Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR

Uprzejmie informujemy, że w dniach

01.05.2024 (środa) firma będzie ZAMKNIĘTA

03.05.2024 (piątek) firma będzie ZAMKNIĘTA

 

×
pl en de ru cs es

Koparka kołowa czy gąsienicowa – którą wybrać?

Jak dobrze wybrać koparkę?

Koparka – prawdopodobnie najpopularniejszy sprzęt ciężki na placach budowy praktycznie na całym świecie. Trudno się temu dziwić, ponieważ maszyny te znajdują zastosowanie w wielu rodzajach robót ziemnych i drogowych, w górnictwie, a także innych branżach. Istnieje wiele kryteriów ich podziału, a chyba najpopularniejszym jest klasyfikacja w oparciu o rodzaj podwozia (który ma bezpośrednie przełożenie na sposób poruszania się po budowie) i tym samym wyróżniamy pojazdy kołowe oraz gąsienicowe. Na naszym blogu znajduje sie też obszerny przewodnik po rodzajach tych maszyn.

Na zadane w tytule pytanie oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie koparki mają swoje zalety i wady, a wybór maszyny jest zdeterminowany szeregiem czynników i zmiennych uwarunkowań. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, do jakiego typu robót potrzebujemy koparki i po jakim gruncie będzie się poruszać ten sprzęt. Trzeba absolutnie pamiętać, że określona zaleta może mieć marginalne znaczenie w innych okolicznościach i np. duża koparka nie sprawdzi się w ograniczonej miejskiej przestrzeni i tym samym marnowany będzie jej potencjał. Dokonując zakupu nie możemy również zapominać o tym, jakim budżetem zakupowym dysponujemy.koparka kołowa

Koparka kołowa – opis

Podwozie kołowe koparki składa się z ramy (sztywnej bądź przegubowej) oraz przymocowanych do niej zespołów napędowych i co oczywiste taka maszyna porusza się na kołach. Zazwyczaj podwozia są dedykowane do konkretnego modelu maszyny, a głównym kryterium ich doboru jest ciężar takiej maszyny.
Decydując się na zakup (lub leasing) koparki kołowej, wybieramy uniwersalną maszynę i uzyskujemy w ten sposób określone zalety użytkowe, wśród których można wymienić przede wszystkim:

  • Większa mobilność i zwinność, łatwość transportu (mogą się poruszać po drogach publicznych jako pojazdy wolnobieżne).
  • Mniejsze koszty bieżącej eksploatacji - są to maszyny z reguły szybsze i lżejsze. Ten typ koparki będzie się sprawdzał zdecydowanie lepiej na miejskich placach budowy czy po prostu na równym, niewymagającym terenie.
  • Kolejną istotną zaletą jest stosunkowo duży udźwig, co w połączeniu z możliwością założenia dodatkowego wyposażenia (jak np. młot hydrauliczny, nożyce czy wiertnice) powoduje, że mamy do czynienia z maszyną wszechstronną i uniwersalną.

Eksploatacja pojazdu budowlanego z podwoziem kołowym wymaga wykonywania określonych czynności konserwacyjnych i serwisowych. Przede wszystkim należy używać właściwych opon (o odpowiedniej nośności i tylko takich, które są przewidziane przez producenta), zazwyczaj o szerokim przekroju oraz dużej średnicy – dzięki temu taka opona jest w stanie zapewnić odpowiednią stabilność jazdy, często z bardzo ciężkim urobkiem. W ramach obsługi codziennej, operator powinien przeprowadzać kontrolę opon i felg pod kątem pęknięć oraz innych uszkodzeń.
Dodatkowo przyjęło się, że w określonych odstępach czasowych (co 50 godzin lub raz w tygodniu) należy także sprawdzić ciśnienie opon oraz stan bieżnika i ścian bocznych.
Bardzo dobrą praktyką jest, aby po odkręceniu i ponownym zamontowaniu opon, sprawdzić ponownie czy śruby mocujące są dokręcone.koparki przy pracy

Koparka gąsienicowa – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje podłoże oparte jest na gąsienicach które umożliwiają ruch. W skład takiego podwozia zaliczamy również koła napędowe i napinające, rolki jezdne i podtrzymujące, a także mechanizmy regulujące naciąg gąsienic.
Cechą wyróżniająca tego typu koparek jest to, że mogą operować praktycznie na każdym terenie – nie straszne im błoto, piasek, teren kamienisty czy też nieutwardzony. Uogólniając można stwierdzić, że tego typu sprzęt jest dedykowany do trudnego terenu.

Dzięki zastosowaniu gąsienic, koparka gąsienicowa stabilniej trzyma się gruntu (ponieważ powierzchnia styku z podłożem jest duża) i tym samym ryzyko wywrotki jest dużo mniejsze niż w przypadku jej kołowego odpowiednika. Zaletą tego typu podłoża są dobre własności trakcyjne.

Podwozie gąsienicowe jest położone niżej (w porównaniu do kołowego) i tym samym większa jest głębokość kopania co jest kolejną zaletą tego typu koparek.
Jako jedną z najistotniejszych wad należy wskazać brak możliwości poruszania się po drogach publicznych co w efekcie wiążę się z koniecznością wynajęcia do transportu np. lawety i tym samym dodatkowymi kosztami oraz oczywiście stratami cennego czasu.
Bardzo często koparka o podłożu gąsienicowym jest tańsza w zakupie, natomiast sumarycznie droższa w eksploatacji.

Użytkując maszynę o podłożu gąsienicowym należy dbać o stan techniczny poszczególnych elementów - obowiązkowo należy regularnie sprawdzać stan gąsienic (oraz ich właściwy naciąg), a jakiekolwiek „dziwne” odgłosy mogą świadczyć o uszkodzeniu tego newralgicznego podzespołu. Nie można także zapominać o kontroli pozostałych elementów oraz sprawdzeniu (i ewentualnym uzupełnieniu) poziomu oleju w przekładni jazdy.koparka gąsienicowa

Podsumowanie:

Dokonując wyboru koparki należy zrobić to dokładnie i przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, aby sprzęt w który zainwestujemy pieniądze był wykorzystany w sposób możliwie jak najbardziej efektywny, co wpłynie bezpośrednio na wydajność oraz szybkość pracy. Rynek oferuje sporo maszyn rożnych producentów oraz o zróżnicowanej wielkości. Trafna decyzja to jedno, ale nie mniej ważny jest zakup maszyny w pełni sprawnej technicznie. Dlatego też należy przed zakupem dokonać gruntownej weryfikacji stanu takiej koparki.

Warto w takiej sytuacji zaufać specjalistom, którzy mają na co dzień do czynienia z tego typu sprzętami i będą w stanie wyłapać wszelkie usterki i niedociągnięcia.
Niezależnie od tego, na zakup jakiej maszyny się zdecydujecie, mamy dla Państwa radę - dbajcie o swoje maszyny w tym przede wszystkim o układ jezdny! Prawidłowo konserwacja i regularny serwis to czynności absolutnie niezbędne, aby maszyna wyjechała do pracy! Pozornie niewielka usterka, jeśli nie zostanie w porę naprawiona to w konsekwencji doprowadzi do drogiej w naprawie awarii.

Warto również zakupić taki sprzęt, do którego będą dostępne części zamienne, po które zapraszamy do firmy Wibako. Dysponując bardzo dużym stanem magazynowym jesteśmy w stanie zaoferować Państwu od ręki części zamienne bardzo dobrej jakości.