Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Ładowarki - rodzaje maszyn budowlanych

Ładowarki - rodzaje maszyn budowlanych

Ładowarki budowlane to niezwykle przydatne maszyny wykorzystywane w przemyśle budowlanym, czy górniczym. Umożliwiają efektywne przemieszczanie i rozładunek różnego rodzaju materiałów. Na placu budowy można spotkać różne typy tego sprzętu budowlanego, dlatego w poniższym tekście postaramy się je krótko przedstawić i scharakteryzować.  

ładowarki kołowe - ładowarka liebherr

Ładowarki kołowe i gąsienicowe 

Ze względu na rodzaj podwozia w ładowarkach, rozróżniamy maszyny kołowe i gąsienicowe. Wybór między jednym a drugim typem zależy od konkretnego zastosowania i charakterystyki terenu, na którym sprzęt będzie pracował. 

Ładowarki kołowe najczęściej zobaczymy podczas pracy na równym, utwardzonym terenie, czyli stereotypowym placu budowy. Ciekawym przypadkiem jest ładowarka kołowa Liebherr L 576 XPower, która dzięki swojej kompaktowej konstrukcji jest przedstawiana przez producenta jako sprzęt świetnie nadający się do operacji w ograniczonych przestrzeniach, jak tunele.

Nierówna i trudna przestrzeń robocza to można powiedzieć, naturalne środowisko występowania ładowarek gąsienicowych. Kamieniołomy, kopalnie, czy podmokłe, błotniste grunty to z pewnością miejsca, gdzie większa przyczepność podwozia gąsienicowego okaże się wydajniejsza. Warto podkreślić, że pierwszy rodzaj maszyn ceniony jest przede wszystkim za swoją uniwersalność, która znacząco wpływa na powszechność ich stosowania. Ładowarki gąsienicowe podlegają w tej materii pewnym ograniczeniom, gdyż nie mogą one poruszać się po drogach asfaltowych, co rodzi potrzebę organizowania dodatkowego pojazdu do ich transportu na miejsce docelowe.  

Ładowarki ze względu na szeroki wachlarz możliwości wykonywanych prac są bardzo popularnym typem maszyn budowlanych. Osprzęt roboczy ładowarek jest dostosowywany do różnych zadań i może być łatwo montowany i demontowany. Sprzęt ten z powodzeniem sprawdzi się w różnych rolach na miejscu pracy.

Ładowarki czołowe, obrotowe i inne typy maszyn

Do każdej ładowarki można dostosować określony typ osprzętu roboczego i w zależności od potrzeby mogą to być ślimak (wiercenie otworów), łyżka (standardowy osprzęt roboczy), tarcza (cięcie wierzchnich warstw nawierzchni drogowych) lub kubełki (praca z materiałami sypkimi, jak żwir). Dodatkowo wykorzystuje się również chwytak do przenoszenia drewna, widły paletowe czy pług. Niezależnie od rodzaju zamontowanego urządzenia załadowczego, ładowarki pracują na kilka różnych sposobów, temu też dzieli się je na ładowarki czołowe, obrotowe i te z łyżką wychylną na bok.

Czym różnią się wymienione maszyny? Ładowarki czołowe to pojazdy ze sprzętem załadowczym zamontowanym z przodu pojazdu, najczęściej mówimy o łyżce. Zakres ich działania ograniczony jest do jednej płaszczyzny, czyli wzdłuż osi wysięgnika, łyżka wykonuje ruch w górę i dół (pionowo). 

Czasami pojawiają się sytuacje, gdy wymagane są bardziej swobodne ruchy w różnych kierunkach. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały ładowarki obrotowe. Konstrukcja ta pozwala na większą elastyczność i zakres działania poprzez fakt, że górna część ładowarki obrotowej może obracać się wokół własnej osi. Pozwala to na obracanie łyżką bez konieczności poruszania całą maszyną, jak w przypadku ładowarki czołowej.

Ostatnim typem w przedstawionym podziale, jest ładowarka z łyżką wychylną. Łyżka takiej maszyny jest zdolna wychylać się na bok w poziomie. Taka funkcja jest przydatna w ograniczonych przestrzeniach, gdy konieczny jest załadunek wzdłuż ściany lub innego obiektu. 

