Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Najczęstsze błędy przy obsłudze maszyn – na co warto zwrócić uwagę?

Najczęstsze błędy przy obsłudze maszyn – na co warto zwrócić uwagę?

Maszyny budowlane, jak każdy inny sprzęt mechaniczny, ulegają w końcu awariom. Warto jednak wiedzieć, że duży wpływ na częstotliwość i kosztowność usterek ma wpływ codzienna obsługa maszyny. 

Operatorzy w natłoku pracy niestety nie zawsze zwracają uwagę na to, czy maszyna jest w dobrej kondycji, a tymczasem nawet drobne zaniedbania mogą skutkować poważnymi problemami z maszyną w przyszłości.naprawa maszyny

Poranny przegląd maszyny

Warto wymóc na operatorze, aby każdego dnia przed rozpoczęciem pracy przeprowadził podstawową inspekcję stanu maszyny. Szczególną uwagę powinien zwrócić na wszelkie wycieki i uszkodzenia mechaniczne. Im wcześniej zostaną zauważone, tym z reguły tańsza i mniej kłopotliwa bywa naprawa.

Normą w przypadku maszyn z centralnymi układami smarowania są usterki tegoż układu, na co zwykle wpływ ma właśnie niedostateczne przyłożenie się do codziennych oględzin. Identycznie jest jednak z maszynami pozbawionymi automatycznego smarowania, gdzie błędem obsługowym jest dopuszczenie do sytuacji, w której elementy mechaniczne pozbawione smarowania po prostu ulegają zatarciu.

Kolejne częste niedopatrzenie to brak kontroli nad poziomem płynu chłodniczego. Zbyt niski stan tego płynu prowadzi do usterek układu chłodzenia. 

Niestety, wciąż zdarza się, że operatorzy ignorują nawet wskazania komputera, a wręcz blokują działanie czujnika poziomu płynu.

Regularnie powtarzającym się błędem obsługowym jest także brak dbałości o filtry w układzie hydraulicznym i napędowym - zbyt rzadka wymiana.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie jest żadną tajemnicą, że najczęstsze awarie w maszynach budowlanych dotyczą układu hydraulicznego. Bardzo rzadko natomiast dochodzi do samoczynnych i nie sygnalizowanych awarii. Zwykle problem jest poprzedzony wyciekami, które łatwo jest zlokalizować – wystarczy poświęcić na to kilka minut dziennie.

Tymczasem operatorzy nagminnie to ignorują, a awarię zgłaszają dopiero wtedy, gdy słyszą stuki lub wyczuwają szarpnięcia. Wtedy najczęściej jest już za późno na doraźną pomoc.serwis

Ewidentne błędy

Operatorzy maszyn budowlanych często próbują samodzielnie zająć się ich obsługą serwisową i nie jest to nic złego, o ile problem nie przekracza ich kompetencji. 

Tymczasem zdarza się, że operatorzy biorą się za tzw. “chałupnicze naprawy”, a nawet bardzo skomplikowane zadania, jak regulacja pompy hydraulicznej. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z kosztowną w naprawie awarią.

Dość częstym błędem jest również wlanie oleju hydraulicznego do silnika, a nawet do zbiornika paliwa. 

Dlatego przed oddaniem maszyny operatorowi naprawdę warto przeprowadzić szczegółowy instruktaż, należy go uczulić, aby zawsze dolewał do układu hydraulicznego tego samego oleju, który już się w tym układzie znajduje.

Dobrą praktyką jest zapisać parametry oleju i umieścić w widocznym miejscu w kabinie.

Pamiętajmy, że samodzielna wymiana oleju hydraulicznego jest ryzykowna i w warunkach placu budowy rzadko okazuje się skuteczna. Profesjonalny serwis dba bowiem o to, aby wypłukać stary olej z całego układu. Tylko wówczas mamy gwarancję, że w układzie pracuje w 100% świeży olej.serwis_2

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na koniec wspomnijmy jeszcze o dbaniu o czystość maszyny, szczególnie pracującej w warunkach dużego zapylenia. Regularne mycie maszyny pozwala zobaczyć więcej, a dzięki temu łatwiejsza staje się lokalizacja wycieków oraz innych usterek.