Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR

Informujemy, że w dniu 30.05.2024 (czwartek) firma będzie ZAMKNIĘTA.

Zapraszamy 31.05.2024 r. w godzinach 7-16

×
pl en de ru cs es

Przygotowujemy układ jezdny maszyny budowlanej do wydajnej i bezawaryjnej pracy

Przygotowujemy układ jezdny maszyny budowlanej do wydajnej i bezawaryjnej pracy

Układ jezdny każdej maszyny budowlanej wymaga szczególnej troski. To od jego sprawności zależy przecież, czy sprzęt będzie w ogóle gotów do pracy. Prawidłowa konserwacja i regularne serwisowanie elementów układu jest zatem koniecznością. Na szczęście konsekwencja pozwala uniknąć kosztownych awarii.

Opony i felgi – podstawa, od której trzeba zacząć

Przegląd stanu układu jezdnego zaczynamy od opon. To element często pomijany aż do momentu, gdy ulegnie awarii. Pamiętajmy, że opony muszą być przede wszystkim dobrane do rodzaju gruntu, po którym porusza się nasza maszyna. Ładowarka pracująca w kopalni lub żwirowni powinna więc być obuta w opony skalne.

Regularnie kontrolujmy też stan bieżnika i nigdy nie stosujmy opon o innym rozmiarze niż zaleca producent maszyny. Warto również przyjrzeć się felgom. W leciwych maszynach zdarzają się powybijane otwory, które powodują lekki luz koła. W efekcie mosty narażone są na uszkodzenie.

Bacznie zwracajmy uwagę na stan podwozia

Zaglądając pod podwozie koniecznie skontrolujmy wszystkie uszczelnienia. Nawet drobny wyciek np. z uszczelniacza mostu może być w konsekwencji przyczyną awarii. Sprawdźmy poziom oleju w dyfrze.

Szczególną uwagę warto poświęcić wałom pędnym i krzyżakom, które muszą być odpowiednio mocno dokręcone. To kwestia bezpieczeństwa operatora i sprawnej pracy maszyny.

Jeśli dysponujemy maszyną gąsienicową, podstawą czynnością eksploatacyjną i serwisową jest skontrolowanie stanu gąsienic (i znalezienie ewentualnych uszkodzeń) oraz dzwonnic. Jakiekolwiek niepokojące dźwięki wydobywające się z okolic tego elementu mogą świadczyć o awarii.

Regularnej kontroli wymagają także silniki jazdy. Doświadczony operator na pewno zwróci uwagę, czy obie gąsienice „ciągną” równomiernie. Jeśli jest inaczej, pierwsze podejrzenie powinno paść na te elementy.

Konsekwencja jest w cenie

Bez względu na rodzaj układu jezdnego obserwujmy, czy po rozgrzaniu silnika maszyny nie spada wydajność napędu. Jest to częsta przypadłość zaniedbanych i leciwych maszyn.

Regularne serwisowanie sprzętu budowlanego zawsze się opłaca. Niegroźna usterka jest łatwa i tania w naprawie, ale jej zbagatelizowanie niemal zawsze prowadzi do przykrych dla portfela przedsiębiorcy konsekwencji.