Jak widać, podział ładowarek nie jest wcale taki jednoznaczny i ilość urządzeń dostępnych na rynku jest duża oraz dopasowana do potrzeb eksploatacyjnych. Wyróżnia się jeszcze mini ładowarki,koparko-ładowarki oraz ładowarki przegubowe, które zostaną wspomniane w dalszej części tekstu. 

Ładowarki - podstawowe podzespoły

Budowa ładowarki może być różna w zależności od jej typu lub producenta. Pewne podzespoły są jednak stałe dla każdego rodzaju maszyny. Rama stanowi podstawową konstrukcję maszyny, gdyż to ona łączy wszystkie jej elementy. Musi być odpowiednio wzmocniona, aby zapewnić trwałość i wytrzymałość konstrukcji na placu budowy. 

Główną funkcją ładowarki jest pobór i transport urobku, za co odpowiada łyżka, która przymocowana jest do ramion. Nie sposób wyobrazić sobie, jak maszyna miałaby wykonywać powierzone jej zadania bez tego elementu, stanowiącego niejako jego wizytówkę. 

Oczywiście, żaden pojazd nie może się obyć bez silnika, a w ładowarkach mamy najczęściej do czynienia z silnikami wysokoprężnymi o dużej mocy. Układ hydrauliczny w ładowarkach odpowiada za kontrolę ruchu wysięgnika czy ramion, a wszystko dzięki dużej sile generowanej przez ciecz hydrauliczną. W niektórych maszynach za układ jezdny również odpowiada napęd hydrostatyczny. Nie można zapomnieć o kabinie operatora i systemach kontroli maszyny. Budowa ładowarek jest projektowana tak, aby zapewnić bezpieczne i efektywne wykonywanie prac na placu budowy oraz w innych zastosowaniach przemysłowych. 

ładowarka komatsu

Mini-ładowarki, koparko-ładowarki, ładowarki teleskopowe i przegubowe

Wcześniej wspomniano pokrótce o istnieniu jeszcze kilku innych podtypów ładowarek i w tej części tekstu zostaną przybliżone ich sylwetki. Zacznijmy od urządzeń zwanych mini-ładowarkami, które charakteryzują się zwartymi rozmiarami umożliwiającymi łatwiejsze manewrowanie i pracę w ograniczonych przestrzeniach. Wyposażone są w przednią łyżkę do załadunku, by potem przemieścić i rozładować materiał sypki, taki jak ziemia, gruz, piasek, czy kamienie. Powszechne zastosowanie mini-ładowarek to prace porządkowe, budowlane, ogrodnicze, czyli wszędzie tam, gdzie sprawdzi się mniejsza maszyna o dobrej manewrowości.

Koparko-ładowarka to duży sprzęt budowlany, który łączy ze sobą funkcje obu maszyn występujących w jej nazwie. Posiada przednią łyżkę oraz tylny wysięgnik również wyposażony w łyżkę. Dzięki posiadaniu takiego osprzętu roboczego są bardzo wszechstronne i z powodzeniem mogą wykonywać pracę załadunkową oraz typowo koparkową - wykopy, wyburzenia, czy inne operacje ziemne. Zapewniają dużą elastyczność wykonywanych prac oraz oszczędność czasu i miejsca, gdyż jedna maszyna jest w stanie zastąpić dwie. Na wady takiego rozwiązania hybrydowego składają się mimo wszystko mniejsza wydajność, zwłaszcza przy cięższych, bardziej wyspecjalizowanych pracach, a także dłuższy czas szkolenia operatorów, ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję.

Wspomnijmy jeszcze o ładowarkach teleskopowych i przegubowych. Te pierwsze zawdzięczają nazwę teleskopowemu wysięgnikowi, który jest kluczowym elementem tego pojazdu. Pozwala na zwiększenie zasięgu i wysokości podnoszenia ładunków, a możliwość montażu różnego rodzaju osprzętów, takich jak widły paletowe, łyżki czy kosze do podnoszenia osób, sprawia, że maszyna znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, rolnictwie, czy przemyśle.

