Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR

Informujemy, że w dniu 30.05.2024 (czwartek) firma będzie ZAMKNIĘTA.

Zapraszamy 31.05.2024 r. w godzinach 7-16

×
pl en de ru cs es

Rodzaje pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych

Rodzaje pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych

W maszynach budowlanych możemy znaleźć różne rodzaje pomp hydraulicznych, które są wykorzystywane do obsługi poszczególnych układów. W pojedynczej maszynie znajduje się kilka takich podzespołów, a zatem na czym polegają różnice między nimi?pompa a4vg

Pompy stałej wydajności

Zwykle są to pompy zębate lub łopatkowe, charakteryzują się prostą budową i nieskomplikowanym sposobem działania. Najczęściej wykorzystuje się je w układach roboczych i sterujących i dlatego mogą być stosowane w praktycznie każdej maszynie budowlanej.

Pompy stałej wydajności nie muszą napędzać podstawowych funkcji maszyn – równie dobrze mogą być wykorzystane do napędzania dodatkowych funkcji osprzętu, jak: rotatory uchwytów/kleszczy, głowice wiertnicze, piły hydrauliczne, przesiewacze itd.

Cechą szczególną pomp tego rodzaju jest to, że w układach sterujących pracują one z niższym ciśnieniem, a wówczas stosowane są pompy zębate o niskiej wydajności. Pompy o stałej wydajności mogą być także wykorzystywane do napędu wentylatorów układu chłodzenia, pracy hamulców układu napędowego i reduktora obrotu oraz sterowania skrzynią biegów, jak widać ich zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego nadal cieszą się dużą popularnością.części pompy

Pompy zmiennej wydajności

Znajdziemy wśród nich przede wszystkim pompy tłoczkowe, które charakteryzują się znacznie bardziej skomplikowaną budową niż pompy zębate czy łopatkowe i są wykorzystywane w układach roboczych oraz napędach jezdnych maszyn budowlanych.

Głównym atutem pomp zmiennej wydajności jest bardzo szeroki zakres zmian wydajności, co umożliwia im pracę z dużym ciśnieniem. Można bez problemu wyregulować i kontrolować wytwarzany przez pompę strumień oleju hydraulicznego, co z kolei przekłada się na znakomite parametry pracy podzespołu oraz obniżenie kosztów eksploatacji maszyny.

Producenci we własnym zakresie ustalają systemy sterowania pompą główną i silnika spalinowego, aby uzyskać jak najwyższą wydajność i ergonomię pracy. Dzięki temu pompa dostosowuje swoją wydajność w zależności od zapotrzebowania układu – silnik nie jest tak obciążony, wydłuża się jego żywotność, spada zużycie paliwa. Wszystko to sprawiło, że pompy tłoczkowe są obecnie najczęściej spotykane w roli pomp głównych w układach hydrauliki mobilnej.

Pompy tłoczkowe występują także w wersjach o stałej wydajności – takie podzespoły stosuje się do obsługi konkretnych funkcji w maszynie, np. napędu wentylatora czy napędu silników obrotu.

ładowarka przy pracy

Podział pomp zmiennej wydajności

Te pompy dzielą się na dwie podgrupy:

  • Pompy układu zamkniętego
  • Pompy układu otwartego

Pompy z pierwszej grupy są stosowane w układach napędzających, czyli obsługują funkcję jazdy ładowarek, spycharek, rozściełaczy, wiertni, kruszarek czy koparek, w tych ostatnich, dodatkowo, pompy te są wykorzystywane do napędzania obrotu maszyn.

Natomiast pompy pracujące w układach otwartych, najczęściej służą do poruszania siłowników maszyn oraz, w zależności od konstrukcji maszyny, mogą napędzać silniki hydrauliczne jazdy, młoty hydrauliczne czy przesiewacze.