Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

O tym musisz pamiętać kupując maszynę ponadgabarytową. Poradnik WIBAKO

O tym musisz pamiętać kupując maszynę ponadgabarytową. Poradnik WIBAKO

Zakup maszyny ponadgabarytowej jest bardzo angażującą operacją. Nie tylko z powodu wysokiego kosztu ponoszonego przez przedsiębiorcę, ale także zaawansowanej logistycznie operacji transportu. Sprzęt trzeba jakoś przewieźć od sprzedawcy do firmy nabywcy lub na plac budowy, a to z uwagi na rozmiary maszyny nie jest takie proste. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę.

Odpowiedzialność za transport

Za bezpieczne przetransportowanie maszyny ponadgabarytowej zawsze odpowiadają wszystkie strony transakcji: kupujący, sprzedający i firma transportowa. Obowiązki związane m.in. z prawidłowym zabezpieczeniem maszyny rozkładają się po równo.

W zakresie obowiązków sprzedającego leży przede wszystkim sprawdzenie, czy przewoźnik legitymuje się odpowiednim zezwoleniem na transport ładunku ponadgabarytowego. Wspólnie z nabywcą powinien sprawdzić, czy naczepa wyznaczona do przewozu ma odpowiednią liczbę osi i czy jest w dobrym stanie technicznym. Rutynowo warto także zweryfikować stan opon, ponieważ to właśnie takie drobiazgi decydują o bezpieczeństwie.

Rada

Zalecamy wykonanie dokładnej dokumentacji zdjęciowej maszyny już po jej załadowaniu na naczepę. Może to być bardzo przydatne w sytuacji, gdyby okazało się, że podczas transportu doszło do jakichś uszkodzeń, za które odpowiada przewoźnik.

Sprawdzamy dokumenty

Sprzedający maszynę musi wystawić i przekazać nabywcy dokument CMR z wpisaną wagą rzeczywistą. Jeśli z jakichś powodów zostanie ona zaniżona, to pełną odpowiedzialność za to ponosi właśnie sprzedawca. Warto więc tego pilnować. Alternatywą dla dokumentu CMR jest potwierdzenie wydania towaru lub protokół zdawczo-odbiorczy.

Firma wynajęta do przetransportowania maszyny musi oczywiście zapewnić pilota i bez spełnienia tego wymogu pojazd nie powinien wyruszyć w trasę.

Pamiętaj!

Kategoria 7, która obowiązuje powyżej 60 ton masy całkowitej, jest wydawana jedynie na 1 miesiąc.

Przed wyruszeniem w drogę

Dodatkowe sprawdzenie wszystkich dokumentów i sposobu zabezpieczenia maszyny nie zaszkodzi. Na tym etapie można jeszcze zweryfikować, czy wszystkie dane się zgadzają. Sprzedający powinien także poinformować nabywcę o rzeczywistej wadze i wymiarach maszyny.

Na sam koniec sprawdzamy również, czy maszyna jest dobrze zabezpieczona na czas transportu. Należy zweryfikować obecność wycieków, sprawdzić ewentualne przesunięcie, wyłączyć masę, wyjąć kluczyki, a drzwi i klapy zabezpieczyć pasami.

Więcej szczegółowych informacji na temat zasad transportu maszyny ponadgabarytowej można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.