Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Dane gospodarcze branży budowlanej na październik 2023

Dane gospodarcze branży budowlanej na październik 2023 

MIK - Miesięczny Indeks Koniunktury

Miesięczny Indeks Koniunktury to metoda pomiaru stosowana przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego. Służy ona badaniom nastrojów gospodarczych w polskich przedsiębiorstwach na podstawie siedmiu obszarów działalności: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki i inwestycje oraz sytuacja finansowa.

Metodologia pomiaru MIK

Wymienione wyżej instytucje prowadzą pomiar poprzez pytania ankietowe na grupie 500 przedsiębiorstw z pięciu różnych branż w czterech kategorii wielkościowych. Wyniki badań ankietowych są następnie nanoszone na wartości liczbowe z zakresu od 0 do 200, gdzie poziom 100 jest punktem odniesienia, jako wartość neutralna.

Wyniki pomiaru za październik 2023 

W październikowym zestawieniu danych MIK branża budowlana została zindeksowana na poziomie 102,3 pkt, czyli powyżej poziomu neutralnego, a zatem autorzy raportu stwierdzili, że w budowlance przeważają nastroje pozytywne. Na ten stan rzeczy miały mieć wpływ takie czynniki, jak poprawa płynności finansowej, plany zwiększenia zatrudnienia i prognozowany wzrost wynagrodzeń, natomiast jako trzy największe bolączki przedsiębiorcy budowlani wskazywali koszty pracownicze (72% ankietowanych), niepewność sytuacji gospodarczej (67%) oraz rosnące ceny energii (49%). 

Twórcy raportu zapytali też przedsiębiorstwa o strategie inwestycyjne, których celem ma być osiągnięcie przewagi nad konkurencją i tak dla 57 % badanych głównym wydatkiem jest pozyskiwanie maszyn i wyposażenia, a zaraz poniżej znalazły się inwestycje w umiejętności pracowników (56%), a podium zamykają działania finansowe na rzecz rozpoznawalności marki (51%).    

Porównując wyniki branży budowlanej z pozostałymi gałęziami gospodarki to znajduje się ona na trzecim miejscu zaraz za firmami produkcyjnymi (112,0 pkt.) i usługowymi (106,5 pkt.). Eksperci, którzy przygotowali raport wskazywali, że ten pozytywny trend może być powiązany z powolnym odbudowywaniem się popytu konsumpcyjnego w naszym kraju.