO - “tłoczące serce” wielu maszyn

Rexroth A11VO jest urządzeniem o zmiennej wydajności, montowanym w układach otwartych. Dopisek “VO” jest tego oznaczeniem. Może posiadać opcjonalnie wbudowany wirnik.

Pompa ta występuje w wielu typach maszyn i często odpowiada za obsługę tych elementów pojazdu, którym dedykowano określoną pracę, jak np. ramię koparki. Ten rodzaj pomp posiada szeroki zakres zastosowania dzięki wielu opcjom kontroli, które można dopasować do posiadanego sprzętu budowlanego.

Bosch Rexroth A11VO

A8VO - jedno urządzenie, wiele możliwości

Te oznaczenie modelowe można podsumować, jako model koparkowy, gdyż to przeważnie w tym maszynach znajdziemy tę pompę. Jest to urządzenie dwusekcyjne montowane w układach otwartych.

Pompa dwusekcyjna zbudowana jest z dwóch zestawów tłoczków, cylindrów, płyt rozrządczych oraz reszty podzespołów odpowiadających za prawidłową pracę. Daje to użytkownikowi duże możliwości wykorzystania w układach hydrostatycznych. Przykładowo, pompa może tłoczyć równocześnie olej do dwóch silników hydraulicznych, które obsługują układ jezdny w koparce.

A10VO - cicha, mała i wydajna pompa

Ostatnim oznaczeniem modelowym wymienionym w tym tekście jest A10VO. Pompa o zmiennej wydajności i tak samo, jak poprzednia, przeznaczona do obiegów otwartych.

Posiada wszechstronne zastosowanie w układach hydrostatycznych maszyn budowlanych. Charakteryzuje się niskim poziomem hałasu i małymi rozmiarami. Manipulacja przepływem odbywa się poprzez tarczę sterującą. Pompa zapewnia dużą moc w stosunku do swoich gabarytów.

Remonty pomp hydraulicznych Rexroth w warsztacie WIBAKO

Praca w warsztacie WIBAKO

W ciągu wielu lat pracy przeprowadziliśmy niezliczoną ilość remontów pomp hydraulicznych, w samych roku 2022 było ich ponad 200 i nierzadko dotyczyły właśnie jednostek Rexroth.

Każdy przypadek rozpoczyna weryfikacja stanu zużycia konkretnych podzespołów pompy i oddzielenie tych, które nadają się do regeneracji od niezdatnych do dalszej eksploatacji. Wszystkie prace techniczne realizujemy po dogłębnej analizie kondycji urządzenia.

Zdarza się, że całość wysiłków warsztatu sprowadzona zostaje do wymiany drobnej części i ogólnych prac konserwujących, jak czyszczenie, szlifowanie i docieranie pompy, ale pojawiają się też skomplikowane remonty, gdzie większa liczba podzespołów została zużyta i przeznaczona do wymiany.

W tym miejscu możemy przywołać kilka szczegółów z dwóch remontów pomp należących do tej samej rodziny modelowej A4VG. Jedno z urządzeń trafiło do nas w kiepskim stanie wskazującym na poważne uszkodzenia i rzeczywiście, po diagnozie sprawności poszczególnych elementów, zastąpiono wiele z nich nowymi. Lista ta obejmowała:

  • cylinder
  • tłoczki
  • separator z kulą
  • sprężyny talerzowe
  • płytę wychylną
  • panewki
  • łożyska ślizgowe
  • pompkę doładowczą
  • wałek i korpus

Jest to idealny egzemplarz mogący posłużyć za przestrogę, aby nigdy nie lekceważyć nawet błahych objawów niepoprawnego funkcjonowania układu hydraulicznego. Drugi przypadek mimo braku ogólnej sprawności wymagał jedynie wymiany uszczelek i docierania, a po tych czynnościach jednostka powróciła do sprawności.

Zawsze rozbieramy pompy i docieramy do sedna problemu, a zwieńczeniem procesu jest test na hamowni, gdzie upewniamy się, że pompa została skutecznie naprawiona.

Powrót do spisu treści