Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Jak prawidłowo eksploatować maszynę budowlaną w okresie upałów?

Jak prawidłowo eksploatować maszynę budowlaną w okresie upałów? Poradnik WIBAKO

Lato to czas wytężonej pracy w branży budowlanej. Wykonawcy muszą wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe, ale jednocześnie zmagają się z poważnym problemem: wysokimi temperaturami. Upał daje się we znaki zarówno ludziom, jak i maszynom, co w połączeniu z pośpiechem sprzyja różnym awariom. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo eksploatować maszynę budowlaną w okresie upałów, aby uniknąć kosztownych niespodzianek. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zasady.

Kontrolka (nie zawsze) prawdę ci powie

Operatorzy nowoczesnych maszyn bardzo często polegają na elektronice, której zadaniem jest wczesne wykrywanie jakichkolwiek problemów z pracą sprzętu i informowanie o tym przy pomocy komunikatów wyświetlanych w kabinie. Ten system się sprawdza, ale tylko wtedy, gdy wszystkie czujniki są sprawne. Z tym niestety bywa różnie.

Uszkodzony czujnik nie przekazuje informacji do układu diagnostycznego, przez co komputer nie może ostrzec operatora np. o zbyt wysokiej temperaturze silnika. Łatwo można więc ulec wrażeniu, że maszyna pracuje idealnie i nic jej nie dolega. Jeśli operator nie zachowa czujności i nie będzie kierować się własną intuicją, może dojść do poważnej awarii.

Dlatego rozsądnie jest co jakiś czas przeprowadzać test układu diagnostycznego, sprawdzać, czy komputer nie zwraca jakichś błędów. Czujniki to delikatna elektronika, która w intensywnie eksploatowanej maszynie budowlanej po prostu dość często odmawia posłuszeństwa.

Poranne rytuały

Przed rozpoczęciem pracy, szczególnie jeśli wiadomo, że dzień będzie upalny, operator powinien skrupulatnie sprawdzić podstawowe rzeczy w maszynie. Zaczynamy oczywiście od kontroli poziomu płynów eksploatacyjnych: płynu chłodniczego, oleju hydraulicznego i oleju silnikowego. Stwierdzenie niskiego stanu powinno zapalić w głowie operatora lampkę ostrzegawczą. Płyny nie tylko należy uzupełnić, ale także poszukać przyczyny ich ubywania.

W przypadku oleju hydraulicznego niemal na pewno winna będzie jakaś nieszczelność. Gorzej, jeśli zostanie stwierdzony niski stan oleju silnikowego lub płynu chłodniczego. W takiej sytuacji lepiej jest zlecić serwis maszyny, który pozwoli wykryć źródło wycieku i zapobiec kosztownej awarii. Eksploatowanie maszyny z niskim poziomem płynów jest prostą drogą do skrócenia żywotności sprzętu.

Bardzo ważną kwestią jest smarowanie maszyny. Jeśli sprzęt nie posiada układu centralnego smarowania, niestety trzeba tę czynność wykonać ręcznie. Jest to żmudne zadanie, dlatego wielu operatorów traktuje je po macoszemu. Jednak prawidłowe smarowanie elementów hydrauliki gwarantuje bezproblemową pracę nawet w czasie upału.

Podczas porannego przeglądu trzeba też zwrócić baczną uwagę na wszelkie luzy i pęknięcia. Jeśli takowe się pojawią, niezbędna jest naprawa – w przeciwnym razie komfort pracy i bezpieczeństwo operatora będą znacznie obniżone.

Oczywiście nie zapominamy o podstawowych czynnościach serwisowych, jak regularna wymiana filtrów i olejów. W okresie letnim, podczas pracy w wysokich temperaturach i przy dużym zapyleniu, należy to robić częściej.

Maszyna źle pracuje? Pora wezwać serwis

Lato jest krótkie, dlatego firmom budowlanym bardzo zależy na tym, aby maszyny pracowały niemal bez przerwy. Czasami jednak nie warto eksploatować sprzętu za wszelką cenę. Jeśli w trakcie pracy operator stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, np. podejrzane dźwięki, wzrost temperatury silnika czy spadek mocy, należy od razu przerwać wykonywanie zadania i wezwać serwis.

Z punktu widzenia interesu przedsiębiorcy znacznie bardziej opłaca się jedno- czy dwudniowy przestój, niż ryzykowanie, że maszyna będzie unieruchomiona na wiele tygodni z powodu poważnej awarii.