Przegub to zazwyczaj połączenie dwóch części maszyny, które mogą się obracać w stosunku do siebie. Umożliwia elastyczne skręcanie lub wyginanie elementów pojazdu, co pozwala na niestandardowy zestaw ruchów i operacji. Ładowarki wyposażone w takie właśnie rozwiązanie techniczne nazywamy przegubowymi i dzięki takiej charakterystyce uzyskują one znaczną manewrowość, zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach oraz dostęp do miejsc zwyczajowo niedostępnych dla np. starszych modeli ładowarek czołowych. Skupmy się teraz na przedstawieniu popularnych producentów i kilku modeli powszechnych w użyciu ładowarek.

mini-ładowarka

Popularne marki i przykłady konkretnych urządzeń 

Do tego “worka” z całą pewnością można wrzucić maszyny takich producentów, jak Liebherr, Caterpillar, Volvo, Doosan, Case, czy Komatsu. Każda z wymienionych marek posiada własny asortyment oferowanych ładowarek. Przykładowo Liebherr posiada całą gamę ładowarek kołowych od kompaktowych modeli do dużych jednostek dedykowanych dla najcięższych prac. 

Ważnym parametrem ładowarek jest obciążenie wywracające/destabilizujące (ang.tipping load), czyli maksymalna waga, którą maszyna może podnieść przed wywróceniem się. Każdy operator powinien być świadomy możliwości obsługiwanego sprzętu.  

Oznaczenie modelowe Liebherr L504 Compact to najmniejsze z dostępnych urządzeń o pojemności łyżki 0.7 m3 i obciążeniu wywracającym 3000 kg, a ostatnim modelem kompaktowym jest L508 - 1 m3 pojemności i 3900 kg obciążenia. Dla porównania kompaktowa ładowarka Volvo o zbliżonych parametrach to L30G (1m3 pojemność łyżki, 5500 kg obciążenia wywracającego). Nie będziemy przybliżać tutaj sylwetek wszystkich maszyn tej kategorii innych producentów, ale warto zaznaczyć, że podobne ładowarki kompaktowe znajdują się w katalogach pozostałych marek, jak Cat, Case, Komatsu, czy JCB.

Skoro wymieniliśmy kilka modeli mniejszych maszyn, to idąc dalej przybliżmy parę pojazdów z kategorii duże ładowarki kołowe. Jak poprzednio, zacznijmy od Liebherra. Seria maszyn L550 - 586 to przekrój ciężkich ładowarek kołowych, których zwieńczeniem jest właśnie końcowe oznaczenie modelowe - L586 (max obciążenia 22 500kg). W szranki z tym sprzętem mogą stawać takie konstrukcje, jak Caterpillar 988k XE, Volvo L350H, czy Komatsu WA600, które cechują podobne parametry robocze. 

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiednio dużej ładowarki kołowej zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowań. Każda z wymienionych maszyn ma swoje specyficzne dane techniczne, z którymi należy się zapoznać, aby dostosować model najlepiej spełniający wymagania projektu i pracy na placu budowy  

WIBAKO - części do ładowarek

Popularność ładowarek na miejscu prac budowlanych skutkuje tym, że jak każde urządzenia techniczne są one podatne na uszkodzenia, co jest związane bezpośrednio z długotrwałą eksploatacją. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na części zamienne do konkretnych maszyn, chcielibyśmy zaprezentować doświadczenie WIBAKO w dostarczaniu poszczególnych usług, jak właśnie dostawa części, czy remonty silników maszyn budowlanych. Wśród naszego asortymentu znajdują się podzespoły nie tylko do ładowarek, ale również koparek, spycharek, czy wozideł. Na stanie magazynowym posiadamy elementy nowe, używane, jak i po regeneracji. W razie braku oryginałów wykorzystujemy sprawdzone zamienniki. Przeprowadzamy równocześnie kompleksowe remonty silników spalinowych, a więcej o ofercie i przykładowym remoncie w naszym serwisie można przeczytać w innym artykule na naszym blogu.

ładowarka z podniesioną łyżką

Powrót do spisu treści

Powrót na blog