Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Filtry hydrauliczne w maszynach budowlanych

Filtry hydrauliczne w maszynach budowlanych

Filtry hydrauliczne stosuje się w celu filtracji oleju hydraulicznego, aby nie zawierał on zanieczyszczeń, które mogą negatywnie oddziaływać na pozostałe komponenty układu. Zgodnie z powiedzeniem, że “przezorny zawsze ubezpieczony” należy mieć na uwadze stan filtrów odpowiadających za czystość oleju, aby tym samym zapobiegać możliwym awariom, które mogą powstać w wyniku ich zaniedbania. Podstawowe czynności konserwacyjne maszyny budowlanej są skutecznym sposobem, aby przedłużyć żywotność maszyny wszelkiego typu.      

Jaka jest budowa i jak działają filtry?

Filtry olejowy hydrauliczny to zazwyczaj konstrukcja ze stali nierdzewnej. Dodatkowo wyposaża się ją w siatkę wzmacniającą, a za materiał filtracyjny służy bibuła filtracyjna - wykonana z włókna szklanego, a wszystko to znajduje się w korpusie filtra

Wymienione elementy są odpowiednio skonstruowane, tak aby zatrzymywać cząstki zanieczyszczeń - pył, osady, drobiny metalu czy inne cząstki stałe, które mogą się znajdować w oleju hydraulicznym. 

Przepływający przez filtr olej hydrauliczny zostaje oczyszczony z większości cząstek, które mogą w nim zalegać. Po przejściu przez filtr olej hydrauliczny jest oczyszczony z większości zanieczyszczeń i staje się czysty oraz bezpieczny do dalszego użytku w układzie hydraulicznym. 

filtr hydrauliczny

Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?

Filtry hydrauliczne można podzielić na:

 • Filtry ssawne - umieszczone na linii ssawnej, czyli między zbiornikiem oleju a pompą. Służą do wstępnego oczyszczenia oleju z większych odpadów, takich jak piasek czy kamienie, które mogą uszkodzić pompy i inne elementy układu hydraulicznego.
 • Filtry powrotne - usuwają zanieczyszczenia w cieczy wracającej do zbiornika z układu hydraulicznego po wykonanej pracy.  
 • Filtry niskiego ciśnienia - usuwają większe zanieczyszczenia i chronią komponenty układu przez uszkodzeniem. Filtry te montowane są na liniach niskociśnieniowych.
 • Filtry wysokiego ciśnienia - stosuje się je w układach hydraulicznych, gdzie wymaga się wydajności przy wysokich wartościach ciśnienia. 
 • Filtry wlewowe - umieszcza się je w miejscu, gdzie olej hydrauliczny jest wprowadzany do zbiornika. W ten sposób oczyszcza się olej z zanieczyszczeń przed jego dostaniem się do układu hydraulicznego. Konstrukcja filtrów pozwala na wyłapanie większych elementów, jak np. drobinki metalu.

Dlaczego filtry hydrauliczne są takie ważne?

Filtry są niezbędnym zabezpieczeniem oleju hydraulicznego, który to służy do przesyłania energii w postaci płynu pod ciśnieniem do poszczególnych podzespołów układu hydraulicznego. Daje to możliwość operowania poszczególnymi elementami maszyny, jak cylindry, silniki, czy zawory. 

Dbałość o filtrację oleju można zaliczyć do podstawowych praktyk wpływających bezpośrednio na żywotność maszyny budowlanej. 

Jednakże, aby maszyna, mogła utrzymać wydajność oraz sprawność i długotrwałość układu hydraulicznego, niezbędne jest utrzymanie go w optymalnym stanie. Tutaj właśnie filtry hydrauliczne odgrywają kluczową rolę.

Zadaniem filtrów hydraulicznych jest usuwanie cząstek stałych, osadów, czy zanieczyszczeń wodnych, które mogą negatywnie wpływać na jakość oleju, a co za tym idzie na wydajność całego układu hydraulicznego. 

Wraz z eksploatacją olej hydrauliczny może ulegać zużyciu i zostać zanieczyszczony. Brak wymiany filtrów i zaniedbanie tego elementu może doprowadzić do przestoju maszyny, spowodowanego poważną awarią. 

Jakie są objawy przepracowanego oleju hydraulicznego?

Pewne symptomy mogą być dla operatora wskazówkami, że coś dzieje się nie tak w kwestii pracy układu hydraulicznego i może to świadczyć o zmniejszonej jakości lub nawet zużyciu oleju:

 • Przepracowany olej hydrauliczny może mieć niecodzienny kolor - ciemniejszy lub mętny. Może to być oznaka, że znajdują się w nim zanieczyszczenia.
 • Utrata przez olej właściwości smarujących i chłodzących może się objawiać poprzez przegrzewanie się układy hydraulicznego - wyższa temperatura podczas pracy jest wyraźnym znakiem ostrzegawczym dla operatora.
 • Pojawienie się niepokojących hałasów podczas pracy układu hydraulicznego także może być spowodowane degradacją oleju hydraulicznego.
 • Utrata mocy, problemy ze sterowaniem, a także wolniejsze ruchy elementów maszyny mogą być także efektem zużytego oleju hydraulicznego.
 • Przepracowany olej może powodować gromadzenie się osadów w układzie hydraulicznym, a tym samym zatykanie się filtrów i innych elementów.
 • Jeśli olej hydrauliczny utracił swoje właściwości antykorozyjne to na metalowych elementach może pojawić się rdza.
 • Jeszcze jednym z objawów może być wzrost zużycia energii przez pompę hydrauliczną. Objawia się to zwiększonym zużyciem paliwa przez silnik spalinowy.

Należy zaznaczyć, że wymienione powyżej symptomy mogą być wywołane innymi problemami obecnymi w pozostałych układach i dlatego diagnozę oraz ewentualną naprawę, najlepiej powierzyć wyspecjalizowanemu serwisowi.

filtr hydrauliczny

Co ile wymieniać olej hydrauliczny?

Istnieje kilka ogólnych wytycznych, na które należy zwrócić uwagę przy ustalaniu interwałów wymiany oleju hydraulicznego. Pierwszym i podstawowym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta, w której z reguły zawarte są informacje dotyczące przedziałów czasowych, które powinno się uwzględniać podczas wymiany oleju. W przypadku maszyn budowlanych używa się motogodzin (mth) jako jednostki miary czasu maszyny - jest to różnica między czasem rozpoczęcia i zakończenia pracy maszyny.  

Jak często wymieniać zatem olej hydrauliczny w naszej maszynie? Odpowiedź, jak zwykle nie jest tak jednoznaczna, ale przyjmuje się ogólnie, że powinno to nastąpić w przedziale 500 - 2000 mth. Ewentualnie można przyjąć, że raz na 2 lata, ale w rzeczywistości zależy to w dużej mierze od eksploatacji i rodzaju posiadanej maszyny. Wraz z wymianą oleju powinno się też poddać wymianie filtry, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo i sprawność maszyny na dłuższy czas. 

powrót na górę