Filtry hydrauliczne stosuje się w celu filtracji oleju hydraulicznego, aby nie zawierał on zanieczyszczeń, które mogą negatywnie oddziaływać na pozostałe komponenty układu. Zgodnie z powiedzeniem, że “przezorny zawsze ubezpieczony” należy mieć na uwadze stan filtrów odpowiadających za czystość oleju, aby tym samym zapobiegać możliwym awariom, które mogą powstać w wyniku ich zaniedbania. Podstawowe czynności konserwacyjne maszyny budowlanej są skutecznym sposobem, aby przedłużyć żywotność maszyny wszelkiego typu.
Filtry olejowy hydrauliczny to zazwyczaj konstrukcja ze stali nierdzewnej. Dodatkowo wyposaża się ją w siatkę wzmacniającą, a za materiał filtracyjny służy bibuła filtracyjna - wykonana z włókna szklanego, a wszystko to znajduje się w korpusie filtra.
Wymienione elementy są odpowiednio skonstruowane, tak aby zatrzymywać cząstki zanieczyszczeń - pył, osady, drobiny metalu czy inne cząstki stałe, które mogą się znajdować w oleju hydraulicznym.
Przepływający przez filtr olej hydrauliczny zostaje oczyszczony z większości cząstek, które mogą w nim zalegać. Po przejściu przez filtr olej hydrauliczny jest oczyszczony z większości zanieczyszczeń i staje się czysty oraz bezpieczny do dalszego użytku w układzie hydraulicznym.
Filtry hydrauliczne można podzielić na:
Filtry są niezbędnym zabezpieczeniem oleju hydraulicznego, który to służy do przesyłania energii w postaci płynu pod ciśnieniem do poszczególnych podzespołów układu hydraulicznego. Daje to możliwość operowania poszczególnymi elementami maszyny, jak cylindry, silniki, czy zawory.
Dbałość o filtrację oleju można zaliczyć do podstawowych praktyk wpływających bezpośrednio na żywotność maszyny budowlanej.
Jednakże, aby maszyna, mogła utrzymać wydajność oraz sprawność i długotrwałość układu hydraulicznego, niezbędne jest utrzymanie go w optymalnym stanie. Tutaj właśnie filtry hydrauliczne odgrywają kluczową rolę.
Zadaniem filtrów hydraulicznych jest usuwanie cząstek stałych, osadów, czy zanieczyszczeń wodnych, które mogą negatywnie wpływać na jakość oleju, a co za tym idzie na wydajność całego układu hydraulicznego.
Wraz z eksploatacją olej hydrauliczny może ulegać zużyciu i zostać zanieczyszczony. Brak wymiany filtrów i zaniedbanie tego elementu może doprowadzić do przestoju maszyny, spowodowanego poważną awarią.
Pewne symptomy mogą być dla operatora wskazówkami, że coś dzieje się nie tak w kwestii pracy układu hydraulicznego i może to świadczyć o zmniejszonej jakości lub nawet zużyciu oleju:
Należy zaznaczyć, że wymienione powyżej symptomy mogą być wywołane innymi problemami obecnymi w pozostałych układach i dlatego diagnozę oraz ewentualną naprawę, najlepiej powierzyć wyspecjalizowanemu serwisowi.
Istnieje kilka ogólnych wytycznych, na które należy zwrócić uwagę przy ustalaniu interwałów wymiany oleju hydraulicznego. Pierwszym i podstawowym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta, w której z reguły zawarte są informacje dotyczące przedziałów czasowych, które powinno się uwzględniać podczas wymiany oleju. W przypadku maszyn budowlanych używa się motogodzin (mth) jako jednostki miary czasu maszyny - jest to różnica między czasem rozpoczęcia i zakończenia pracy maszyny.
Jak często wymieniać zatem olej hydrauliczny w naszej maszynie? Odpowiedź, jak zwykle nie jest tak jednoznaczna, ale przyjmuje się ogólnie, że powinno to nastąpić w przedziale 500 - 2000 mth. Ewentualnie można przyjąć, że raz na 2 lata, ale w rzeczywistości zależy to w dużej mierze od eksploatacji i rodzaju posiadanej maszyny. Wraz z wymianą oleju powinno się też poddać wymianie filtry, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo i sprawność maszyny na dłuższy czas.