Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR
pl en de ru cs es

Liebherr – nasze doświadczenia z maszynami i podzespołami znanej marki

Dzielimy się wiedzą i prezentujemy konkretne przykłady wykonanych przez nas remontów silników spalinowych i pomp hydraulicznych marki Liebherr

Spis treści

Założyciel firmy i kilka ciekawostek historycznych

Firma Liebherr jest obecna na rynku od 1949 roku i jak sama wskazuje, swój początek bierze od wynalazku pierwszego samojezdnego żurawia wieżowego. Przy projektowaniu urządzenia współpracował założyciel spółki, Hans Liebherr. Dla wówczas małej firmy budowlanej z Kirchdorfu był to kamień milowy, który ukierunkował rozwój od rodzinnego przedsiębiorstwa budowlanego do producenta maszyn budowlanych, jak się później okazało, jednego z czołowych na świecie. Dalsza historia Liebherr to rozwój asortymentu koparek, dźwigów, ładowarek, czy wozideł przegubowych.

Firma oferuje szeroki przekrój typów tych maszyn od małych koparek kołowych do potężnych 800 tonowych koparek gąsienicowych obsługujących potrzeby przemysłu górniczego. Jednym z ważniejszych osiągnięć technologicznych Hansa Liebherra była konstrukcja pierwszej w Europie koparki hydraulicznej. Jeszcze innym przykładem innowacji technicznej jest projekt żurawia, który może poruszać się zarówno na drogach, jak i trudnym terenie z roku 1977. Można by długo jeszcze przedstawiać kolejne etapy rozwoju przedsiębiorstwa, ale nie jest to esej historyczny.

Nic zatem dziwnego, że maszyny niemieckiego producenta stanowią często większą część floty niejednego przedsiębiorcy budowlanego lub w ogóle to jedyne urządzenie na stanie mniejszego zakładu. Szczególną popularnością cieszą się w Polsce koparki i ładowarki, a także dźwigi oraz spycharki. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom w kwestii wymiany podzespołów i serwisu maszyn, chcielibyśmy przedstawić bogate doświadczenie WIBAKO w pracy z produktami tego producenta.

Eksploatacja maszyn budowlanych - najważniejsze podzespoły i co musisz o nich wiedzieć

Silnik spalinowy i jego praca w maszynie - przykład koparki gąsienicowej i remont jej silnika

Silnik spalinowy Liebherr D904

Najpopularniejszym urządzeniem budowlanym jest zdecydowanie koparka. Nie ma wątpliwości, że na każdym placu budowy zobaczymy specyficzną konstrukcję z ramieniem i łyżką. Liebherr oferuje szeroki wachlarz sprzętu tej kategorii i też częstym przypadkiem w naszej firmie jest naprawa silnika od koparki tej marki. Silnik spalinowy w koparce gąsienicowej, jak i w innych rodzajach sprzętu budowlanego, jest podstawowym źródłem napędu dla tego typu maszyny. Służy do dostarczania energii mechanicznej potrzebnej do ruchu pojazdu oraz napędu różnych układów hydraulicznych i elektrycznych.

Silniki spalinowe stosowane w koparkach gąsienicowych są zazwyczaj silnikami wysokoprężnymi, działającymi na zasadzie spalania oleju napędowego (np. diesla). Obejmują one wiele cylindrów, które pracują w cyklu czterosuwowym (ssanie, sprężanie, praca, wydech). Wielkość silnika spalinowego w koparce gąsienicowej zależy od jej wymiarów i zastosowania. Poniżej przedstawiamy przykład typowego remontu silnika spalinowego wyciągniętego z jednej, z koparek rodziny Liebherr. 

Układ hydrauliczny w maszynach budowlanych - newralgiczny system i jego serce, czyli pompa hydrauliczna

Ciężko wyobrazić sobie sprawne działanie poszczególnych maszyn bez układu hydraulicznego. Jest to istotny element odpowiedzialny za takie funkcje pojazdu, jak m.in. napęd ruchu i sterowanie, podnoszenie trudnych ładunków, w niektórych przypadkach sterowanie lemieszem (spycharki), hamowanie i stabilizacja. W zależności od typu maszyny, mechanizm ten będzie odpowiadał za wydajne wykonywanie dedykowanej im pracy.

Zasadą działania tego układu jest wykorzystanie oleju hydraulicznego. Tak na przykład w koparkach, hydraulika wykorzystywana jest do przenoszenia siły i sterowania różnymi elementami. Precyzując, chodzi o to, że pompa hydrauliczna wytwarza ciśnienie przepychające olej hydrauliczny przez układ. Wskutek odpowiedniego ustawienia zaworów ciecz trafia do silników hydraulicznych bądź cylindrów. Ciśnienie wywierane na te ostatnie powoduje ich wydłużanie lub skracanie. Efektem jest ruch konkretnej części koparki - podnośnika, ramienia albo łyżki.

