Sklep | REXROTH Sklep | LIEBHERR

Uprzejmie informujemy, że w dniach

01.05.2024 (środa) firma będzie ZAMKNIĘTA

03.05.2024 (piątek) firma będzie ZAMKNIĘTA

 

×
pl en de ru cs es

Rozdzielacz hydrauliczny w układach hydraulicznych

Co to jest rozdzielacz hydrauliczny 

Rozdzielacz hydrauliczny jest częścią układu hydraulicznego, za jego pomocą można kontrolować przepływ oleju hydraulicznego do poszczególnych elementów maszyny. Rozdzielacze hydrauliczne umożliwiają podział i kontrolowany przepływ płynu hydraulicznego do komponentów hydraulicznych. Działają na zasadzie zaworów, które mogą być ręcznie lub automatycznie sterowane. 

Rozdzielacz hydrauliczny

Budowa rozdzielacza

Budowa rozdzielacza hydraulicznego może się różnić w zależności od rodzaju i zastosowania, ale ogólnie spełniają one te same funkcje - umożliwiają kontrolowanie płynu hydraulicznego i precyzyjne sterowanie różnymi komponentami maszyny. Typy rozdzielaczy hydraulicznych ze względu na konstrukcję to: suwakowe, gniazdowe, obrotowe.   

  • Rozdzielacze suwakowe: jego budowa składa się z elementu roboczego, jak sama nazwa wskazuje - suwaka, za pomocą którego kontroluje się przepływ płynu hydraulicznego. Sam suwak może być płaski, cylindryczny lub walcowy (tłokowy) i jest to ruchomy element, który przesuwa się w odpowiedzi na działania operatora, co wpływa na przepływ płynu do różnych sekcji lub komponentów maszyny.
  • Rozdzielacze gniazdowe: wykorzystują gniazda lub otwory do podłączania przewodów hydraulicznych. W ten sposób kontrolowany jest przepływ płynu hydraulicznego w układzie.
  • Rozdzielacze obrotowe: wykorzystują obracający się wałek lub dysk do kontrolowania przesyłu płynu hydraulicznego. 
  • Rozdzielacze blokowe: składają się z kilku oddzielnych bloków i sekcji, są montowane obok siebie i łączone za pomocą przewodów hydraulicznych. 
  • Rozdzielacze monoblokowe: są jednolitymi jednostkami, w których wszystkie sekcje znajdują się w pojedynczym bloku. 

Zastosowanie rozdzielaczy hydraulicznych

Zróżnicowanie rozdzielaczy sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle. Rozdzielacze suwakowe są najpopularniejszym wyborem, często spotykanym w maszynach budowlanych, ale również w górnictwie i w pojazdach rolniczych. Zastosowanie ich w koparkach, spycharkach, czy ładowarkach pozwala operatorowi na precyzyjną kontrolę ruchu maszyny, podnoszenie i opuszczanie łyżki, czy sterowanie ruchem pojazdu. Za pomocą rozdzielaczy odbywa się kontrola różnych podzespołów w maszynie budowlanej. Dzieje się to przez skierowanie płynu hydraulicznego przewodami do określonego odbiornika. Ciecz docierająca do silnika hydraulicznego wprawia w ruch zwolnice i napędza w ten sposób jazdę np. koparki. Odbiór płynu przez siłownik hydrauliczny umożliwia ruch wysięgnika i ramienia maszyny. 

Jak działa rozdzielacz hydrauliczny

Pomimo różnic w konstrukcji, generalna zasada działania rozdzielaczy jest taka sama, czyli kontrola dopływu cieczy hydraulicznej do poszczególnych elementów układu hydraulicznego. Operator maszyny budowlanej używa dźwigni lub gałek, aby otworzyć lub zamknąć zawory w sekcji kontrolującej. Po otwarciu odpowiednich zaworów w rozdzielaczu, płyn hydrauliczny jest przesyłany do komponentów maszynym takich jak cylindry hydrauliczne, które odpowiadają za podnoszenie wysięgnika i ruch ramienia. W ten sam sposób olej może zostać przekazany do silnika hydraulicznego. Rozdzielacze hydrauliczne pozwalają na precyzyjne sterowanie ruchem i funkcjami maszyny. 

Rozdzielacz hydrauliczny

Eksploatacja i konserwacja rozdzielaczy hydraulicznych

Odpowiednia eksploatacja rozdzielacza jest niezwykle istotna i wpływa zasadniczo na niezawodność i wydajność Wszystko rozpoczyna się od dokładnego przeszkolenia operatora, który powinien być bardzo dobrze zorientowany, jak rozdzielacz działa i jakie funkcje spełnia w układzie hydraulicznym maszyny. 

Do dobrych nawyków eksploatacyjnych należy unikanie nagłych zmian prędkości ruchu dźwigni lub gałek rozdzielacza, przeciążeń, a także regulacja ciśnienia płynu hydraulicznego, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta. Czystość cieczy hydraulicznej również ma bezpośredni wpływ na działanie całego układu hydraulicznego maszyny. Zanieczyszczenia takie, jak pył, brud, czy metale mogą uszkodzić rozdzielacz i inne komponenty. Stosowanie i regularna wymiana filtrów hydraulicznych jest istotna dla żywotności maszyny. 

Należy również przypomnieć o planowaniu regularnych przeglądów technicznych. Profesjonalna ocena przez eksperta może pomóc w wykryciu problemów już na wczesnym etapie i zapobiec niepotrzebnym przestojom maszyny. 

Powrót na górę