Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Spycharka: krótka charakterystyka podstawowej maszyny do prac ziemnych

Charakterystyka spycharki

Spycharka to przykład sprzętu, bez którego trudno jest sobie wyobrazić realizację jakichkolwiek robót ziemnych, a przynajmniej w rozsądnym czasie. Czym charakteryzują się spycharki? Jakie są ich najważniejsze elementy konstrukcyjne? Jak wybrać odpowiedni sprzęt dla swojej firmy? To wszystko wyjaśniamy w niniejszym tekście.

W jakich pracach najlepiej sprawdzają się spycharki?

Popularne spychacze wbrew pozorom są całkiem uniwersalnymi maszynami budowlanymi i  oferują szeroki zakres zastosowań, z powodzeniem więc wykorzystywane są w szeregu prac, od górniczych po wykończeniowe. 

Spotyka się je w leśnictwie, na budowach dróg, w kopalniach, żwirowniach, czy na składowiskach odpadów. Wszechstronność tych maszyn sprawia, że zaraz obok koparek i ładowarek, to właśnie spycharki należą do najczęściej kupowanych pojazdów budowlanych w naszym kraju.
W przeciętnym przedsiębiorstwie spycharka służy przede wszystkim do odspajania gruntu od podłoża za pomocą lemiesza oraz zagęszczania i przemieszczania urobku na niewielkie odległości, a dodatkowo może być z powodzeniem wykorzystywana jako sprzęt do odśnieżania. 

Ważną funkcją spycharki jest niwelowanie, czyli wykonywanie płaszczyzny, lub profilowanie podłoża (nadawanie odpowiedniego kształtu) oraz zasypywanie wykopów. 

Konstrukcja spycharki

Główny podział spycharek sprowadza się do rodzaju zastosowanego ciągnika, a  więc mamy spycharki kołowe oraz zdecydowanie częściej spotykane spycharki gąsienicowe. Jeżeli chodzi o główne elementy konstrukcyjne, to trzeba tutaj wymienić podwozie, ramę główną (będącą połączeniem ramy przedniej i tylnej), nadwozie, układ napędowy, układ hydrauliczny oraz osprzęt roboczy.

Osprzętem roboczym w spycharce jest oczywiście lemiesz, ale też zrywak, pług, wciągarka, zaczep bądź jakiś inny specjalistyczny przyrząd. 

Warto tutaj zauważyć, że wiele innych maszyn (jak np. równiarki) korzysta z tego typu osprzętu i wspomnijmy także o tym, że istnieje możliwość zastosowania lemiesza dwuczęściowego, jednak wymaga to od operatora odpowiednich umiejętności przy równomiernym rozkładaniu wydobytego gruntu.

Nowoczesne spycharki imponują wydajnością, ale i komfortem pracy

Współczesna spycharka, choć konstrukcyjnie nie zmieniła się jakoś szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, jest już maszyną na wskroś nowoczesną. Widać to chociażby w kabinie – coraz częściej klimatyzowanej, wyposażonej w podgrzewany, w pełni regulowany fotel, zestaw podłokietników oraz elektronicznych systemów wspierających operatora (by wymienić chociażby wskaźnik pochylenia lemiesza, który bardzo ułatwia pracę na zboczach i zwiększa bezpieczeństwo).
Obecnie na rynek trafiają spycharki napędzane nowoczesnymi, ekologicznymi jednostkami dostosowanymi do obowiązujących norm spalania, wyposażone w automatyczne tryby pracy (np. wysoka sprawność lub maksymalna ekonomiczność), posiadające specjalne układy wykrywające nadmierne obciążenie czy też systemy automatycznej niwelacji terenu 3D.

Na co zwrócić uwagę na etapie zakupu spycharki?

Przede wszystkim na własne potrzeby zarówno w zakresie wydajności maszyny, jak
i opłacalności jej posiadania (zużycie paliwa, dostępność i ceny części zamiennych, koszty serwisowe). Warto się także skupić na kilku najważniejszych aspektach decydujących o przydatności spycharki, czyli wielkości lemiesza, mocy jednostki napędowej oraz rodzaju
i stopniu nachylenia terenu, w którym spycharka będzie pracować.