Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Skrzynia biegów maszyny budowlanej – podstawowe informacje i kilka rad jak przedłużyć jej życie

Skrzynia biegów maszyny budowlanej – podstawowe informacje i kilka rad jak przedłużyć jej życie!

Maszyny budowlane to takie niesforne urządzenia, które lubią psuć się w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętajmy jednak, że nadal są to tylko maszyny, a ich bezawaryjność w głównej mierze zależy od naszej dbałości. Tym razem zajmiemy się skrzynią biegów. Ten element lubi się psuć, ale jest kilka sposób, aby przedłużyć mu życie.
Skrzynia biegów w każdym pojeździe spełnia kluczową funkcję, tzn odpowiada za jego sprawne, bezpieczne przemieszczanie się. To właśnie do zadań tej przekładni należy zmiana prędkości oraz momentu obrotowego, który dostarczany jest przez silnik. Dzięki temu możliwa jest sprawna jazda również na nierównościach czy wzniesieniach.
Skrzynie biegów poszczególnych maszyn budowlanych różnią się między sobą, ale generalnie podstawową częścią budowy są koła zębate, które mają ten sam kierunek obrotu co wał wyjściowy. W zależności od wybranego biegu, poszczególne kosze wprawiane są w ruch.

Regularnie sprawdzaj i wymieniaj olej

O tym, że trzeba wymieniać olej silnikowy wiemy i pamiętamy chyba wszyscy, ale zbyt często zapominamy, że kontroli i wymiany wymaga także olej przekładniowy. Każdy producent maszyn budowlanych ściśle określa, jak często należy wymieniać olej w skrzyni biegów. Róbmy to zgodnie z zaleceniami i zawsze korzystajmy tylko z oleju o odpowiedniej specyfikacji – w przeciwnym wypadku skracamy żywotność danego układu oraz narażamy się na utratę gwarancji. Oczywistością jest też konieczność stałego kontrolowania stanu oleju w skrzyni. Ponieważ maszyny budowlane często pracują w trudnych warunkach, to również skrzynie narażone są na wszelakie uszkodzenia mechaniczne.
Dzięki regularnej wymianie oleju nie tylko zapewniamy lepsze smarowanie, ale również wraz ze starym olejem wypłukujemy szkodliwe zanieczyszczenia i osady.
Bezwzględnie należy również pamiętać o tym, aby używać oleju o odpowiedniej gęstości – zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować brakiem możliwości efektywnej jazdy danym sprzętem.
Co jakiś czas warto zlecić serwisowi wykonanie pomiaru kontrolnego ciśnienia na sprzęgło i zmiennik. Podczas przeglądu poprośmy także o sprawdzenie stanu krzyżaków i mocowań. Jest to szczególnie ważne, jeśli w trakcie eksploatacji maszyny operator zgłasza niepokojące stuki i zgrzyty dobiegające z okolic napędu. Szybka reakcja na tym etapie pozwoli jeszcze uniknąć wysokich kosztów naprawy.

Skrzynia biegów wymaga rozsądnego traktowania

Oczywiście największy wpływ na żywotność skrzyni biegów ma sposób jej traktowania przez operatora. Koniecznie trzeba mu zwrócić uwagę, aby nigdy nie ruszał maszyną, gdy w skrzyni znajduje się jeszcze zimny olej. Najlepiej jest po prostu pozwolić silnikowi na pięciominutową pracę na wolnych obrotach – w tym czasie silnik spalinowy osiągnie odpowiednią temperaturę roboczą.
Przed rozpoczęciem właściwej pracy dobrym nawykiem jest sprawdzenie działania poszczególnych układów mechanicznych.
Absolutnie wykluczona jest agresywna jazda! Zmiana biegów musi być płynna, bez szarpnięć. Przełożenia zawsze dobieramy do wagi ładunku i rodzaju terenu, w jakim pracujemy. Absolutnie nie wolno zmieniać biegów z trybu terenowego na szosowy i odwrotnie w momencie, gdy maszyna jest w ruchu. Podobnie jest z załączaniem stałego napędu na 4 koła.
Na koniec pamiętajmy, że skrzyni nie służy zmiana kierunku jazdy podczas, gdy maszyna jest w ruchu. W takiej sytuacji oddziałują ogromne siły przeciążenia i zawsze trzeba się najpierw zatrzymać.
Stosowanie się do tych wszystkich porad z pewnością przedłuży życie skrzyni biegów w maszynie budowlanej i pozwoli uniknąć wysokich kosztów napraw, dlatego chcielibyśmy skierować apel do operatorów: Kontrolujcie na bieżąco stan przekładni! Każdy większy kłopot z napędem jest poprzedzony pewnymi symptomami, które należy zawczasu wychwycić! Początkowe, niewielkie usterki skrzyni biegów z reguły nie powodują unieruchomienia maszyny co może zachęcać do dalszej jazdy – stanowczo odradzamy takie podejście, ponieważ jest to prosta droga do poważnych problemów!
Wymiana lub kapitalny remont przekładni to jest zawsze spory koszt - nie warto czekać aż maszyna przestanie jeździć lub poczujemy zapach spalenizny!