Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Spycharka: krótka charakterystyka podstawowej maszyny do prac ziemnych

Spycharka: krótka charakterystyka podstawowej maszyny do prac ziemnych


WIBAKO rusza z nowym cyklem artykułów poradnikowych, w których będziemy przybliżać najpopularniejsze maszyny budowlane wykorzystywane na polskich i światowych placach budowy. Zaczniemy od spycharki, ponieważ jest to przykład sprzętu, bez którego trudno jest sobie wyobrazić realizację jakichkolwiek robót ziemnych – a przynajmniej w rozsądnym czasie. Czym charakteryzują się spycharki? Jakie są ich najważniejsze elementy konstrukcyjne? Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla swojej firmy? To wszystko wyjaśniamy w pierwszym poradniku z nowego cyklu.
W jakich pracach najlepiej sprawdzają się spycharki?
Popularne spychacze wbrew pozorom są całkiem uniwersalnymi maszynami budowlanymi. Oferują szeroki zakres zastosowań i z powodzeniem są wykorzystywane w szeregu prac, od górniczych po wykończeniowe. Spotyka się je w leśnictwie, na budowach dróg, w kopalniach, żwirowniach, na składowiskach odpadów itd. Ta wszechstronność sprawia, że – zaraz obok koparek i ładowarek - to właśnie spycharki należą do najczęściej kupowanych pojazdów do robót ziemnych w naszym kraju.
W przeciętnym przedsiębiorstwie spycharka służy przede wszystkim do odspajania gruntu od podłoża (lemieszem), zagęszczania oraz przemieszczania urobku na stosunkowo niewielkie odległości. Może być wykorzystywana również jako sprzęt do odśnieżania. Ważną funkcją jest niwelowanie (wykonywanie płaszczyzny) lub profilowanie podłoża (nadawanie odpowiedniego kształtu) oraz zasypywanie wykopów. Wspomniane odspajanie gruntu może przybierać 4 rożne formy: płaskie, grzebieniowe, schodkowe oraz klinowe.

Konstrukcja spycharki

Główny podział spycharek sprowadza się do rodzaju zastosowanego ciągnika. Mamy więc spycharki kołowe oraz zdecydowanie częściej spotykane spycharki gąsienicowe. Jeśli chodzi o główne elementy konstrukcyjne, to trzeba tutaj wymienić podwozie, ramę główną (będącą połączeniem ramy przedniej i tylnej), nadwozie, układ napędowy, układ hydrauliczny oraz osprzęt roboczy.

Osprzętem roboczym w spycharce jest oczywiście lemiesz, ale też zrywak, pług, wciągarka, zaczep bądź jakiś inny specjalistyczny przyrząd. Warto zauważyć, że wiele innych maszyn (jak np. równiarki) korzysta z tego typu osprzętu. Wspomnijmy również o tym, że istnieje możliwość zastosowania lemiesza dwuczęściowego, jednak wymaga to od operatora odpowiednich umiejętności przy równomiernym rozkładaniu wydobytego gruntu.

Nowoczesne spycharki imponują wydajnością, ale i komfortem pracy

Współczesna spycharka, choć konstrukcyjnie nie zmieniła się jakoś szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, jest już maszyną na wskroś nowoczesną. Widać to chociażby w kabinie – coraz częściej klimatyzowanej, wyposażonej w podgrzewany, w pełni regulowany fotel, zestaw podłokietników oraz elektronicznych systemów wspierających operatora (by wymienić chociażby wskaźnik pochylenia lemiesza, który bardzo ułatwia pracę na zboczach
i zwiększa bezpieczeństwo).
Do naszych Klientów trafiają spycharki napędzane nowoczesnymi, ekologicznymi jednostkami, oferujące automatyczne tryby pracy (np. wysoka sprawność lub maksymalna ekonomiczność), wyposażone w specjalne układy wykrywające nadmierne obciążenie czy też systemy automatycznej niwelacji terenu 3D.

Na co zwrócić uwagę na etapie zakupu spycharki?

Przede wszystkim na własne potrzeby zarówno w zakresie wydajności maszyny, jak
i opłacalności jej posiadania (zużycie paliwa, dostępność i ceny części zamiennych, koszty serwisowe). Warto się także skupić na kilku najważniejszych aspektach decydujących o przydatności spycharki, czyli wielkości lemiesza, mocy jednostki napędowej oraz rodzaju
i stopniu pochylenia terenu, w którym spycharka będzie pracować.