Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Gdy dojdzie do awarii maszyny budowlanej. O czym trzeba pamiętać?

Gdy dojdzie do awarii maszyny budowlanej. O czym trzeba pamiętać?

Nie ma w 100% bezawaryjnych maszyn budowlanych. Każda prędzej czy później ulegnie awarii, a to, jak kosztowne będzie usunięcie usterki w dużej mierze jest uzależnione od reakcji operatora i serwisu. Prawidłowa diagnoza i właściwy sposób demontażu oraz montażu naprawionej części ma kluczowy wpływ na to, czy maszyna będzie później długo pracować bez żadnych problemów. Podpowiadamy, o czym trzeba koniecznie pamiętać.

Awaria – co robić?

W zdecydowanej większości przypadków awarie maszyn budowlanych dotyczą układu hydraulicznego, rzadziej napędowego. Wśród najczęstszych usterek na pewno trzeba wymienić wszelkie wycieki. Gdy operator odnotuje taki problem, zwykle pierwsze podejrzenie pada na uszkodzoną pompę czy rozdzielacz. Nie zawsze jest to trafna diagnoza. W praktyce okazuje się bowiem, że za gros wycieków w maszynie odpowiedzialne są uszczelnienia i przewody hydrauliczne.

Dlatego w momencie wystąpienia usterki trzeba od razu unieruchomić maszynę i zabrać się za jej oględziny. Podstawa to dokładne wyczyszczenie z oleju elementu, który naszym zdaniem jest potencjalnym źródłem awarii. Dzięki temu mamy szansę wychwycić, że to nie cała część, a np. uszczelka odpowiada za wyciek. Oczywiście usunięcie takiej usterki jest znacznie tańsze, dlatego naprawdę warto przyłożyć się do dokładnych oględzin.

Zawsze zalecamy, aby zamawiać potencjalnie zepsutą część dopiero po precyzyjnym określeniu, czy to faktycznie ona uległa awarii. Zdarza się bowiem, że już w trakcie wymiany serwis zauważy, iż wina leżała po stronie zwykłego przewodu czy uszczelnienia. Nie ma sensu narażać się na niepotrzebne koszty.

Ostrożnie podczas demontażu i montażu

Po ustaleniu przyczyny awarii możemy zabrać się za demontaż uszkodzonego elementu. Wcześniej jednak ponownie dokładnie czyścimy cały podzespół z oleju i innych zabrudzeń, aby nie dopuścić do ich przedostania się do układu hydraulicznego. Opiłki, drobinki piasku, stary olej – to wszystko może spowodować kosztowną w usunięciu awarię.

Przed zdemontowaniem części wchodzącej w skład układu hydraulicznego trzeba obniżyć ciśnienie oleju. Praca pod ciśnieniem jest bardzo niebezpieczna – może dojść do oblania pracownika olejem, a nawet do uderzenia twardym wężem. Zwracamy więc na to uwagę. Kolejny etap to dokładne oznaczenie węży. Można użyć punktatora czy pisaka, dobrze jest też zrobić zdjęcie, aby nie mieć później problemu z prawidłowym podłączeniem pompy czy rozdzielacza. Po odłączeniu przewodów zaślepiamy je, aby także tu nie dostały się żadne zanieczyszczenia.

Pamiętaj!

Czystość podczas pracy ma wielkie znaczenie nie tylko w przypadku demontażu elementów układu hydraulicznego, ale także napędowego czy spalinowego.

Stosując się do wymienionych przez nas zasad mamy sporą szansę na to, że awarię uda się usunąć tanio i szybko, a co najważniejsze skutecznie. Kluczowe jest zawsze zachowanie zimnej krwi i przerwanie pracy natychmiast, gdy już wiemy, że maszyna dalej nie będzie mogła pracować. Czasami oczywiście niezbędne będzie oddanie maszyny pod opiekę specjalistycznego serwisu.