Charakterystyczną cechą spycharek Liebherr jest ich całościowy napęd hydrostatyczny. Oznacza to, że układ jezdny oparty jest na zasadzie wykorzystania przepływu płynu hydraulicznego do kontroli prędkości i momentu obrotowego.

Konstrukcja opiera się na pracy dwóch pomp hydraulicznych i dwóch silników. Ich praca jest analogiczna, to znaczy, pompa hydrauliczna pobiera płyn hydrauliczny ze zbiornika i przekazuje go do silnika hydraulicznego, a silnik napędza koła lub gąsienice spycharki.

Zastosowanie napędu hydrostatycznego ma zapewnić użytkownikowi dokładne sterowanie ruchem maszyny, wysoką wydajność i zdolność do pracy w niesprzyjających warunkach terenowych. Niemiecki producent zajmuje się konstrukcją tego typu maszyn nieprzerwanie od roku 1954 r. i stale rozwija możliwości napędu hydrostatycznego.

W WIBAKO zajmujemy się kompleksowymi remontami pomp i silników hydraulicznych. Nasi fachowcy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z elementami hydrauliki siłowej, a także dostęp do profesjonalnych narzędzi umożliwiających ich naprawę i serwis. Dzięki tym atutom udało nam się przeprowadzić z sukcesem wiele napraw i uzyskać zadowolenie klientów. Poniżej prezentujemy konkretny przypadek takiego remontu na przykładzie pompy marki Liebherr.

Zużycie podzespołów i części w sprzęcie budowlanym - na co zwracać uwagę przy użytkowaniu?

Naturalną konsekwencją użytkowania każdego sprzętu jest jego zużycie. Ciężka praca jakiej zostaje poddany pojazd często kończy się tym, że jakiś podzespół, większy czy mniejszy, ulega wyeksploatowaniu. Wśród wielu elementów naszej maszyny, tymi które powinny podlegać szczególnej obserwacji i konserwacji są wszelkiego rodzaju filtry, gdyż to one zapewniają utrzymanie prawidłowej wydajności maszyny i przyczyniają się do jej wydłużonej żywotności, pasy napędowe, które poddane są ciągłemu napięciu i obciążeniu, filce i uszczelniacze (ulegają ścieraniu i deformacjom, co może prowadzić do wycieków oleju hydraulicznego), łożyska, są one bowiem kluczowymi podzespołami w maszynach budowlanych - przenoszą obciążenia i umożliwiają ruch obrotowy.

Także tarcze hamulcowe i klocki powinny podlegać uwadze. Warto obserwować pompę hydrauliczną i ewentualne objawy jej niewłaściwego działania, jak utrata mocy, wycieki oleju, podwyższona temperatura oleju, hałasy i wibracje. Problemy z silnikiem spalinowym mogą się objawiać w różny sposób - problemy z zapłonem, spadki mocy, wycieki oleju i innych płynów, wzrost zużycia paliwa lub praca jednostki na nierównych obrotach. Powinny to być sygnały ostrzegawcze dla użytkownika, że dzieje się coś niedobrego. Jeżeli już sprzęt doświadczył awarii i zdajemy sobie sprawę, który układ nie działa, albo jeszcze lepiej, konkretny element, to pomocne jest zajrzeć do dokumentacji technicznej producenta i zorientować się, jaki jest numer identyfikacyjny części lub szukać tabliczki znamionowej bezpośrednio na niej. Dzięki takiej wiedzy możemy przyspieszyć diagnozę i szybciej zrealizować potrzebne naprawy oraz uniknąć niepotrzebnego, dodatkowego przestoju maszyny.

Opieramy się na potrzebach klienta

Bazując na doświadczeniach doradców klienta i serwisantów WIBAKO, możemy stwierdzić, że największa popularnością w naszej ofercie cieszą się właśnie części do maszyn Liebherr. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, mamy na stanie magazynowym dużą ilość produktów tej marki - używanych, nowych i po regeneracji. Stale powiększamy zapasy i staramy się odpowiadać na wymagania klientów.

Temu też nasza strona internetowa posiada specjalną sekcję dotyczącą podzespołów do koparek, ładowarek i spycharek tejże produkcji. W zależności od typu maszyny, nasi doradcy służą fachową pomocą w identyfikacji potrzebnego elementu. Na koniec przypominamy, że dbałość o regularne przeglądy i postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta to podstawowe czynności gwarantujące efektywną i bezawaryjną pracę maszyny.

Koparka gąsienicowa Liebherr 904 Litronic
Koparka gąsienicowa Liebherr 904 Litronic
Liebherr 924 Litronic
Liebherr 924 Litronic
Spycharka Liebherr 741
Spycharka Liebherr 741
Ładowarka Liebherr L551
Ładowarka Liebherr L551