Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Skrzynia biegów maszyny budowlanej – podstawowe informacje i kilka rad jak przedłużyć jej życie

Jak dbać, aby uniknąć przedwczesnej awarii?

Nikt nie ma wątpliwości, że stan skrzyni biegów ma ogromny wpływ na sprawność i wydajność całej maszyny budowlanej. W sezonie łatwo jest zapomnieć o konieczności regularnego serwisowania przekładni, a tymczasem dopilnowanie podstawowych czynności eksploatacyjnych może znacznie wydłużyć okres bezawaryjnej pracy skrzyni biegów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? O tym piszemy w naszym poradniku.skrzynia_biegów

Zaczynamy od wymiany oleju przekładniowego

To podstawa, ale okazuje się, że wielu właścicieli maszyn czeka z wymianą oleju do końca sezonu, a to może się bardzo źle skończyć. Pamiętajmy, że maszyna pracuje w niekorzystnych warunkach, a sama przekładnia musi znosić ekstremalne obciążenia, a w związku z tym rozsądnie jest zwiększyć częstotliwość wymiany oleju.

Zwracamy również uwagę na konieczność stosowania oleju spełniającego normy producenta maszyny (informację na ten temat można znaleźć w dokumentacji sprzętu lub uzyskać ją w serwisie specjalizującym się w naprawach skrzyń biegów).

Oczywiście niezbędne jest także regularne kontrolowanie stanu oleju przekładniowego, a jeśli operator zauważy jakiekolwiek wycieki, powinien to natychmiast zgłosić, ponieważ wymiana uszczelnień zawsze jest o wiele mniej kosztowna, niż naprawa całej skrzyni.

Kolejną ważną kwestią jest kontrola ciśnienia na sprzęgło i zmiennik, ale tę czynność najlepiej będzie zlecić specjalistycznemu serwisowi, a „przy okazji” mechanik może sprawdzić stan krzyżaków – jeśli odnotuje luzy, to te elementy należy wymienić.maszyny_załadunek

Drobiazgi, które mogą spowodować katastrofę

Na bezawaryjną pracę przekładni największy wpływ ma operator i to on może w porę odnotować niepokojące objawy oraz zgłosić je przełożonemu, a to pozwoli uniknąć kłopotliwej usterki. 

Operator nie może lekceważyć hałasów dobiegających od strony napędu, szarpania przy zmianie biegów czy alarmów wyświetlających się w kabinie. Należy pamiętać. że nawet najtrwalsza przekładnia nie jest w stanie wytrzymać nieprawidłowej eksploatacji.

Dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie zmieniamy kierunku jazdy, gdy maszyna jest jeszcze w ruchu.
  • Nie zmieniamy biegów z terenowych na szosowe (i odwrotnie) oraz nie załączamy napędu na cztery koła, zanim nie zatrzymamy maszyny.
  • Przełożenia zawsze dobieramy w zależności od obciążenia maszyny i ukształtowania terenu.
  • Nie ruszamy gwałtownie nie rozgrzaną maszyną - po porannym odpaleniu warto pozwolić silnikowi popracować 5 minut na wolnych obrotach.

Zaniechanie wymienionych czynności zawsze prowadzi do identycznego finału: kosztownej awarii i unieruchomienia maszyny na dłuższy czas. 

Nie są to szczególnie skomplikowane zasady i każdy może je łatwo zapamiętać, a na sam koniec warto jeszcze zaznaczyć, że podstawa to regularne i rzetelne serwisowanie przekładni.