Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Koparka: najbardziej uniwersalna maszyna

Koparka: najbardziej uniwersalna maszyna na placu budowy


Pod względem uniwersalności trudno byłoby znaleźć jakąkolwiek konkurencję dla koparki. Jest to sprzęt, który doskonale sprawdza się w budownictwie ogólnym, mieszkaniowym, drogowym, przemysłowym, jest wykorzystywany do robót instalacyjnych, wyburzeniowych, recyklingowych czy komunalnych. Bez cienia przesady można napisać, że szeroko pojęta branża budowlana nie mogłaby tak efektywnie funkcjonować właśnie bez koparek. Warto przy tym zauważyć, że koparki dostępne na rynku potrafią się diametralnie od siebie różnić, zarówno pod względem budowy, jak i możliwości roboczych, a tym samym przeznaczenia. Specjaliści WIBAKO przygotowali poradnik, w którym prezentują najczęściej spotykane kategorie koparek i przybliżają różnice między nimi. Podpowiemy również, czym warto się kierować na etapie zakupu koparki, zwłaszcza z rynku wtórnego.


Maszyna multifunkcjonalna


Nie ma przypadku w tym, że koparki często są nazywane sprzętem pierwszej potrzeby. To mówi wiele na temat ich przydatności oraz uniwersalności. Rzeczywiście, mamy tutaj do czynienia z maszynami, które są w stanie zrealizować multum standardowych prac, przede wszystkim ziemnych. Z tego też powodu trudno byłoby sobie wyobrazić jakikolwiek plac budowy, na którym nie działa choćby jedna koparka.
Podstawowym zadaniem koparki jest oddzielanie urobku od podłoża, który następnie zostaje załadowany na samochód czy wozidło. To prosta, ale niezbędna do wykonania praca. Koparki wykorzystuje się również w roli sprzętu przeładunkowego dla materiałów sypkich, jak żwir czy piach. Spotyka się je na skupach złomu i materiałów do recyklingu, w składowiskach odpadów etc.
Jak skonstruowana jest koparka?
Niezależnie od tego, z jaką koparką mamy do czynienia, maszyny zawsze mają dokładnie taką samą konstrukcję, na którą składają się podwozie oraz nadwozie. Standardowym elementem wyposażenia każdej koparki jest oczywiście łyżka. Istnieje możliwość zastosowania osprzętu dodatkowego, jak np. młota wyburzeniowego lub nożyc.


Rodzaje koparek


Najbardziej ogólny podział koparek sprowadza się do maszyn jednonaczyniowych (pracujących w trybie przerywanym) oraz wielonaczyniowych (mogą pracować w trybie ciągłym). Oczywiście to nie wszystko. Koparki dzielimy również ze względu na rodzaj podwozia, wyróżniając przede wszystkim maszyny gąsienicowe oraz kołowe – pierwsze z nich idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych.
Ponadto koparki można dzielić także ze względu na rodzaj zastosowanego osprzętu roboczego. Wyróżniamy tutaj koparki podsiębierne, przedsiębierne, chwytakowe oraz zbierakowe.
Ciekawym i bardzo popularnym rodzajem koparek są minikoparki. Stosuje się je zawsze wtedy, gdy konieczne jest zachowanie maksymalnej precyzji, gdy nie ma miejsca na pracę standardową maszyną oraz wówczas, gdy mamy do wykonania stosunkowo mało wymagające roboty ziemne (np. w ogrodzie).
Koniecznie musimy jeszcze wspomnieć o koparko-ładowarkach, które – jak nietrudno się domyślić - łączą w sobie funkcje robocze zarówno koparki, jak i ładowarki. Więcej o nich napiszemy w osobnym poradniku.


Kupujemy koparkę do firmy: na co zwrócić uwagę?


Najważniejsze jest to, aby koparka pod względem wielkości, możliwości roboczych oraz oferowanych funkcji idealnie odpowiadała potrzebom przedsiębiorstwa. Wybór jest na tyle duży, że nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu – również na rynku wtórnym.
Kupując koparkę do firmy nie należy się kierować wyłącznie ceną zakupu. Dużo ważniejszy jest stan techniczny maszyny i jej historia, jeśli decydujemy się na koparkę z drugiej ręki. Zdecydowanie warto tutaj zainwestować w profesjonalny przegląd przed zakupem, który pozwala uniknąć kosztownej wpadki.
Bardzo ważne jest również to, aby wybierając koparkę zwrócić uwagę na koszty jej eksploatacji, w szczególności na ceny części zamiennych, łatwość serwisowania oraz dostępność podzespołów.
Pamiętajmy również, że o tym, czy koparka będzie pracować bezawaryjnie i z maksymalną wydajnością, decydują dwie kwestie: regularny serwis oraz prawidłowa obsługa. Należy zatem uczulić operatora, aby nigdy nie przeciążał maszyny, nie wykonywał gwałtownych ruchów łyżką lub ramieniem, nie podnosił urobku przy maksymalnym wysunięciu wysięgnika czy nie doprowadzał do całkowitego wysuwania się tłoczyska siłowników hydraulicznych.

koparka